Vodni tok v Himalaji je ključen, saj taljenje snega in ledu napaja deset največjih rek v Aziji.
Galerija
Mount Everest FOTO: Navesh Chitrakar/Reuters
Satelitski posnetki kažejo, da se zaradi segrevanja ozračja v Himalaji in na območju najvišje gore sveta širi vegetacija. Znanstveniki z britanske univerze v Exetru so s pomočjo podatkov Nasinih satelitov Landsat ugotavljali, do kod v Himalaji sega meja, kjer se še pojavlja vegetacija – gre za trave in lišaje.
Iz podatkov, zbranih v obdobju od 1993 in 2018, so razbrali sicer majhno, a vseeno pomembno zvišanje meje rastja na višinskih rastlinskih pasovih na nadmorski višini od 4150 do 6000 metrov.
V študiji niso natančneje preučevali vzrokov, a rezultati sovpadajo z modelskimi napovedmi, ki kažejo, da so temperature nad mejnimi temperaturami, ko je premrzlo za rastline. Zvišanje temperatur pa se ujema z globalnim segrevanjem.
»Vsekakor je pomembno spremljati taljenje ledu v glavnih gorskih verigah. Zelo malo vemo o rastju na višjih nadmorskih višinah in kako vpliva na vodni tok,« je pojasnila znanstvenica Karen Anderson.
Vodni tok v Himalaji je ključen, saj taljenje snega in ledu napaja deset največjih rek v Aziji. Od njega je odvisnih 1,4 milijarde ljudi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji