Neomejen dostop | že od 9,99€
V nedeljo okoli poldneva se je v Prekmurju pripetila huda letalska tragedija, kakršne vsaj v tem delu države že več desetletij ni bilo. Po prvih informacijah, ki smo jih dobili na kraju dogodka, je na njivi v bližini nogometnega igrišča v Gančanih v občini Beltinci strmoglavilo letalo, v katerem so umrli trije ljudje, in sicer moška, stara 33 in 31 let, ter 24-letno dekle.
Šlo je za letalo cessna 172M skyhawk, ki je namenjeno predvsem panoramskim poletom, v lasti Letalskega centra Maribor. Na krovu bi morali biti po neuradnih podatkih štirje ljudje, a se eno od deklet ni vkrcalo. Po neuradnih virih je bila menda partnerka najemnika letala oziroma pilota, doma iz Beltincev.
Na kraju nesreče, ki se je zgodila v močni megli, na njivi nedaleč od nogometnega igrišča v Gančanih, je bilo kmalu po dogodku veliko intervencijskih vozil, gasilcev, reševalcev in policistov, ki so zadevo preiskovali. Prišla sta tudi dežurni preiskovalni sodnik in okrožni državni tožilec, pozneje pa še inšpektor za civilno letalstvo in specialist sodne medicine. Vsem je bilo jasno, da je letalo, ki ga je najel eden izmed umrlih, vzletelo na mariborskem letališču, kjer je bilo sončno vreme, in poletelo proti Prekmurju, kjer je bila gosta megla. Vzrok za nesrečo še ni znan, lahko je bilo vreme, tehnična napaka ali človeški dejavnik, to bosta pokazali podrobna preiskava letalske nesreče in odrejena sodna obdukcija. Neuradno je bil panoramski polet menda rojstnodnevno darilo.
Za več informacij smo se obrnili na murskosoboške policiste, a posredovali so le skopo informacijo: »S prvimi zbranimi obvestili je bilo ugotovljeno, da je letalo ob 11.20 poletelo z mariborskega letališča, malo pred 12. uro pa strmoglavilo v bližini nogometnega igrišča v naselju Gančani, v bližini Murske Sobote.« Proti večeru je vodja oddelka za splošno kriminaliteto v sektorju kriminalistične policije PU Murska Sobota Robert Roudi za medije dodal, da ogled kraja nesreče še vedno poteka in da še zbirajo obvestila.
Polet letala cessna se je po podatkih spletne strani Flightradar24 nenadoma končal že po dobrih desetih minutah. Ko so izvedeli za nesrečo, je Letalski center Maribor ustavil vse polete. Letalski center Maribor je sicer eden največjih in najstarejših centrov v Sloveniji, deluje že 97 let. Njegov predstavnik Vili Kolar je za medije potrdil, da je šlo v nesreči za njihovo letalo. »V planu letenja smo videli, da je pri nas poletelo ob 11. uri. Očitno gre za večjo nesrečo, ki pa jo trenutno težko komentiram. Mi smo bili o novici obveščeni od drugih, kontrola letenja nam ni mogla povedati, saj je bilo letalo zunaj območja mariborske kontrole,« je kmalu po nesreči pojasnil Kolar.
Pogovarjali smo se tudi z nekdanjim vojaškim pilotom in dejal je, da v takšni megli, kot je bila v času nesreče nad Prekmurjem, letalo vrste cessna sploh ne bi smelo vzleteti. »Sploh pa takšna letala, ki nimajo ustrezne navigacije in radarja, nimajo dovoljenja za vzletanje v megli. Zato je zdaj težko kar koli ugibati, treba bo počakati, da se opravi uradna preiskava, ko bodo strokovnjaki odkrili, kaj se je dogajalo,« nam je zaupal sogovornik, ki ni želel, da bi ga imenovali. Dodal je tudi, da so se v vojski, če so prileteli v meglo, dvignili nad njo in tako nadaljevali pot.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji