Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Terorist, ki ljubi ZDA in Elvisa Presleyja, ne bo prepuščen sebi

Vidko Senica klical ameriško ambasado in grozil, da bodo leteli v zrak - Konec izrečenega ukrepa
Obtoženi je poklical na ameriško ambasado v Ljubljani in zagrozil z bombo. Foto: Uroš Hočevar
Obtoženi je poklical na ameriško ambasado v Ljubljani in zagrozil z bombo. Foto: Uroš Hočevar
23. 2. 2019 | 08:00
5:18
Ljubljana – Mariborčan Vidko Senica je neprišteven storil kaznivo dejanje ogrožanja oseb pod mednarodnim varstvom. Na mariborski enoti za forenzično psihiatrijo so proti njemu skoraj do izteka zakonsko najvišjih možnih pet let izvajali ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v zavodu, ta mesec pa je senat okrožnega sodišča v Ljubljani izvajanje tega ukrepa ustavil. Toda to ne pomeni, da bo 52-letnik, ki ima diagnosticirano shizofrensko psihozo, odslej prepuščen ulici.

Izrek obveznega psihiatričnega zdravljenja ga je doletel, potem ko je marca 2014 poklical na policijsko postajo v Lipnici v Avstriji. "Govoril je nerazločno, ves čas pa je bentil zoper Združene države. Medtem je tudi priznal, da je pred tem že poklical na ameriško ambasado v Ljubljani. Zagrozil jim je z bombo," je za avstrijska občila povedal lokalni policijski inšpektor Dietmar Simmerl. Z neznane številke je res poklical na veleposlaništvo ZDA v Ljubljani. "Če v desetih dneh ne izpraznite ambasade, se bo zgodilo nekaj dramatičnega!" Zatem jih je poklical še dvakrat in zapretil: "Če Amerikanci ne spokajo iz ambasade jutri do 15. ure, bodo vsi leteli v zrak!"
 

Obvezno psihiatrično zdravljenje


Zaradi psihiatrovega mnenja, da je to storil neprišteven, proti njemu ni bila vložena obtožba (v tem primeru bi mu grozilo do deset let zapora), tožilstvo je predlagalo izrek ukrepa obveznega zdravljenja na forenzični psihiatriji.

Postopek je potekal pred okrožno kazensko sodnico Jasmino Javornik, Senica pa ji je zatrdil, da klicatelj zagotovo ni bil on, saj nima popolnoma ničesar proti Američanom, ravno nasprotno: "Ljubim ZDA in Elvisa Presleyja! Trideset let sem poslušal njegove ljubezenske pesmi. Ameriki ne bi nikoli grozil. Opravičujem se veleposlaništvu za očitno lažen preplah. Vse skupaj mi je bilo podtaknjeno zaradi materialnega koristoljubja ožjih družinskih članov. Spoznal sem Marjana, Tineta in Damjana. Malo smo popivali v mariborskem parku, čeprav nisem alkoholik. Marjan je v Avstriji prodajal na štantu na klošarskem sejmu. Prosil me je, naj mu posodim mobilni telefon, češ da ga rabi, ker ima prijateljico, pa ne bi rad, da se razve. Ko mi ga je v Šentilju dal nazaj, pa so me čez pet minut prijeli policisti."

Ni se strinjal s psihiatrovo diagnozo, da ima shizofrensko psihozo: "Nikoli nisem bil neprišteven, drugi so me zaradi dediščine hoteli narediti za takega. Pred letom 2000 sem se res zdravil, ker sem živel v takem okolju. Nisem jaz shizofrenik, okolje, v katerem sem odraščal, je bilo shizofreno."

Da klientu očitno ne gre na bolje, pa je na eni od sej v postopku preverjanja varnostnega ukrepa deloval zaskrbljen njegov odvetnik Boris Pertovt: "Ko sem z njim nazadnje govoril po telefonu, je bil popolnoma neorientiran, živi v svojem svetu, zato predlagam podaljšanje varnostnega ukrepa. Kaj bo z njim potem, ko mine pet let, pa tako ne vemo." Tudi iz mariborske psihiatrije pred dobrima dvema letoma niso prihajale optimistične napovedi. "Potrebuje stalen nadzor, saj bi, če bi bil prepuščen samemu sebi, ogrozil sebe in okolico. Ni realnih izgledov za ozdravitev."
 

V bolj domačno okolje


Veliki kazenski senat ljubljanskega okrožnega sodišča se je v začetku februarja znova sestal na temo Vidka Senice. Doslej so mu že sedemkrat podaljšali ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v zavodu. Seje sta se poleg strank v postopku udeležila tudi njegov mariborski psihiater Jure Koprivšek in Marinka Dajčer z mariborskega centra za socialno delo. Obramba je predlagala spremembo varnostnega ukrepa v milejšega, in sicer po zakonu o duševnem zdravju. Tožilka Helena Zobec Dolanc predlogu, da Senica zapusti psihiatrijo in se preseli v svet, kjer bo zaživel v prijaznejšem in domačnem okolju, ni nasprotovala: "Ukrep se izteka, nastopile pa so okoliščine, da se lahko prilagodi na nov način življenja, na nadzorovano življenje, kjer bo poskrbljeno za njegovo skrb in nadaljnje zdravljenje."

Odločitev senata je že znana. "Ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstvenem zavodu se ustavi," nam je sporočila uradna govorka sodišča Mateja Jazbec in pristavila, da je sklep postal pravnomočen 6. februarja.

Toda to torej še zdaleč ne pomeni, da je Senica sposoben zaživeti v socialnem okolju, saj se, "njegovo stanje, tako kot je, ne bo izboljšalo", je pripomnil psihiater. Sprejet bo v nadzorovano obravnavo v ptujsko stanovanjsko skupnost Ozara (tam skrbijo za ljudi s težavami v duševnem zdravju), kjer bo še naprej pod zdravniškim nadzorom in v strokovni oskrbi, redno bo obravnavan pri psihiatru, poskrbljeno pa bo tudi za antipsihotično terapijo - najverjetneje vse do konca njegovih dni.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine