Neomejen dostop | že od 9,99€
Predzadnjega so organizirali leta 2018, nato pa je morala 10. izdaja razstave zaradi pandemije počakati do letošnjega oktobra, ko je v novem razstavišču na območju starega tržaškega pristanišča Porto Vecchio svojo ponudbo predstavilo 160 razstavljavcev iz 42 držav in v treh dneh privabilo več kot 10.000 obiskovalcev.
Poleg številnih razstavnih prostorov, kjer smo si lahko ogledali nove kavne aparate in mline, tako za domačo kot profesionalno uporabo, smo spoznali številne pražarne kave. Sodelovali so tudi proizvajalci naprav za praženje in pakiranje kave ter predstavniki nekaterih držav pridelovalk, kot so Etiopija, Tanzanija in Brazilija. Obenem so potekali številni zanimivi posveti, okrogle mize, delavnice, predavanja in vodene degustacije kav ter tekmovanja baristov v pripravi kave in senzoriki. Kot pravijo organizatorji, je dogodek spet dokazal, da je Trst prestolnica kave.
Rdeča nit večine posvetov in predavanj je bila trajnost in krožno gospodarstvo v kavnem poslu. Členi kavne dobavne verige, od pridelovalcev do pražarn, se vedno bolj usmerjajo k cilju zero waste, torej brez odpadkov. To dosegajo s ponovno uporabo odpadkov, ki nastanejo v procesih od obiranja kave do praženja, v novih proizvodnih ciklih. Takšen primer je tržaško podjetje Demus, vodilno podjetje za dekofeinizacijo surove kave v panogi, ki je našlo britanskega partnerja, družbo Kerax, ki se zanima za uporabo voskov, ekstrahiranih iz kavnih zrn, v tekstilni industriji.
Drug primer ponovne uporabe »odpadkov« je uporaba t. i. srebrne kožice, ki obdaja zeleno kavno zrno. Pri predelavi kave je to suh odpadek, ki ga zlahka zberemo, a je doslej končal na deponijah. Vendar je srebrna kožica bogata s polifenoli, prehranskimi vlakninami in ksantini, zaradi česar je lahko uporabna tudi kot surovina pri izdelavi prehranskih dopolnil, kozmetike ali kot vir celuloze in lipidov, če naštejemo le nekatere možne načine njene ponovne uporabe.
Na sejmišču smo srečali tudi Franca Bazzaro, predsednika podjetja Bazzara, pod okriljem katerega delujeta pražarna in znana akademija za izobraževanje o kavi, in ga povprašali po zadnjih smernicah v kavnem poslu. »Specialty kava je gotovo ena od smernic, ki smo jim priča v našem poslu in spreminja doživetje kave. Če bom šel danes v vaš lokal na kavo, mi ne boste postregli kar nečesa, ampak mi boste ponudbo predstavili in razložili zgodbo o kavi, ki jo bom okušal. Sicer pa smo pohodu specialty kave v Italiji priča zadnjih pet let,« pravi Franco Bazzara, ki ima slovenske korenine, njegov oče prihaja z Dolenjskega.
Katere novosti pa se obetajo pri kavnih aparatih? Nekaj pogledov na bližnjo prihodnost nam je podal Aldo Brutti, solastnik družinskega podjetja C. B. C. Royal First, ki je znano po kavnih aparatih za espresso znamke Royal. Pravi, da v podjetju stalno spremljajo razvoj tehnologij, vendar obenem ne želijo spreminjati tradicije. »Naš sistem ekstrakcije kave je tradicionalen z enim bojlerjem, z izmenjevalnikom toplote in termosifonsko glavo skupine. To je naš prispevek h kavni izkušnji,« pravi Brutti, čigar podjetje je letos izdelalo 10.000 kavnih aparatov, ki jih prodajajo po vsem svetu.
Tržačankama je uspelo v eni uri z vzvodnim kavnim aparatom pripraviti kar 714 skodelic espressa.
Njihova posebnost je tudi, da sami izdelajo večino sestavnih delov. Sicer pa je po njegovih besedah kavni aparat zelo podoben avtomobilu, zato vsaki dve leti trgu ponudijo kakšno novost. Med zadnjimi novostmi je posebna tehnologija, ki pripomore k večjim prihrankom energije. Gre za poseben zaščitni plašč za bojler, s katerim se prihrani do 35 odstotkov električne energije. Njihov novi projekt je tudi aparat z vzvodom, t. i. levo, kot vzvodu pravijo v kavnem svetu. »Čeprav imajo samodejni aparati velik potencial za prodajo, so tradicionalne naprave tiste, ki ponudijo pravo doživetje. Ljudje radi vidijo, kako barista pripravlja kavo, in prepričan sem, da bo tudi v prihodnje tako. Veseli me, da so baristi v Italiji v zadnjih dveh letih spremenili pristop in želijo stranki pripraviti dober espresso,« sklene Brutti.
V sklopu sejma so izvedli tudi tekmovanje Leva v pripravi espressa, na katerem sta zmagali Tržačanki Alice Cernecca in Ebe Sai Crescente, ki sta obenem podrli še svetovni rekord. Prejšnji rekord je imel neapeljski duo, ki sta ga sestavljala Francesco Costanzo in Francesco Arcella, s 703 espressi, pripravljenimi v eni uri, in je bil nepremagan od leta 2019 po nastopu na Piazzi del Municipio v Neaplju. Tržačankama je uspelo v eni uri z vzvodnim kavnim aparatom pripraviti kar 714 skodelic espressa.
Priprava kave je lahko tudi zanimiv hobi, še posebno zdaj, ko smo priča razmahu specialty kave. Kako v bogati ponudbi izbrati primeren aparat in opremo za pripravo kave, smo vprašali Gašperja Trpina iz podjetja Romita, ki zastopa številne znamke kavnih aparatov in opreme.
»Danes si lahko s kavnim aparatom tudi doma pripravimo vrhunski napitek, prvo, kar moramo razčistiti pri sebi, pa je, kakšno kavo si želimo. V Sloveniji je še vedno kraljica turška kava. Tukaj veliko izbire pri opremi nimamo. Takoj za njo je espresso, čedalje bolj v porastu pa je filter priprava,« pravi Trpin. Kot razloži, imamo za espresso širok spekter opreme in kave. »Tudi tu moramo najprej vedeti, ali bomo kavo pripravljali tako kot v kavarni, torej s kavnim aparatom z ročko in mlinom, ali bomo izbrali aparat na kavne blazinice, kapsule, ali celo super samodejni aparat od zrna do skodelice, ki z enim pritiskom na gumb vse naredi sam.« Vsem, ki razmišljajo o nakupu kavnega aparata, svetuje, naj se obrnejo na katero od specializiranih podjetij in svoje želje zaupajo prodajalcu, ki jim bo znal svetovati primerno opremo. »Moram pa poudariti, da potrebujemo za dober napitek tudi vrhunske sestavine,« še doda Trpin.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji