Neomejen dostop | že od 9,99€
Najmanj 229 slovenskih šol, tako osnovnih kot srednjih, in vrtcev je danes dobilo po elektronski pošti sporočilo z grožnjami. Kot so sporočili s policije, so se na grožnje takoj odzvali in po prejemu sporočil zbrali obvestila ter izvedli vse potrebne ukrepe. Po do zdaj zbranih informacijah gre za generirana elektronska sporočila, ki so bila zaznana tudi že v nekaterih drugih državah, nazadnje na Madžarskem.
Policija je po doslej zbranih obvestilih ocenila, da gre za zelo nizko stopnjo tveganja in ni razloga za preplah ali paniko.
Kot je v izjavi za javnost pojasnil predstavnik policije, so stopnjo resnosti označili za nizko zato, ker se sporočilo ni nanašalo na točno določeno šolo, ker v grožnji ni bilo bolj specifičnih informacij o lokaciji itd. Prav tako so se za nizko stopnjo tveganja odločili zato, ker so podobna sporočila dobile tudi šole v tujini, pa ni bilo posledic. Da bi lažje našli osumljenca, bodo sodelovali tudi s kolegi iz tujine, je v izjavi pojasnil Primož Ogrinc z generalne policijske uprave (GPU).
Pridobili smo primer grožnje, v kateri t. i. pošiljatelj Bojevnik med drugim grozi, da bo »za vsako kapljico nedolžne krvi, ki jo prelijete v naših deželah, na tisoče vaših otrok padlo mrtvih na tla«.
Navodila glede pouka so bila po Ogrinčevih besedah enaka za vso Slovenijo, so se pa določene šole odločale po svoje in odpovedale pouk. O grožnjah je policija seznanila tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je o ugotovitvah že obvestilo javne vzgojno-izobraževalne zavode v Sloveniji. Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj sta dala skupno izjavo za javnost v zvezi z današnjo varnostno grožnjo v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
Logaj je sporočil, da so šole dobile obvestila danes ponoči, takoj je stekel protokol z notranjim ministrstvom: »Pouk v šolah teče normalno, ob 8.23 smo vsem šolam poslali okrožnico, da gre za generirano sporočilo in da obstaja nizka stopnja tveganja. Po podatkih, zbranih do 11. ure, 18 šol danes nima pouka, ker so jih takoj napotili domov. Mislim, da je bila reakcija ustrezna, že od zjutraj smo bili na zvezi z ravnatelji, kjer smo skupaj z notranjim ministrstvom in policijo reagirali.« Šlo je za obširno sporočilo, sporočilo je dobilo več kot 800 naslovnikov. Po njegovih besedah je bilo najprej treba ugotoviti, ali gre za generično ali posamično sporočilo, kar je terjalo nekaj časa. Dejal je, da se je treba z učenci oz. dijaki o tem pogovoriti, ni razlogov za strah, šolsko okolje je v splošnem varno. Želijo si, da bi bilo teh dogodkov čim manj, menijo pa, da je protokol ustrezen.
Boštjan Poklukar je pojasnil, da se je hitro pokazalo, da je to sporočilo dobilo več šol, v skladu s protokolom, podpisanim lani, je policija ugotovila, da je grožnja majhna oz. nizka. »Slovenska policija nič ne prepušča naključju in preiskuje. Z ministrom Logajem sva bila takoj na zvezi, da smo skupaj pristopili k ukrepanjem. Ocenjujem, da ker je grožnja nizka, ni nevarnosti za otroke in zaposlene ter naj pomirim javnost, da smo odreagirali tako, kot je treba. Policija nadaljuje preiskovanje.« Poklukar je dejal, da je pomembno, da se ne širi panika, decembra so sprejeli tudi protokol v zvezi z univerzami, da šola sporoča policiji in potem gredo dalje prek ministrstva do odločitve glede ukrepov. Biti moramo previdni, ker gre za otroke oz. najbolj ranljive skupine. Po njegovih besedah je treba tudi poučiti zaposlene, da se po nepotrebnem ne širi panika.
Po informacijah Dela so bile grožnje z bombami tudi v Pomurju, in sicer med drugim na DOŠ Lendava in OŠ Genterovci, kjer je lendavski župan Janez Magyar po posvetu z obema ravnateljicama odredil evakuacijo.
Da so zjutraj osnovne šole in vrtec po elektronski pošti prejeli grožnjo o možni uporabi eksplozivnih sredstev, je sporočila tudi ptujska županja Nuška Gajšek. Kot je povedala, so takoj evakuirali učence in zaposlene.
»Na terenu so policija in gasilska društva, ki izvajajo vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti ter pregled območja. Zadeve so pod nadzorom, vse pristojne institucije bodo ustrezno poskrbele za varnost otrok in mladostnikov,« je dodala.
Prav tako so grožnjo prejeli v vrtcu v Štorah, kamor je že prišla celjska policija in zaradi nizke stopnje nevarnosti priporočila, da vse aktivnosti potekajo normalno.
Na Osnovni šoli Sevnica so se po besedah ravnatelja Aleša Tuhtarja odzvali zelo hitro, ko na šoli še ni bilo veliko otrok, pravočasno so lahko proti domu obrnili tudi avtobuse z okoli 350 otroki ter o dogodku obvestili starše. »V roku pol ure so bili vsi učenci doma,« je povedal za STA.
Policija je šolo pregledala in ni odkrila ničesar sumljivega, s šolskega ministrstva pa so jih medtem že obvestili, da bodo danes poslali navodila, kako naprej.
»Panike med otroki nismo delali, obveščanje pa je bilo zgledno. Takoj sem prejel klic župana, direktorica zdravstvenega doma nam je ponudila pomoč psihologa,« je dodal ravnatelj sevniške šole, kjer je za danes pouk odpovedan, v torek pa pričakujejo normalno nadaljevanje učnega procesa.
Grožnje na Madžarskem, poslane s tujega strežnika
Konec prejšnjega tedna, v četrtek, so podobne grožnje dobili tudi na Madžarskem. Več izobraževalnim ustanovam so poslali elektronska sporočila z grožnjami o bombnem napadu, zaradi česar so te iz previdnosti začasno zaprle svoja vrata, je tedaj sporočilo Državno policijsko poveljstvo (ORFK), navaja Euronews.
Grožnje so prizadele vsaj 268 šol po vsej državi, kar je sprožilo preiskavo oblasti. V šolah, ki so jih doslej preiskali v potekajočih prizadevanjih za zagotovitev varnosti vseh šol, niso našli bomb.
V pismu, ki ga je opisala policija in so ga kasneje objavili domači mediji, je neznana oseba grozila, da bo napadla »vsa zbirališča, vse znamenitosti«, kar je policija označila za nasilni ekstremistični načrt, ki ga je organiziral neimenovani »kalifat«. Minister in vodja urada predsednika vlade Gergely Gulyás je potrdil verodostojnost elektronskega sporočila. Euronews vsebine pisma, kot pišejo, ni mogel neodvisno preveriti. »Mislim, da je bolj verjetno, da imamo opraviti z duševno bolno osebo,« je Gulyás dejal na četrtkovi tiskovni konferenci.
Čeprav so bila pisma poslana prek tujega strežnika, bodo preiskovalci našli storilca, je dejal Gulyás.
V zadnjih dveh letih je val groženj z bombami, zlasti proti šolam, nakupovalnim središčem in letališčem, prizadel tudi Češko, Srbijo, Črno goro in Bosno ter povzročil prekinitve delovanja in logistične težave. Vse grožnje so se izkazale za lažne.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji