Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Komentarji

Igra, ki jo bo odigrala nacionalka

Volitve odločijo starejši volivci, ki so največji konzumenti vsebin klasičnih medijev. Zato je nadzor nad nacionalno televizijo zelo pomemben.
Janez Janša pravi, da ne ve, kdo je največji konkurent SDS na volitvah - nekaj je po njegovem medijska realnost, ki se ustvarja na silo, nekaj povsem drugega pa to, kar pokažejo volitve. FOTO: Pool Reuters
Janez Janša pravi, da ne ve, kdo je največji konkurent SDS na volitvah - nekaj je po njegovem medijska realnost, ki se ustvarja na silo, nekaj povsem drugega pa to, kar pokažejo volitve. FOTO: Pool Reuters
21. 3. 2022 | 05:00
21. 3. 2022 | 06:37
2:47

Ankete ne izmerijo enako javnega razpoloženja in ni se mogoče znebiti vtisa, da se nekatere uporabljajo tudi za poskuse vplivanja na volilno telo. Zlasti na njegov sredinski in izrazito fluidni del. Če bodo ankete krepile odločitve za taktično glasovanje, se bodo glasovi prelili k največjim strankam, kar prinaša nevarnost izpada iz igre za prestop parlamentarnega praga strankam z nižjo javnomnenjsko podporo in strankam brez trdnega volilnega jedra.

Za zmago, zdaj je že jasno, se bosta spopadla Janez Janša in Robert Golob. Za to, kakšno vlado bomo dobili po 24. aprilu, pa bo odločilno, katere manjše stranke bodo prišle v državni zbor in kdo bo predsedniku države, ki bo podelil mandatarstvo, lahko prinesel 46 (ali več) poslanskih podpisov.

Presek rezultatov vseh anket v tem trenutku sicer kaže, da bi lahko imel levosredinski pol 56 poslancev, desnosredinski pa 32. K sklepu, da morebiti še ni mogoče govoriti o gotovem začetku konca Janševe vladavine, pa napotujejo ankete, ki napovedujejo veliko verjetnost prestopa parlamentarnega praga tudi gibanju Povežimo Slovenijo in Naši deželi, naravnima koalicijskima partnerjema SDS in NSi, in hkrati napovedujejo možnost izpada LMŠ in SAB.

V četrtek se začenja uradna predvolilna kampanja, v kateri bo aktiven medijski konglomerat, ki je nastal od zadnjih volitev okoli Janeza Janše, ki si je za češnjo na svoji medijski torti postavil nacionalno televizijo. Prevzem nacionalke je pomemben za tisti del volilnega telesa, ki še ni odločen glede svoje izbire. Pomemben je tudi zato, ker so starejši volivci tisti, ki dejansko odločijo volitve, ti pa so hkrati aktivnejši konzumenti vsebin klasičnih medijev. Volitev torej ne bodo odločili spletni portali, twitter in mladi, pač pa bodo podobo prihodnje vlade močno krojila televizijska soočanja in vsebina informativnih oddaj kot priložnost za promocijo aktualne koalicije.

Ob tem seveda ni nepomembno dejstvo, da je Golobova stranka neparlamentarna in bo kot taka imela manj in slabše možnosti za prepričevanje volivcev, prav tako je pomembno, kdo bo soočenja vodil. Prvo bo že v četrtek, ko bo mogoče presoditi, kakšno igro bo v prihodnjem mesecu odigrala nacionalka.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine