Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Pet krasnih predlogov za potep

Pa jih imamo, predloge za družinske izlete, na katere se lahko podate že zdaj, zagotovo pa spomladi ali poleti! Danes vam predstavljamo prvih pet, v prihodnjem Nedelu pa še drugih pet predlogov. Glasujte in se potegujte za nagrade!
Meditativno vzdušje ob Cerkniškem presihajočem jezeru. FOTO: Ljubo Vukelič/Delo
Meditativno vzdušje ob Cerkniškem presihajočem jezeru. FOTO: Ljubo Vukelič/Delo
J. Z. G.
17. 11. 2018 | 12:00
19. 11. 2018 | 09:34
8:50
Čeprav naloga ni bila lahka – od vas smo želeli opis poti ter zanimivosti oz. aktivnosti ob njej, hkrati pa še namig, kje se med ali po izletu okrepčati –, smo izredno veseli lepega odziva bralcev z vseh koncev Slovenije, ki so – morebiti prav zato – predlagali tudi izletniške točke v različnih krajih naše lepe dežele. Med številnimi predlogi se je bilo kar težko odločiti, a vam danes v sliki in besedi predstavljamo prvih pet, v prihodnjem Nedelu pa še drugih pet predlogov, za katere boste lahko glasovali in se, tako kot predlagatelji, potegovali za nagrade.

Če vas kakšen od današnjih izletov takoj omreži, ne odlašajte: izpolnite v Nedelu objavljeno glasovnico in jo pošljite navedeni naslov ali pa svoj glas oddajte na spletni strani promo.delo.si/izlet. Možnost glasovanja boste imeli tudi prihodnji teden, ko vam bomo predstavili še drugih pet izbranih predlogov, in nato vse do 28. novembra. Potem bomo 1. decembra objavili imena predlagateljev izletov, ki bodo zbrali največ glasov, in jih nagradili.


Zdaj pa poglejmo, kam nas vabijo sodelujoči v Nedelovi nagradni igri!


Nad blejsko kotlino


Naravni most v Pokljuški soteski. FOTO: Blaž Račič
Naravni most v Pokljuški soteski. FOTO: Blaž Račič
Beno Bregant z Bleda priporoča izlet, ki se začenja v Krnici pri Zgornjih Gorjah. »Srednje zahtevna, označena pot nas pelje skozi Pokljuško sotesko (območje Triglavskega narodnega parka) do Pokljuške luknje, galerij in naravnega mosta. Vse zanimivosti so opisane na informacijskih tablah. Pot nam ogreje telo in napolni pljuča. Nadaljujemo lahko naprej na Zatrnik, kjer se v gostilni Pr Jagru pošteno – pa tudi dobro – okrepčamo. Otroci imajo na voljo igrala, poleti in pozimi, gostišče je stalno odprto. Od tod naprej imate odprte proti na Barjanco, Hotunjski vrh, kjer lahko pogledate v Blejsko kotlino ali na Triglav, lahko pa jo uberete (tudi z avtom) naprej na Pokljuko, saj je Gorenjska kar posejana z naravnimi biseri.«

​​​​​
Pestro, zabavno, lepo


S temi besedami je svoj predlog za kar natrpan enodnevni družinski izlet – pozneje je poslal še dopolnitev – na kratko opisal Andrej Stermecki iz Ljubljane. Takole pravi: »Izlet obsega naravna čudesa Slovenije, zgodovinsko dediščino in ogled muzeja, prigrizek in pijačo, sprostitev ob jezeru z dobro gostinsko ponudbo, igro za otroke, ogled norveške turistične vasice za odrasle in slikovito pot proti Ljubljani mimo literarnozgodovinsko pomembnih krajev – Velike Lašče, Turjak ...« Stermecki predlaga, da izlet začnemo v Rakovem Škocjanu (»naravna čudesa, sladoled v gostišču sredi naravnega parka«), se zapeljemo do Cerkniškega jezera (»presihajoče jezero in ogled muzeja«).
Nato se vzpnemo na Slivnico – »ogled čarovniške jame za otroke, dobri krofi ali palačinke in čudovita razgledna točka«, v bližini pa vabi tudi Križna jama (za se je treba napovedati, opozarja Ljubljančan). Sicer pa do gradu Snežnik (»kulturnozgodovinska, čudovito ohranjena dediščina«), kjer si je vredno ogledati muzej, se sprehoditi pod gradom ob vodi, si privoščiti malico ali osvežitev v lokalu, piše. Naprej do Bloškega jezera – »čudoviti leseni medvedi, lesene gugalnice, mostovži, igrala ... pa pozno kosilo v lokalu ob jezeru ali kar nad gladino, ker je tam kulinarika res odlična, v neposredni bližini pa nato ogled norveške glamping vasice iz rezljanega grobega lesa – kmečki turizem, kjer se lahko tudi prenoči.

»Čudoviti leseni medvedi, gugalnice, mostovži, igrala ... in odlična kulinarika,« je Bloško jezero opisal eden od predlagateljev izleta. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
»Čudoviti leseni medvedi, gugalnice, mostovži, igrala ... in odlična kulinarika,« je Bloško jezero opisal eden od predlagateljev izleta. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo


Če se ne odločimo za spanje, se odpravimo proti Velikim Laščam, kjer se na poti spomnimo Frana Levstika, v Rašici naletimo na Trubarjevo domačijo, pa se ustavimo na Turjaku in si ogledamo lepo okolico gradu, skupaj z več sto let staro lipo, si privoščimo predah v čudovitem lokalu Rozika, razpravljamo o Prešernovi romanci o Turjaški Rozamundi ... In nato, v večernih urah, vrnitev domov.«


Gorjanci vabijo


Pri izviru studenca Gospodična na Gorjancih. Prav idilično, mar ne? FOTO: Igor Mali
Pri izviru studenca Gospodična na Gorjancih. Prav idilično, mar ne? FOTO: Igor Mali
Tako je zapisala Jožica Kaferle, ki predlaga, da lep izlet začnemo v Gabrju in se peš odpravimo »do studenca Gospodična, nato pa nadaljujemo do Planinskega doma pri Gospodični. Tam se lahko okrepčamo z divjačinskim golažem v kruhovi skodelici, z ješprenjem, joto, gobicami, štrudljem ali dobrim zeliščnim čajem, seveda tudi s cvičkom. Potem se podamo do Trdinovega vrha, kjer je čudovit razgled po Dolenjski, Štajerski, Hrvaški, vidi se tudi naš očak Triglav. Potem pa pot pod noge do cerkvice sv. Miklavža, ki prav tako ponuja lep razgled, zdaj še v jesenskih barvah. V bližini je še ena okrepčevalnica z domačo hrano in pijačo. V gozdu kuhajo tudi oglje – v kopi. Pohod se konča po lepi, neokrnjeni naravi Gorjancev. Druga pot je po glavni cesti iz Novega mesta proti Metliki z avtomobilom, kolesom ali v kombinaciji vožnje in hoje.« In kot vemo, nas je opozorila predlagateljica iz Prečne, je o lepotah Gorjancev pisal že Janez Trdina.


Na Kočevsko


Orlova pot na Kočevskem. FOTO: Kocevsko.com
Orlova pot na Kočevskem. FOTO: Kocevsko.com

Nevenka Križ iz Kočevja vabi na celodnevni družinski izlet v svoj domači kraj. »Naravo imamo zelo lepo in je vredna ogleda v vseh letnih časih,« predlaga pa najprej pohod po Orlovi poti, »ki je urejena v gozdnem rezervatu pri Reškem jezeru v Kočevski Reki. To je gozdna učna pot, na kateri lahko vidimo eno najbolj elegantnih in skrivnostnih živali teh krajev: orla belorepca. Pot je primerna za vse člane družine, zanimiva in poučna, lahko pa se v TIC Kočevska Reka dogovorite tudi za vodnika.
Kosilo priporočam v bližnjem Lovskem domu Pr'Slavcu v Kočah 4, kjer pripravljajo okusna kosila ali jedi po naročilu po primerni ceni. Po kosilu si lahko ogledate še Konjeniški klub ranč Marina v Kočah, kjer pa se je treba za ogled prej dogovoriti z vodnikom. Tam je mogoče najeti tudi apartma, če bi želeli v tem okolju preživeti več kot en sam dan. Mogoča alternativa je ogled bunkerja Škrilj, ki pa za najmlajše ni najbolj primeren, tudi tu pa se je treba za ogled napovedati v TIC, kjer uredijo organiziran prevoz, saj je to edini dovoljen način dostopa do objekta.«
 

Nad Begunje na Gorenjskem


Takole se vije pot, ki jo bodo zmogli tudi dveletniki, k cerkvi sv. Petra nad Begunjami. FOTO: FB-stran
Takole se vije pot, ki jo bodo zmogli tudi dveletniki, k cerkvi sv. Petra nad Begunjami. FOTO: FB-stran

»Začnemo lahko v središču Begunj ali pod smučiščem Krpin, kjer sta veliko makadamsko parkirišče in okrepčevalnica z velikim otroškim igriščem,« je napisala Maja Pančur iz Stahovice. »Na poti od Krpina do cerkve se nizajo: otroško igrišče, telovadni poligon, trim steza, trim koliba, pri Sankaški koči nad cerkvijo pa še dva tobogana. Sankaška koča, ki je nekaj minut dlje od cerkve sv. Petra, ima odlično razgledišče na Julijske Alpe in na odprti terasi ponuja okrepčilo. Izlet je primeren vse leto, v obe smeri pa traja približno uro in pol. Dojenčki v nahrbtnikih, malčki peš – primerno za otroke, starejše od dveh let. Igrišče za otroke z okrepčevalnico sicer najdete tudi v središču vasi Begunje, nasproti Gostilne Pri Jožovcu (Avsenik). Nedaleč od tod pa bo zanje zanimiv obisk letališča v Lescah, kjer si lahko ogledajo športna letala in pojedo slastno sladico grmado.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine