Ljubljana – Po skoraj 15 letih
Karla Erjavca na čelu
Desusa je s prepričljivo podporo
vodenje stranke prevzela Aleksandra Pivec. Ob tem je Erjavec napovedal, da bo
odstopil kot obrambni minister in se tudi povsem umaknil iz politike, čeprav ostaja član Desusa. Pred novo predsednico je torej izziv, kako konsolidirati stranko in poenotiti poslansko skupino, pred celotno koalicijo pa, kako zbrati glasove za izpraznjeno mesto v vladi.
Tako prepričljiva zmaga – oba tabora sta namreč napovedovala tesen izid – ni presenetila le nove predsednice, ampak tudi poslansko skupino, še posebej ker so trije poslanci od petih javno podprli Erjavca. A razkola med njimi Pivčeva zato ne pričakuje. Vodja poslanske skupine
Franc Jurša je kongres sicer zapustil takoj po koncu in za izjave niti včeraj ni bil dosegljiv, je pa pred tem navajal, da Desus ostaja po kongresu enoten. Če bo le želel sodelovati z njo, Pivčeva ne vidi razloga za njegovo menjavo kot vodje poslanske skupine. »Desus je demokratična stranka, morda smo se odločili eden za enega in drugi za drugega, vendar spoštujemo odločitev kongresa in delamo v dobro ljudi,« pa poudarja poslanec
Ivan Hršak. Enako poslanca
Branko Simonovič in
Jurij Lep pravita, da v poslanski skupini niso niti razmišljali, da bi šli narazen.
143 delegatov, in ne 145, kot so najprej razglasili, je podprlo Aleksandro Pivec, dosedanji predsednik Karl Erjavec pa je prejel le 80 glasov.
Še vedno pa je vprašanje, kako bo v prihodnje ravnal samosvoji poslanec
Robert Polnar, ki se kongresa sploh ni udeležil in zato ni podal vsebinske razlage, kar bolj kot enotnost skrbi tudi Pivčevo. V poslanski skupini zaradi njegovih izjav in upornega glasovanja, ko je proti koaliciji glasoval v primerih zakona o izvrševanju proračuna in imenovanja ministrice
Angelike Mlinar, za jutri napovedujejo nov pogovor z njim. Predvidoma bo navzoča tudi nova predsednica, ki tako kot pred svojo izvolitvijo poudarja, da je različna mnenja treba spoštovati, a morajo občasno sprejemati tudi kompromisne rešitve.
Še v tem mandatu si nova predsednica Desusa Aleksandra Pivec želi, da bi sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi in o demografskem skladu, nizke pokojnine dvignili nad prag revščine ter »odpravili krivice«, ki jih je povzročil ZUJF. FOTO: Leon Vid
Menjave resorjev s SMC ali LMŠ malo verjetne
Tudi v političnih kuloarjih – podrobnejše ocene prvakov je pričakovati šele danes – komentirajo, da je tako hud poraz Karla Erjavca presenečenje, med drugim pa je k temu pripomoglo dejstvo, da je podpornike večinoma izgubil, ker je tolikokrat prevaral druge v politiki. V stranki so mu tokrat izdali račun za vsa pretekla dejanja. Z izvolitvijo Pivčeve smo sicer dobili še enega prvaka stranke, ki nima zgodovinske zamere do
Janeza Janše, a se je hkrati s tem
nedvomno okrepil liberalni del Šarčeve vlade. Zato bo zanimivo gledati boj za premierovo naklonjenost med koalicijskimi prvaki.
Že ob popolni usklajenosti koalicije pa bo zaradi manjšinskosti zanje velika preizkušnja imenovanje novega ministra. Na vprašanje, kdaj bo odstopil, Erjavec še ni podal odgovora, a naj bi se zgodilo kmalu po pogovoru s predsednikom vlade. Pivčeva se bo danes sestala s premierom, prav tako načrtuje pogovor z Erjavcem. Četudi bi raje videla, da bi Desus namesto obrambnega v prihodnje prevzel ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, se zdi taka menjava malo verjetna.
»Ne bi želela posegati v resorje koalicijskih partnerjev,« je zatrdila Pivčeva in dodala, da bi se o menjavi resorjev pogovarjali le, če bi premier razmišljal o rekonstrukciji vlade. Ni pa hotela komentirati vprašanja, ali bi prevzeli ministrstvo za zdravje – ta možnost se omenja, ker se ob napovedanem zakonodajno nedodelanem ukinjanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja na januarski seji državnega zbora veliko govori o umiku ministra
Aleša Šabedra. »O tem po tem,« je odgovorila.
- Razkola v poslanski skupini Desusa ni pričakovati.
- Malo verjetne menjave resorjev med koalicijskimi strankami.
- Imenovanje ministra brez večine v državnem zboru bo velik zalogaj.
Po skoraj 15 letih Karla Erjavca na čelu Desusa je s prepričljivo podporo vodenje stranke prevzela Aleksandra Pivec. FOTO: Leon Vidic/Delo
Opozicija vlade ne bo reševala
Ker je obrambni resor državotvoren in zato toliko bolj pomemben, bi v NSi in SDS ob zanje primernem kandidatu lahko sicer odigrali nekoliko drugače kot pri imenovanju ministrice Angelike Mlinar in se na glasovanju morda celo vzdržali. Tako kot pri imenovanju kohezijske ministrice uradno stališče NSi sicer ostaja, da vlade politično ne bodo reševali in da si mora tudi za izvolitev ministrov sama zagotoviti zadostno podporo.
A kot rečeno, štel bo kandidat in njegova stališča. To zatrjuje tudi prvak SNS Zmago Jelinčič, ki kot novega obrambnega ministra vidi kandidata, kot je
Dobran Božič. Zanj je namreč pomembno, da bo kandidat, ki si želi delati v dobro obrambe, zastopal tudi mnenje o ponovni uvedbi naborništva.
Najtežje pa bi glasove za novega obrambnega ministra primaknili v Levici. Uradno včeraj zadeve niso komentirali, a je znano njihovo stališče, da bi se morali umakniti iz Nata ter za obrambo nameniti manj sredstev in jih nameniti za socialo ter znanost.
o
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Vesela sem, da je slovenski politični prostor dobil še eno predsednico stranke. Prav ženska energija veliko prispeva k drugačnemu pristopu v politiki.
Bistveno je, da dokončamo mandat vlade in skupaj z Desusom naredimo še kakšen korak za izboljšanje položaja upokojencev. Na tem področju si od njih želimo še močnejše podpore. Prav tako si želimo, da SAB in Desus kot podobno misleči stranki dobro sodelujeta.
FOTO: Leon Vidic/Delo
Pred ponedeljkovim sestankom predsedstva naše stranke zamenjave na vrhu Desusa ne želim komentirati. Se pa lahko strinjam z vašo oceno, da se po spremembah v stranki oziroma po odhodu Karla Erjavca dejansko krepi liberalni del vlade.
Verjamem sicer v dobro sodelovanje in uspešne skupne projekte v korist države in v dobro državljank in državljanov. Aleksandri Pivec pa iskreno čestitam ob imenovanju.
FOTO: Blaž Samec/Delo
Če hočemo, da vlada obstane, moramo stopiti skupaj. Ni prostora za nobeno večjo ali manjšo težo posameznikov, ker imamo vsi skupaj premalo teže. Kakršnokoli mišičarjenje znotraj koalicije je kontraproduktivno.
Če imamo interes, da vlada obstane, moramo za vse pomembne projekte spraviti skupaj 46 glasov in pokazati enotnost. Velik projekt je odprava dodatnega zdravstvenega zavarovanja, to, kar je bilo zdaj na mizi, je nesprejemljivo in nedodelano.
Komentarji