Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Dva otroka zaradi pirotehnike izgubila dlan, eden bo najbrž slep na eno oko

V posameznih primerih pirotehniko kupijo otroci oz. mladostniki, v drugih jo nabavijo starši in nato dajo otrokom.
Pirotehnična sredstva. Fotografija je simbolična. FOTO: Roman Šipić/Delo
Pirotehnična sredstva. Fotografija je simbolična. FOTO: Roman Šipić/Delo
6. 1. 2025 | 10:50
6. 1. 2025 | 16:17
9:22

Božično-novoletni prazniki znova niso minili brez pirotehničnih sredstev in nekaj hudih poškodb, ki so mladoletnike zaznamovale za vse življenje. Kljub opozorilom policistov, reševalcev in drugih, naj bodo posamezniki, če že morajo metati petarde in druga pirotehnična sredstva, previdni, so imele zdravstvene službe zaradi poškodovancev kar nekaj dela. V UKC Ljubljana so obravnavali tri otroke s hudimi poškodbami – dva sta izgubila prste in celotno dlan, eden bo najbrž slep na eno oko.

Sebastian Mohorič, vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na generalni policijski upravi, je na današnji novinarski konferenci povedal, da so policisti v zadnjih tednih zasegli ogromno pirotehnike. Letos so sicer že med jesenskimi počitnicami od 26. oktobra do 3. novembra zaznali več uporabe pirotehničnih izdelkov, prav tako tudi povečan nakup pirotehnike prek spleta, predvsem prepovedanih petard.

Obravnavali so tudi več prijav ravnateljev osnovnih šol. Podatki so skrb vzbujajoči predvsem zato, ker kažejo, da so v uporabo izdelkov za pokanje večinoma vpleteni otroci oziroma najstniki. Največ poškodb so povzročile petarde oz. njihova predelava, posamični primeri nezgod so se zgodili zaradi nepravilne uporabe dovoljenih pirotehničnih sredstev, je dejal Mohorič.  

Kaj narediti, da bi bilo uporabe in poškodb manj? Policist je poudaril, da lahko nepremišljena raba pirotehnike za zmeraj spremeni življenje otroku ali najstniku, pokanje in hrup sta moteča tudi za živali. Vsi se moramo zavedati, da policija z zasegom in obravnavo kršiteljev odpravlja le posledice, je dodal Mohorič, enako je z zdravstvenim osebjem. K otrokom in mladostnikom bo očitno treba pristopati na druge, bolj učinkovite načine in jih s preventivo odvrniti od nakupov in rabe petard, raket in drugih stvari. 

Policisti so lani zaznali 120 kršitev zakona, veliko večino so storili mladoletniki. Obravnavali so 20 primerov poškodovanja premoženja, pri čemer je šlo predvsem za objestnost – uničevanje zabojnikov, poštnih nabiralnikov ... Na območju PU Koper so na primer zasegli več kot 300 petard, med njimi tudi prirejenih, vpletena sta bila otroka, stara 13 in 14 let. Na Koprskem so v drugem primeru zasegli več kot 460 izdelkov, in sicer 14-letniku. V Ljubljani so zasegli izdelke otroku, staremu 13 let, enako tudi na območju PU Kranj. 

Zasežena pirotehnika FOTO: PU Ljubljana
Zasežena pirotehnika FOTO: PU Ljubljana

Kako je z zdravstveno obravnavo posledic nepremišljene rabe pirotehnike, je pojasnil vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc. Dejal je, da številnost primerov poškodb zaradi uporabe pirotehnike sicer resda rahlo upada, ampak so poškodbe hude.

Od 30. decembra do 2. januarja so v UKC Ljubljana obravnavali štiri poškodovance. Vsi so bili mlajši od 15 let. Trend gre, kot je poudaril Tominc, torej v smeri čedalje mlajših poškodovancev. Dva otroka sta izgubila roko oziroma vse prste, vključno z dlanjo, eden pa ima hude poškodbe oglave oziroma bo najverjetneje ostal slep na eno oko. »Verjetno si težko predstavljamo, kaj enajstletniku pomeni izguba roke. Gre za zaznamovanost oziroma invalidnost za vse življenje, vse zaradi nekaj trenutkov užitka,« je opozoril zdravnik. 

Četrta poškodba, ki so jo obravnavali v največji slovenski bolnišnici, je bila lažja, smodnik je mladostniku opekel roko. Se je pa ta poškodba zgodila s predelanim pirotehničnim sredstvom. Dva otroka sta še hospitalizirana, dva sta bila odpuščena domov. Rehabilitacija bo še posebej pri izgubi dlani dolgotrajna. 

Tominc je povedal, da bi se v prihodnje morali usmeriti v preventivo pri ciljni populaciji, torej mlajših otrocih, predlagal je, da bi morda veljalo uporabiti nove družbene kanale, ki jih spremljajo mladi. Pri enem od primerov zadnjih poškodovancev ga je, kot je dejal, presenetilo, da se je eden od staršev s svojim otrokom pogovarjal o nevarnosti uporabe pirotehnike tik pred nesrečo, pa se je otrok kljub temu poškodoval. Pogovori z otroki so sicer povsem primerni, bo pa očitno treba iti do samih otrok, pristopiti k njim z več zornih kotov in jim morda predstaviti možne negativne posledice tudi na bolj »krute« načine, z nazornim prikazom poškodb in tako naprej.

Kdo nabavlja pirotehniko mladoletnikom? V posameznih primerih jo kupijo sami, v drugih pa jim pirotehniko kupijo starši. 

Čeprav so uporaba, posest in prodaja petard kategorij F2 in F3 v Sloveniji prepovedani od leta 2008, pa je Inštitut 8. marec tik pred novim letom dokazal, kako lahko jih je kupiti po spletu. Z vsega nekaj kliki se prepovedana pirotehnika naroči, plača, dostavna služba pa jo nato pripelje na dom. 

V BTC streljali rakete

Med prazniki je bilo v Ljubljani več policistov kot sicer, tudi zato, ker so novembra prejeli več prijav občanov o zbiranju ljudi na območju BTC – uporabljali so pirotehnična sredstva, mahali z zastavami … Proti nekaj posameznikom policisti vodijo prekrškovne postopke. Na kraju so našli več tulcev plašilno-signalnih pištol, ki nimajo izstrelkov. Na neprijavljenem shodu sta z njimi v zrak streljali dve osebi, proti njima bodo podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče.

Na PU Ljubljana so poudarili, da tovrstna zbiranja, agresivna vožnja, hupanje in uporaba pirotehnike na krajih, kjer se zbirajo množice ljudi, predstavljajo dejansko tveganje, to pa se lahko hitro sprevrže v kazniva dejanja, poškodbe udeležencev in mimoidočih ter ogrožanje premoženja. »Vsa ravnanja, ki ogrožajo varnost ljudi, so nedopustna, še posebej varnostno tveganje predstavljajo dejanja, ki z uporabo simbolike ali kako drugače spodbujajo spore v večkulturni skupnosti,« so še dodali na PU Ljubljana.

Tudi januarja bo v prestolnici patruljiralo več policistov, ki bodo skrbeli za varnost občanov in obiskovalcev prestolnice.

V Kopru zasegli petarde

Koprski policisti so na silvestrsko noč v Gažonu obravnavali tudi dva mladoletnika, stara 13 in 15 let, ki sta imela pri sebi več kot 300 pirotehničnih sredstev, od tega 12 različnih vrst petard, in predelana pirotehnična sredstva oziroma jeklenke CO2, napolnjene s smodnikom.

Pirotehniko so predali oddelku za protibombno zaščito specialne enote policije, opozarjajo pa, da gre v tem primeru za posebej nevarno ravnanje, ki bi lahko imelo zelo hude posledice, saj lahko tovrstna improvizirana pirotehnična sredstva hitro eksplodirajo v roki.

»V tem konkretnem primeru bi lahko v primeru eksplozije celo koščki embalaže huje poškodovali oba mladoletnika in morebitne mimoidoče,« so na PU Koper izpostavili v današnjem sporočilu za javnost. Mladoletnikoma so predmete zasegli in obvestili starše, sledi pa obdolžilni predlog na pristojno sodišče in obvestilo na center za socialno delo.

Sicer so na območju PU Koper od začetka lanskega decembra do tretjega januarja obravnavali 13 kršitev zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih. V desetih primerih so bili kršitelji mladoletniki, za katere bo uveden postopek o prekršku.

V teh dneh so policisti skupaj zasegli 1097 kosov pirotehnike, in sicer 408 kosov petard F2, 686 kosov petard F1 in tri kose doma izdelane eksplozivne naprave.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine