Potrebujemo sistem, ki bo nagrajeval tiste, ki si drznejo pisati kompleksno, tiste, ki uporabljajo jezik, ki je preprosto dober, zgleden.
Galerija
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
V nadaljevanju preberite:
Na letošnji maturi se je po naključju (posamezne pole namreč žrebajo in nekatere nikoli nimajo sreče, da bi prišle med dijake) znašla tudi jezikovna analiza nekega mojega besedila o zgodovini slovenščine. To je nenavaden občutek. Po eni strani je lepo videti, da trud z besedilom ni šel v nič in da se je besedilo sestavljavcem mature zdelo uporabno; po drugi strani pa besedila, ki jih dijaki analizirajo na maturi iz slovenščine, verjetno za njih v tistem trenutku niso ravno prijetno branje.
Nekaj dni po rezultatih mature pa me je čakalo presenečenje. Dobil sem elektronsko sporočilo maturanta Andraža (prijazno mi je dovolil, da ga omenim z imenom). To seveda ni bilo ne prvo ne zadnje pismo, ki sem ga dobil z vprašanji ali pobudami na temo mature – a bilo je dovolj nenavadno, da sem zastrigel z ušesi in se mu malo bolj posvetil. Jezik tega pisma je preprosto – pel svojo glasbo. Bil je oseben, dodelan, nosil je pridih tiste sodobne starinskosti, ki jo občutimo ob branju sodobnih prevodov starih nemških in latinskih pisem slovenskih intelektualcev.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji