Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Moje življenje se sesuva kot hišica iz kart

Vaše prizadevanje, da bi osrečili vse, je nemogoče. Če se še tako trudimo, nikoli ne bo volk sit in koza cela, vsaj na dolgi rok ne.
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
Tjaša M. Kos
4. 12. 2020 | 09:35
4. 12. 2020 | 10:31
7:04
Pozdravljeni, sem mama dveh majhnih otrok. Imam poklic, ki ga obožujem in mi ogromno pomeni. Doslej je bilo moje življenje čisto v redu. Veliko sem delala, a tudi uživala v materinstvu, za vikende smo se z družino odpravili na izlete. Ko je prišla korona, se je moje življenje sesulo kot hišica iz kart.

Trudim se kombinirati vse vloge, od učiteljice, zaposlene, gospodinje, žene do oskrbovalke ostarelih staršev. Čez dan poskušam pripraviti otroka do tega, da bi se učila za šolo, vmes naj bi delala, a sem povsem neučinkovita. Zvečer mi ostane gora dela, ki ga poskušam opraviti, ko gresta otroka spat. Potem mož pravi, da se morava pogovoriti, ker se cele dneve ne vidiva. Zelo malo spim, da bi pridobila nekaj uric.

Postajam vse bolj utrujena in živčna, pozabljam, težko se koncentriram. Skrbi me vse mogoče. Da otroka ne bosta naredila šole, da stagnirata, da bom izgubila delo, da bo naša družina razpadla, da bomo zboleli, da bodo starši umrli. Takšnih in podobnih skrbi ni ne konca ne kraja. Najhuje je, da nimam potrpljenja za otroka. Včasih smo marsikaj počeli skupaj, zdaj pa se mi zdi, da ju samo še priganjam in se jezim.

Žal mi je tudi za partnerja, saj vem, da bi morala razvijati odnos, a preprosto nimam energije za večerne pogovore. Zadnja stvar, do katere mi je zvečer, je spolnost. Včasih se mi zdi, da sem kar ljubosumna na moža, ki hodi v službo in se čez dan umakne kaosu. Ne znam več naprej. Vem, da moram nekaj spremeniti, sicer se mi bo zmešalo. Mi lahko svetujete, kako naprej?
Sabina


image_alt
Zaradi korone izgubljam dekle


Sabina, res ste pod hudimi pritiski. Vsaka od navedenih vlog bi bila zahtevna sama po sebi, vi pa jih poskušate usklajevati in spraviti v en koš. Pri tem pa bi še radi, da bi bili vsi, tudi vi, srečni. Za to bi morali biti najmanj čarodej. Videti je, da imate zelo visoke zahteve do sebe. Ker je situacija zahtevna, bova morali standarde prilagoditi. Že moja babica je govorila, da gre v litrski lonec liter vode, več pač ne.

Razmislite, kaj od šolskega dela je ključno in kaj lahko otroka naredita bolj površno. Prilagodite standarde glede gospodinjskih opravil. Morda bi razmislili o pomoči, o nekom, ki bi vas razbremenil? Morda se lahko z možem dogovorita za čas, ki ga bosta posvečala drug drugemu. Tudi pri skrbi za ostarele starše lahko vsaj del prevzame še kdo drug, morda mož, otroka. Spustite pričakovanja, ki jih imate do sebe, in vključite še druge.


image_alt
Vedeti moraš, kako se počutim



Situacija s koronavirusom je lahko izjemna priložnost, da se družina poveže na nov način, da otroka in mož vidijo, kaj vse je treba postoriti, da gospodinjstvo teče. To je odlična priložnost za grajenje skupinskega duha. V družini smo ekipa in vsi moramo poprijeti, da pridemo na cilj. Razdelite naloge in jim povejte, da ima zdaj vsak svojo odgovornost. Sporočite jim, da je njihov prispevek pomemben, da moramo v izred­nih okoliščinah vsi sodelovati, da zmagamo.

Vaše prizadevanje, da bi osrečili vse, je nemogoče. Če se še tako trudimo, nikoli ne bo volk sit in koza cela, vsaj na dolgi rok ne.
Ljudje imamo kapaciteto za prenašanje neugodja. Pravzaprav je določena mera frustracije in napora za otroke boljša popotnica, kakor če odraščajo v vati in se jim v otroštvu ni zgodilo nič hujšega kot to, da jim je poginila zlata ribica.

Vsi odnosi so trenutno na veliki preizkušnji. Stiske in napetosti povzročajo, da se odprejo stare rane. Zato je v partnerstvu tako zelo pomembno, da si vzameta čas za negovanje odnosa, nikakor pa ni dobro, če to postane še ena stvar na vašem seznamu in vas dodatno bremeni. Pogovorita se o svojih občutkih. Pomembno je, da si iskreno povesta, kaj potrebujeta drug od drugega.

Če ste trenutno preveč napeti, da bi zmogli pogovor z besedami, se usmerite k tistim drobnim trenutkom, gestam, ki vaju vendarle povezujejo. Predstavljam si, da zdaj ne želite odpirati dodatnih front, ko ste že tako ali tako energetsko slabše opremljeni. Pa vendar bo treba najti način, da skomunicirate svoje potrebe in zmanjšate pritisk. Izberite primeren trenutek, ko sta oba kolikor toliko sproščena, in se pogovorita o stiskah, potrebah in pričakovanjih.

Najprej pa je ključno, da poskrbite zase. Nujno si morate zagotoviti dovolj spanja. Manj kot sedem ur pomeni resno tveganje za zdravje. Tudi vaše psihofizično stanje se bo, ko se boste naspali, bistveno izboljšalo. Toplo vas spodbujam, da rečete kdaj »ne« drugim in »ja« sami sebi. Da kdaj kakšne stvari ne naredite, jo dodelite drugim ali preprosto opustite ter na ta račun storite nekaj, kar je vam v veselje.

image_alt
Potreba po bližini


V pozitivni psihologiji poznamo »pristop majhnih otokov«, pri katerem si vsak dan omislimo eno majhno stvar, ki nam je v veselje. Usmerjanje misli v to malo svetlo stvar spremeni naše notranje doživljanje. Na podoben način deluje vaja, pri kateri si vsak dan zapišete tri lepe stvari, ki so se vam zgodile. O tem se lahko pogovorite tudi z otrokoma. Prav tako lahko pisan­je dnevnika hvaležnosti spremeni vaše doživljanje sveta. To niso stvari, ki bi spremenile svet, lahko pa pomembno spremenijo vaše doživljanje.

Vse dobro, kar ste imeli pred epidemijo, še vedno obstaja. Trenutno ste izčrpani, zato vidite svet v temnejših barvah. Pomembno je, da si odpočijete, da boste spet lahko aktivirali vse svoje vire. Veliko dobrega imate okoli sebe, ste energična, sposobna ženska, ki zna živeti s polnimi pljuči. Tudi to bo minilo in potem se bo vse, kar ste zdaj investirali, bogato obrestovalo. Iskreno vam želim, da bi cenili sebe toliko kot druge in da bi ta čas preživeli kot izkušnjo poglabljanja odnosov in osebnostnega napredka.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine