Šarčeva vlada ostaja zvesta dosedanjim liberalnim oblastnikom od Janševe vlade naprej (s finančnim ministrom A. Bajukom). Nadaljuje davčno politiko jemanja vsem enako v evrih in dajanja več tistim, ki imajo več, in manj tistim, ki imajo manj.
Vse predlagane spremembe finančnega ministra Bertonclja zvesto sledijo Bajukovi protisocialno pravični davčni politiki. Vsem državljanov se v evrih enako dvigujejo življenjski stroški – za prostovoljno zdravstveno zavarovanje, vodo, elektriko, višje cene blaga in storitev ... Zaradi tega bi bilo prav, da bi vlada s spremembami zakona dohodnino znižala tako, da bi v evrih pridobili vsi enako. To bi zelo preprosto naredila z ukinitvijo prvega dohodninskega razreda s 16-odstotno stopnjo. Ker se dohodnina po stopnji 16 odstotkov obračuna na mesečno davčno osnovo do 668 evrov, bi prav vsi z davčno osnovo, višjo od 668 evrov, pridobili enak mesečni znesek 106 evrov. Če bi to bilo preveč za požrešno državo, pa lahko dvigne prispevno stopnjo za pokojninsko blagajno, ki je politično načrtno v dolgoročnem minusu.
Tudi ko gre za splošno dohodninsko olajšavo, država daje več tistim z višjimi plačami kot tistim z nižjimi. Enako je za olajšave za vzdrževane otroke. Mesečna olajšava je 203 evre za prvega otroka. Če imate nizko plačo in se uvrščate v dohodninski razred s 27-odstotno obdavčitvijo, boste plačali za 55 evrov manj dohodnine (203 x 27 % = 55). Če imate visoko plačo in je vaš dohodninski razred s 50-odstotno obdavčitvijo, pa boste imeli znižano dohodnino za 101,50 evra (203 x 50 % = 101,50). Še hujša krivica se zgodi tistim z nizko plačo, ki imajo otroka s posebnimi potrebami, za katerega velja dohodninska olajšava 736 evrov. Tistemu z nizko mesečno plačo, ki spada v najvišji dohodninski razred s 16 odstotki davka, bo za otroka s posebnimi potrebami znižana dohodnina za 118 evrov (736 x 16 % = 118), torej samo za nekaj evrov več zavezancu z visoko plačo za zdravega otroka – temu država pokloni 101,50 evra.
Lahko bi še naprej sesuval dohodninski in celoten davčni sistem, ki je ogabno nepravičen do vseh zaposlenih in upokojencev, a ljudje se hitro naveličajo brati moje prispevke, ko navajam številke.
Vsekakor pa pozivam vse ljudi, ki jim socialna pravičnost ni tuja, da povzdignejo svoj glas in zahtevaj(m)o referendum, s katerim bomo ukinili vse davke na osebno delo in povečali prispevne stopnje za pokojninsko in zdravstveno blagajno. Zaposleni morajo najprej poskrbeti zase – za zdravstvo in dostojne pokojnine. Država pa naj se racionalizira ali pobere denar zelo bogatim. Preprečiti ji moramo samo, da ga pobira od našega osebnega dela, saj smo tako tudi manj konkurenčni na vedno bolj tekmovalnih globalnih trgih. Se še spomnite tistih revolucionarnih gesel banke in davki nam pijejo kri? Spet smo tam.
Preberite tudi
Kako bi lahko država z malo pameti iztržila več davkov
Komentarji