Neomejen dostop | že od 9,99€
Z inavguracijo Donalda Trumpa kot 47. predsednika ZDA bo pozornost svetovne javnosti znova usmerjena tudi na njegovo soprogo Melanio Trump, prvo damo slovenskega rodu. Medtem ko so se pretekla leta mnogi spraševali o njeni vlogi v Beli hiši in njenem vplivu, ostaja vprašanje, ali bo v drugem mandatu bolj dejavna in izpostavljena. Hkrati se odpira tudi dilema, ali lahko Slovenija, njena rojstna država, od njene prepoznavnosti pridobi kakšne konkretne koristi. Na ta vprašanja v pričujočem članku odgovarja Nedelovih sedem. Melania Trump, rojena v Sevnici, je sicer prva dama slovenskega rodu in prva tujka v tej vlogi po več kot 190 letih.
Kozma Ahačič, jezikoslovec
Njena knjiga in kar nekaj drugih potez kažejo na to, da bo opaznejša in se ne bo izogibala tudi subtilni promociji svojih korenin. Njen odnos do Slovenije bo verjetno političen, torej odvisen od odnosa Slovenije do njenega moža; naš odnos pa bo verjetno odvisen od ameriške politike do Evrope. Ob vsem tem je kar nekoliko težko biti prerok. Vsekakor upam, da bo čim več Američanov in drugih po svetu navdušila za učenje svojega maternega jezika: slovenščine.
Nataša Luša, direktorica Dela
Melania Trump je bila v prvem mandatu svojega moža zadržana in se ni pogosto vključevala v politične razprave ali širšo javno dejavnost, ki bi presegale njen status prve dame. Vedno je bila bolj usmerjena v osebne projekte. Ker je šlo za njeno osebno odločitev, ne pričakujem, da bi se njena naravnanost v drugem mandatu kaj posebej spremenila, in zato tudi ne računam na to, da bi lahko Slovenija, razen na čisto simbolni ravni, imela od tega kakšne konkretne politične ali ekonomske koristi. Pretekla zadržanost Melanie Trump, tako v vlogi prve dame kakor v odnosu do rojstne države, nakazuje, da bo ohranila podobno držo tudi v prihodnje.
Uršula Cetinski, publicistka
Soproga ameriškega predsednika Trumpa pravi, da bo dobra mama, prva dama in žena, kar pomeni, da bo svoje naloge, ki jih zdaj že dobro pozna, poskusila usklajevati z zasebnim življenjem, ki ga je postavila na prvo mesto. V prvem mandatu je bila precej zadržana in je skrbno odmerila, koliko vsebin bo delila z javnostjo, in uspelo ji je ohraniti precej zasebnosti. Pred začetkom drugega mandata je presenetila z avtobiografijo, ki je nisem brala, so mi pa povedali, da gre za pisanje, ki ravno tako ne razkriva kaj dosti. Hillary Clinton in Michelle Obama sta se v Beli hiši tudi sami vzpostavili kot pomembni in avtonomni političarki, Melania Trump teh ambicij ne kaže. Je oseba, ki bo ostala precej skrivnostna, čeprav ves čas na očeh vsega sveta. S Slovenijo se verjetno ne bo preveč obremenjevala.
Jadran Lenarčič, znanstveni svetnik Instituta Jožef Stefan
Pričakujem, da se bo v času drugega Trumpovega mandata dogajalo približno to, kar se je dogajalo v času prvega. Kot testo sem razvlekel svoje možgane, da bi se spomnil, ali se je zaradi rojakinje Slovencem v času prvega mandata zgodilo kaj velikega. Nekoč sem si z družino ogledoval Belo hišo z zunanje strani ograje. Bilo je dolgočasno. Morda si bo tokrat prek prve dame komu s Prešernove ali Gregorčičeve uspelo ogledati Belo hišo od znotraj. Dobro bi bilo slišati, ali je z notranje strani bolj zanimivo. Hočem le reči, da moramo Slovenci poskrbeti sami zase in v sodelovanju z Evropejci, v prostoru, kamor sodimo. Smo med ne zelo številnimi narodi, ki imajo svojo umetnost in znanost, brihtne inženirje in delavce. Če je za koga slikanje z Melanio dosežek, naj se pač slika.
Karel Gržan, duhovnik
Vsekakor bo prva dama ZDA in kot takšna bo nedvomno vidna. Ali bo odkrivala (in ne prikrivala) tudi svoje korenine, pa je zdaj vprašanje, na katero pričakujemo odgovor. Če Američani radi poudarjajo, da nudijo ZDA prišlekom veliko priložnost, potem ima argument, da s samozavestjo Slovenke to potrdi. Zakaj bi prikrivala, da ji je Amerika ponudila dobro priložnost (mislim samo statusno)? Slovenci smo lahko na to vsekakor ponosni. Je pa vprašanje, zakaj bi morali (razen večje prepoznavnosti Slovenije) pričakovati od tega korist.
Zoran Predin, kantavtor
Če sem pravilno obveščen, se njihova prva dama svojih korenin sramuje. Ali pač? Ne verjamem, da bo v Beli hiši kdaj na kakšnem sprejemu skuhala bograč, spekla orehovo potico ali zapela Slovenija gre naprej.
Najslavnejša? Upravičeno slavne so lahko samo res izjemne ženske. Recimo tista, ki najbolje pleza na svetu. Ta je naša prava prva dama.
»Najslavnejša rojakinja« samo zato, ker se je poročila z razvpitim bogatašem? (oprostite za tako milo označbo)
Ne. Njej svojih korenin čez ocean ne dam.
Ksenija Benedetti, strokovnjakinja za komuniciranje in protokol
Bomo videli. Vsekakor Melania Trump ni Eleanor Roosevelt, kajne. Da bi Slovenija imela kakršnokoli konkretno korist zaradi njenega porekla, dvomim. Morda le kak obisk turista v Sevnici. Da bi gospa Trump prišla v Slovenijo, sama ali s soprogom, prav tako dvomim. Pa se predsednik vlade lahko še stokrat rokuje in fotografira z njima. Morda bi prej lahko na tem področju – zaradi svojega poprejšnjega pravniškega odnosa s prvo damo ZDA – kaj storila predsednica. Da bi gospa Trump naredila kaj posebnega za Slovenijo, ne verjamem. Včasih se mi od daleč celo zdi, da se svoje preteklosti in tega, da ni Američanka, skoraj malce sramuje. Cenim pa, da s sinom menda govori slovensko.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji