Neomejen dostop | že od 9,99€
Ray Kurzweil je bil eden od prvih gurujev človeške nesmrtnosti v informacijski dobi. V devetdesetih je napovedal prihod »tehnološke singularnosti«. S tem izrazom je razumel obdobje skrajnega pospeška tehnološkega razvoja, ki bi ljudem omogočil rešiti največje probleme – vključno s smrtnostjo. To ne pomeni nujno telesne neumrljivosti.
Kurzweil je napovedal, da bo naša nesmrtnost virtualna: vsebino svoje zavesti bomo lahko naložili na kompleksne računalnike in živeli po smrti svojih teles. Težko je prezreti religiozni ton njegovih prerokb. »In obrisal bo vse solze z njihovih oči in smrti ne bo več,« pravi Razodetje. Kurzweil ne uporabi ravno teh besed. Namesto o solzah govori o nevronskih mrežah. Ampak cilj – odprava smrti – je podoben.
Toda te mesece je Kurzweil nekoliko pozabljen. Zasenčil ga je Bryan Johnson, investitor v poznih štiridesetih, ki je obogatel z digitalnimi plačilnimi storitvami, zdaj pa svoj zaslužek vlaga v dieto, vadbo in razne terapije – z namenom živeti čim dlje, sto let, stoletje in pol, morda več. Netflix je o njem posnel dokumentarec Don't Die ali Ne umri: film spremlja Johnsonov vsakdan, ki vključuje petdeset tablet za zajtrk, intenziven trening do enajstih dopoldne in stalno zbiranje podatkov o lastnem telesu.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji