Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Na sinagogo v Mariboru nepridipravi zapisali sovražne zapise

Policija je ugotovila, da je po nestrokovni oceni nastala škoda v višini 1500 evrov. Direktor sinagoge se je odzval, da jih vandalizem in sovraštvo žalostita.
FOTO: Sinagoga Maribor/Facebook
FOTO: Sinagoga Maribor/Facebook
R. I.
13. 1. 2025 | 12:46
13. 1. 2025 | 16:38
5:32

Z mariborske policijske uprave so sporočili, da so bili včeraj obveščeni o sovražnih zapisih na eni izmed stavb v Mariboru, in sicer gre za stavbo na območju Židovske ulice v Mariboru: za Sinagogo Maribor.

V zvezi z dogodkom policija zbira obvestila zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj, in sicer javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti in poškodovanja ali uničenja stvari, ki so posebnega kulturnega pomena ali naravne vrednosti.

Policija si je kraj dejanja ogledala in ocenila, da je nastala škoda v višini 1500 evrov.

Kot je na facebooku zapisal Boris Hajdinjak, direktor Sinagoge Maribor, so bili Judje v slovenski zgodovini vedno samo maloštevilna manjšina. Zato je izjemno, da se je v Mariboru ohranila srednjeveška sinagoga, saj ni veliko takšnih evropskih mest. »To izjemnost potrjuje leta 2015 mariborski sinagogi podeljen naziv kulturnega spomenika državnega pomena. V obnovljeni zgradbi srednjeveške sinagoge deluje Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, sicer najmanjša javna kulturna ustanova v Sloveniji.«

Vandalizem in sovraštvo jih izjemno žalostita

»Kakšno je naše delovanje, za katere vrednote se zavzemamo, s kom sodelujemo, kdo nas financira in kdo smo, ni razvidno samo na naših spletnih straneh, temveč tudi v naših številnih knjigah, člankih, razstavah, predavanjih, filmih in intervjujih, ki so v večini dostopni na internetu. Zato nas zelo žalosti, da je bila zgradba mariborske sinagoge ponovno tarča vandalizma ter izražanja za Jude žaljivih in grozečih stališč. O dogodku smo obvestili policijo.«

Kot so dodali, so vsi zaposleni v Sinagogi Maribor Slovenci, zato ne morejo grafitov na zgradbi ocenjevati kot Judje: »Kot Slovenci najostreje zavračamo vsebino grafitov. Spodaj podpisani dodajam še, da resnično močne države niso države, ki imajo letalonosilke, tisoče tankov ali neizčrpne količine denarja. Resnično močne države so države, ki vključujejo vse svoje prebivalce, torej tudi najmanjšo manjšino. Verjamem, da se s tem mnenjem strinja večina prebivalcev Republike Slovenije,« je zapisal Hajdinjak.

Odzval se je tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. »Dejanja, kot so novi nestrpni napisi na mariborski sinagogi, so nesprejemljiva. Organi pregona morajo opraviti svoje delo in pri tem upoštevati, da je napadanje in žaljenje ljudi zaradi katere izmed njihovih osebnih okoliščin, kot so versko prepričanje, narodnost ali etnično poreklo, po naši zakonodaji obteževalna okoliščina. Prihajajočega 27. januarja, ob dnevu spomina na žrtve holokavsta, bomo obeležili 80 let od osvoboditve največjega koncentracijskega taborišča Auschwitz. Tragedija druge svetovne vojne kaže, kaj se lahko zgodi, kadar je diskriminacija dovoljena, in nas opozarja, kako pomembno je ščititi naše temeljne pravice ter ohranjati strpno, odprto in vključujočo družbo.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine