Neomejen dostop | že od 9,99€
Pred kratkim sem na TV Slovenija poslušal pametovanje poslancev državnega zbora o geotermiji, seveda zdaj, ko nam bo Putin zaprl vse energetske pipice.
Sprašujem se, kaj so delali do zdaj, ko smo v rudarski stroki neštetokrat pozivali, da je država dolžna financirati tako geotermalne kot naftno-plinske raziskovalne in proizvodne vrtine.
Ne državni uradniki ne okoljske organizacije niso imeli nobenega posluha za to temo, ravno nasprotno, vsi po vrsti so strašili s škodljivostjo frakturiranja, ki se je v Sloveniji izvajalo od leta 1956 dalje, pa ni bilo enega primera onesnaževanja vodnih virov ali celo eksplozij zemeljskega plina. Britansko firmo Ascent, ki je sama financirala štiri raziskovalne naftnoplinske vrtine, od katerih sta dve proizvodni, so skoraj linčali. Zdaj poslušam, da bi radi izvrtali geotermalne vrtine do globine 5000 metrov v okolici Murske Sobote, kjer naj bi dobili vodo s temperaturo do 180 stopinj Celzija.
Dveh plinskih vrtin, ki dajeta večje količine plina, firma Ascent ne sme priključiti na slovensko plinsko omrežje, lahko pa izvažajo plin pod ceno na Hrvaško, novih pa ne sme več vrtati.
Človek se vpraša, kako se lahko toliko tepcev znajde na enem mestu ter odloča o geotermiji, o kateri se jim ne sanja, ter kako nameravajo pridobiti večje količine geotermalne vode, ne da bi uporabljali metodo frackinga ali pravilneje hidravličnega lomljenja hribinskih plasti. Zdaj razmišljajo, kako bi našli neke evropske strokovnjake, ki bi nam razložili, kako tovrstna vrtanja potekajo. Imamo jih tudi v Sloveniji ...
V socializmu je država sama vlagala v raziskave ogljikovodikov, tako je bilo na širšem območju Prekmurja izvrtanih okoli 270 vrtin, nekatere od teh so zdaj geotermalne, zato imamo zdaj tri komplekse toplic v Prekmurju in del v Prlekiji ter še neko minimalno proizvodnjo zemeljskega plina. Seveda je takratna oblast vlagala tudi v kadre, ki so se šolali tudi v ZDA, ter v Prekmurje pripeljala firmo Haliburton, ki je nato izvrtala več deset vrtin s tako imenovanim frakturiranjem – in, kar je še posebej pomembno, politika je strokovnjake poslušala.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji