Neomejen dostop | že od 9,99€
Republiška agencija za okolje je za jutri zaradi napovedanih močnih padavin in vetra za večji del države izdala rdeči alarm. Rdeče opozorilo zaradi padavin velja za severovzhodni, severozahodni in jugozahodni del države, rdeče opozorilo zaradi vetra pa le za severozahod in jugozahod. Za preostali del države je izdano oranžno opozorilo.
Na območjih, kjer je izdano rdeče opozorilo zaradi padavin, so možne poplave večjih razsežnosti. Reke lahko poplavljajo tudi na območjih, kjer poplave niso pogoste, so opozorili podobno kot že avgusta. Verjetni so zemeljski plazovi, prav tako motnje pri oskrbi z energijo in pitno vodo. Vozne razmere bodo lahko zaradi poplavljenih cest nevarne.
O predvidenih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah so na novinarski konferenci spregovorili Branko Gregorčič in Andrej Golob (Arso), Miloš Bavec (Geološki zavod), poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, Neža Kodre (Direkcija za vode) in Gregor Danev (Zavod za gozdove).
Najhuje bo prav na območjih, ker so bile avgusta poplave. Situacija se nikoli ne ponovi v povsem enakem obsegu, pravi Gregorčič, povsem natančno pa ne morejo vnaprej napovedati, kje bo najhuje.
Po vsej državi je tudi znatno povečana verjetnost proženja zemeljskih plazov. Miloš Bavec je posebej opozoril na možno reaktivacijo že poškodovanih območij, ki so bila prizadeta v avgustovskih ujmah. K preostalim opozorilom je dodal priporočilo za dosledno upoštevanje priporočil civilne zaščite in pozval državljane, da ne rešujejo premoženja, ko je treba reševati življenja.
Trenutno je na terenu več kot 210 ekip, skupaj s strojniki in dodatnimi delavci več kot 1500 oseb. V večernem času bodo na voljo vse ekipe, ki bodo dežurale in po potrebi intervenirale. Povezali so se tudi z javnimi službami za delo na cestah, ki so v pripravljenosti, je še povedala.
Srečko Šestan je povedal, da je že v izdelavi odredba za dvig pripravljenosti. V njej bo tudi priporočilo lokalnim skupnostim, da plazove, ki že ogrožajo objekte, posebej opazujejo in po potrebi prožijo alarmni sistem. To je tudi v prejšnjem primeru pripomoglo, da ni bilo neposrednih žrtev. »Edini cilj vseh nas je, da zmanjšamo škodo, absolutno pa, da zaščitimo človeška življenja.« Ali kot je dodal: Naj poplavi avto, pomembno je, da ne poplavi šoferja.
Kot je poudaril, naj ljudje pozorno spremljajo radarsko sliko
Gregor Danev je napovedane razmere ocenil kot enega najhujših scenarijev za slovenske gozdove. Veter in deževje lahko povzročita nove vetrolome, zato je pozval ljudi, da naj od danes zvečer ne obiskujejo gozdov, prav tako naj jih zapustijo delavci. Posebej je pozval, naj tisti, ki imajo mehanizacijo v gozdovih in les na območjih hudournikov, te do večera umaknejo.
Državni sekretar Boštjan Šefic, vodja državne tehnične službe Blaž Dolinšek, član sveta za obnovo Rok Fazarinc in vodja klicnega centra 114 Andrej Šter bi se danes popoldne sestali s krajani Letuša in jim podali dodatna pojasnila glede selitve na novo lokacijo. Zbor krajanov, na katerega sta vabila braslovški župan Tomaž Žohar in župan občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar, pa zaradi razglašenega rdečega alarma odpade.
Kot je pojasnil župan Braslovč Tomaž Žohar, ni najhujše, da zbor krajanov odpade, ampak razlog, zakaj odpade: »Ta rdeči alarm ne bo enostaven. Verjetno bomo morali razmisliti tudi o evakuaciji nekaterih. Zaščititi moramo ljudi.« Dodal je, da bo zbor krajanov predvidoma prihodnji teden oziroma takoj, ko bo možno.
Za obalo je od 4. do 11. ure izdano rdeče opozorilo zaradi napovedanega povišanega plimovanja. Regijski center za obveščanje Koper je sicer zaradi visokega plimovanja morja v Piranu že danes ob 8.24 sprožil sireno javnega alarmiranja z namenom opozorila na nevarnost, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so pripravili priporočila in usmeritve, kako ravnati s pitno vodo in živili ob napovedanih izrednih meteoroloških in hidroloških razmerah. Med ključnimi ukrepi izpostavljajo prekuhavanje pitne vode.
Voda naj vre tri minute, če je motna, pa jo predhodno zbistrimo z usedanjem, nato pa filtriramo skozi več plasti čiste, prelikane tkanine ali čist papirnat filter. Takšna voda je uporabna 24 ur, v izjemnih okoliščinah pa tudi do 48 ur, če je hranjena na hladnem.
Ob izdanem ukrepu je treba prekuhavati vodo za pitje in pripravo hrane, vodo za pranje sadja in zelenjave ter vodo za umivanje zob. S prekuhano vodo vedno pripravljamo tudi hrano in napitke za dojenčke, po potrebi tudi za bolnike z zmanjšano imunsko odpornostjo. V primerih, ko je prekuhavanje vode težko izvedljivo ali nepraktično, pa namesto prekuhane uporabimo embalirano pitno vodo, navaja NIJZ.
Ob tem je za prebivalce ključno, da stalno spremljajo obvestila upravljavca vodovoda glede morebitnega prekuhavanja pitne vode ter dosledno upoštevajo navodila, v kolikor je ta ukrep izdan.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa izpostavljajo skrb za živali. Nameščene morajo biti v suhem prostoru ter imeti na voljo ustrezno krmo in vodo.
V primeru spremembe zdravstvenega stanja živali naj rejci obvestijo veterinarja, v primeru pogina pa veterinarsko-higiensko službo. Če ne morejo ustrezno poskrbeti za svoje rejne ali hišne živali, naj o tem obvestijo pristojni štab civilne zaščite, so dodali.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji