Računi za sedanje veliko trošenje bodo izdani – in pri tem bo pomembno, kako produktivno in transparentno ravnamo zdaj.
Galerija
Statistika ugotavlja visoko gospodarsko rast, a nam tudi priročno pove, da se je bruto dolg države konec prvega četrtletja leta 2021 povečal na rekordnih 40,2 milijarde evrov, kar je skoraj sedem milijard več kot leto prej. FOTO: Leon Vidic/delo
V kolumni preberite:
Statistika je precizna veja matematike, je veda o zbiranju, organizaciji ter analizi podatkov, ki pa omogoča kar nekaj ustvarjalne svobode pri njihovi interpretaciji. Primer tega so lahko tudi podatki o visoki več kot 15-odstotni gospodarski rasti v letošnjem drugem četrtletju, ki jih je statistični urad dobavil zadnji dan avgusta. Pri statističnih primerjavah in njihovi interpretaciji je pač pomembna izbira osnove in časovnega okna: kot vemo, je lansko drugo četrtletje pri nas minilo v znamenju epidemičnega zaprtja države in skoraj 13-odstotnega gospodarskega padca.
Po drugi strani pa se je delež dolga v BDP konec marca letos glede na isti čas lani povečal za več kot 17 odstotnih točk in je po podatkih fiskalnega sveta znašal rekordnih 86 odstotkov BDP. Tako frontalen napad na slovenske javne finance smo do zdaj doživeli le enkrat, pred slabimi osmimi leti, ko so bili izdani računi za drugo sanacijo bank.
A naša oblast tega seveda ne obeša na veliki zvon, kot, denimo, prej omenjene statistične podatke o četrtletni gospodarski rasti. O tem ostaja redkobesedna, čeprav je to dolg, ki bo še dolga leta na plečih davkoplačevalcev.
Ko so se člani fiskalnega sveta sredi avgusta sestali s premierom Janšo in ministrom za finance Šircljem, smo po visokem srečanju lahko prebrali zgolj stavek, da je bil »pogovor namenjen javnofinančnemu stanju in ekonomski politiki v Sloveniji ter Evropski uniji«.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji