Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Nadzor in pravice

Varovanje človekovih pravic in pretiran nadzor nista združljiva.
Karikatura: Marko Kočevar
Karikatura: Marko Kočevar
2. 11. 2018 | 06:00
1:54
Slab milijon preverjanj v letu dni je opravila slovenska policija na podlagi sistematičnega nadzora letalskih potnikov. Čeprav evropska direktiva ne predvideva preverjanj za potovanja med državami Unije, so naši poslanci sprejeli pravila, ki nalagajo takšen nadzor tudi na letih znotraj EU.

Nadzor bo po mnenju informacijskega pooblaščenca in varuha človekovih pravic zaradi invazivnega posega v pravice do zasebnosti trčil ob ustavno zagotovljene pravice. Na tehtnici ustavnega sodišča je odločitev, kako se bo policija pri nadzoru letalskih potnikov lahko borila proti terorizmu in hujšim oblikam kriminalitete.

Danes, ko je svet glede varnosti zelo nepredvidljiv, je ključno vprašanje, kako uspešno krmariti med zagotavljanjem varnosti državljanov in varovanjem njihovih pravic. Varovanje človekovih pravic in pretiran nadzor namreč nista združljiva. Kaj je še sprejemljiv kompromis, bo odvisno od trenutne varnostne situacije doma in po svetu.

Represivne službe so pri iskanju zadovoljive rešitve v neprijetnem položaju. Čeprav si ljudje po večini želijo, da bi bili kar najmanj nadzorovani, pa ne zaradi slabe vesti, ampak možnosti zlorab, se praviloma z gnevom in besom odzovejo, če se izkaže, da bi policija kriminalno ali teroristično dejanje lahko uspešneje preprečila, če bi se prej dokopala do podatkov; tudi do takšnih, do katerih ji je zaradi varovanja zasebnosti onemogočen dostop.

Zbiranje in hranjenje podatkov sta nedvomno občutljivo področje, ki mora biti normativno urejeno v duhu časa, v katerem živimo, predvsem pa morajo biti vzpostavljeni mehanizmi nadzora in preprečevanja zlorab.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine