Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Boštjančič: Vprašanje, ali lahko ministrica pri razčiščevanju pomaga ali škodi

Minister meni, da je treba priti zadevi do dna, dileme o objektivni odgovornosti pravosodne ministrice pa po njegovem ni.
»Verjamem, da je čas pomemben, da se določene stvari čim prej razčistijo,« je povedal finančni minister Klemen Boštjančič. FOTO: Črt Piksi
»Verjamem, da je čas pomemben, da se določene stvari čim prej razčistijo,« je povedal finančni minister Klemen Boštjančič. FOTO: Črt Piksi
STA
5. 2. 2024 | 17:14
5. 2. 2024 | 18:47
6:16

Finančni minister Klemen Boštjančič je pozdravil informacije, da naj bi NPU preiskavo 7,7 milijona evrov vrednega nakupa prostorov na Litijski cesti širil tudi na njegov resor. Meni, da je treba zadevi čim prej priti do dna in da dileme o objektivni odgovornosti ministrice Dominike Švarc Pipan ni, ključno je vprašanje, ali lahko ta pri razčiščevanju še kaj pomaga ali škodi.

»Upam, da se preiskava širi in da bodo ustrezni organi preiskali vse, kar se tiče tega postopka. Vse dokumente, ki jih imamo, jih bomo dali. Nadejam se, da bodo to naredili tudi povsod drugod, ker je seveda marsikaj v tem primeru šlo narobe,« je dejal finančni minister in podpredsednik vlade Boštjančič.

Po Boštjančičevih besedah sicer preiskovalci še niso stopili v stik z njegovim resorjem, a upa, da do tega pride čim prej. »Verjamem, da je čas pomemben, da se določene stvari čim prej razčistijo, ne da bodo minili tedni in meseci in bomo potem za nazaj ugotavljali,« je ocenil minister. Meni, da bi moralo biti v fokusu tudi dogajanje v zadnjih tednih, ker je pri tem precej »stvari nenavadnih«.

Vsebinska presoja na posameznih ministrstvih

Na ministrstvu za finance so popoldne potrdili, da je policija za dokumente v povezavi z omenjenim poslom zaprosila tudi njih. Na policiji sicer navajajo le, da NPU vodi predkazenski postopek v skladu z usmeritvami pristojnega državnega tožilstva. Tako so določeno dokumentacijo pridobili od pravosodnega ministrstva, ostalih informacij pa zaradi varovanja interesa predkazenskega postopka ne razkrivajo.

Kot je še pojasnil Boštjančič, sicer vloga ministrstva za finance pri omenjenem poslu ni bila drugačna kot v drugih primerih financiranja projektov drugih ministrstev. Vsebinska presoja ustreznosti posameznih projektov je tako na posameznih resorjih oziroma njihovih vodjih, v konkretnem primeru pa je šlo za težavo, na katero je pravosodno ministrstvo opozarjalo že dalj časa, in sicer prostorska stiska pravosodnih organov, je navedel Boštjančič.

Po njegovih besedah je tako ministrica Švarc Pipan opozorila, da je projekt sodne stavbe več kot 10 let oddaljen v prihodnost, na ministrstvu teče investicija novega moškega zapora, zato so iskali rešitve za reševanje prostorske stiske predvsem ljubljanskih sodišč.

image_alt
Janša: Po vsem videnem je očitno čas tudi za interpelacijo vlade

 

Vloga ministrstva glede uvrstitve posameznih projektov v načrt razvojnih programov je, da preveri, če se podatki o imenu projekta, vrednosti in podobnem v dokumentu, ki ga podpiše pristojni minister, ujemajo s podatki, ki so vneseni v informacijski sistem, so dodano pojasnili na ministrstvu.

Ob koncu leta ministrstvo za finance v skladu s pravilnikom o zaključku leta preveri še, če likvidnostna situacija proračuna omogoči prevzemanje dodatnih obveznosti. Pri tem je treba upoštevati, da se mora v primeru neporabljenih sredstev ob koncu leta zasledovati interes, da se v tem letu plača čim več prevzetih obveznosti, saj bi v primeru neplačila te obveznosti bremenile proračun prihodnjega leta, so še zapisali v sporočilu za javnost.

Na (pravosodnem) ministrstvu zagotovili, da je vse v redu

»Pristojnost ministrstva za finance je izključno v tem, da zagotovi sredstva, če sredstva so. Princip porabe proračuna je po tako imenovanem denarnem toku in do konca leta v resnici ne moremo dejansko vedeti, ali in koliko sredstev bo ostalo. Tako je bilo tudi v tem primeru,« je v izjavi zatrdil finančni minister.

V drugi polovici decembra so tako po njegovih besedah z ministrstvom za pravosodje komunicirali, da sredstva so, a opozorili, da je časa za izpeljavo posla zelo malo. »Na ministrstvu so zagotovili, da je vse v redu, da dejansko potrebe so, da bodo s tem rešili problem več sodišč v Ljubljani in da so sposobni ta projekt izpeljati še v letu 2023,« je dejal Boštjančič. Slednje kaže na to, da je torej za projekt v veliki meri morala biti zbrana in pripravljena ustrezna dokumentacija, sicer ga ne bi bilo mogoče izpeljati, meni minister. »Kar seveda izkazuje, da je v tem procesu marsikaj šlo narobe,« je ocenil.

Obenem je zanikal, da bi o tem ali kateremkoli drugem projektu govoril z generalnim sekretarjem SD Klemnom Žibertom. Ministrica Švarc Pipan je namreč v preteklih dneh očitke o domnevnih nepravilnostih poslov usmerila tudi v nekatere člane SD, predvsem vpletanje Žiberta v posel in prirejanje dokumentacije uradnikov ministrstva.

Boštjančič si tako želi, da bi se razčistilo predvsem, kaj se je dejansko dogajalo in kakšno vlogo so imeli pri poslu izpostavljeni posamezniki. S tega vidika tudi podpira ministrico Švarc Pipan, ki ima kot »predstojnik resorja dostop do tega«. Deli tudi stališče premierja, da je treba zadevi priti do dna, saj da so se v preteklosti podobne zadeve velikokrat pometle pod preprogo. »Verjamem, da je to edini način, da se v Sloveniji očistimo nekih praks, ki jih v resnici ne bi smelo biti,« je sklenil Boštjančič.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine