Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

Preobremenjenost zdravnikov le kaplja čez rob

Direktorica ZD Nazarje Darja Es trdi, da 4500 občanov po odpovedi zdravnikov ne bo ostalo brez zdravstvene oskrbe.
Direktorica pravi, da so ji trije zdravniki od šestih dali odpovedi zaradi preobremenjenosti in dvojnega delovišča, torej tudi dela v nujni medicinski pomoči. Zanika, da naj bi bili večja težava odnosi med zaposlenimi. FOTO: ZD Nazarje
Direktorica pravi, da so ji trije zdravniki od šestih dali odpovedi zaradi preobremenjenosti in dvojnega delovišča, torej tudi dela v nujni medicinski pomoči. Zanika, da naj bi bili večja težava odnosi med zaposlenimi. FOTO: ZD Nazarje
28. 3. 2019 | 06:00
29. 3. 2019 | 13:46
4:43
Nazarje – Trije družinski zdravniki, ki so dali odpoved v Zdravstvenem domu Nazarje, so že v odpovednem roku. Direktorica Darja Es nam je dejala, da bo do tega tedna že imela rešitve, zdaj pravi, da se te nakazujejo. Ostro pa zanika, da bi bili vzrok za odhod zdravnikov nepopravljivo uničeni odnosi med zaposlenimi. O tem, da je moral zdravstveni dom (ZD) najeti posojilo, da so lahko izplačali plače, ne pove ničesar.

Odpoved so sicer dali trije od šestih zdravnikov ZD Nazarje, vsi trije so delali v Nazarjah, kjer ostaja zaposlen le še en zdravnik. »Vsaj en zdravnik zagotovo ni dal odpovedi zaradi preobremenjenosti, ampak zaradi razmer, ki vladajo v tem ZD,« je prejšnji teden, ko smo poročali o preobremenjenosti slovenskih družinskih zdravnikov, eden izmed bralcev zapisal v sporočilu. Več sogovornikov nam je potrdilo, da so odnosi slabi, nihče pa si ne upa tega povedati javno.

Direktorica Darja Es vse očitke zanika: »To so klevete. Do mene so zdravniki z odpovedmi prišli zaradi preobremenjenosti in dvojnega delovišča.« Zdravniki so namreč poleg svojega dela v ambulanti delali tudi v nujni medicinski pomoči. Podatki o obremenjenosti treh zdravnikov, ki so dali odpovedi, kažejo, da sta dva presegala povprečje glavarinskih količnikov v izpostavi, eden je še imel možnost sprejemanja novih pacientov. Ko bo njihov odpovedni rok mimo, bo brez zdravnika ostalo okoli 4500 pacientov. Čeprav je Esova prejšnji teden razlagala, da bo rešitev našla do tega tedna, včeraj še ni imela konkretnih odgovorov: »Iščemo povezave s sosednjimi zdravstvenimi domovi. Zagotovili bomo zdravstveno oskrbo za vse paciente, rešitve se že nakazujejo.«



Po sestanku z direktorico ZD Nazarje je minister Aleš Šabeder dejal, da vodstvo išče rešitve, da pa je še nekaj težav z nujno medicinsko pomočjo: »Vodstvo zagotavlja, da bodo do polovice aprila lahko našli rešitev.« 4500 ljudi bi namreč že takrat lahko ostalo brez zdravstvene oskrbe, saj imajo vsi zdravniki, ki odhajajo, še ves dopust, ki bi lahko izkoristili še pred iztekom odpovednega roka v maju.
 
Pred odhodom v kranjski zdravstveni dom je Šabeder dejal, da problemi v celjskem in nazarskem zdravstvenem domu niso enoznačni: »Teh specifičnih problemov se bod treba tudi posebej lotiti. Smo pa v obeh zdravstvenih domovih zaznali nekaj sistemskih problemov, za njihovo reševanje bo treba sodelovati z vsemi deležniki. Na ministrstvu bomo glede na informacije, ki jih bomo dobili v vseh treh zdravstvenih domovih, predlagali sistemske rešitve. Ena izmed njih bo zagotovo takojšnje sprejetje aneksa k splošnemu dogovoru.«
 

Sestanek z župani


Župani sedmih zgornjesavinjskih občin, ki so ustanoviteljice ZD Nazarje, so se včeraj sestali z Esovo in predstavnikom ministrstva za zdravje. Ključni vzrok je bilo slabo finančno stanje zavoda. ZD Nazarje je namreč že decembra moral najeti likvidnostno posojilo, da je lahko izplačal plače zaposlenim in poplačal dve tretjini dobaviteljev ter se tako izognil izvršbam. Skupne izgube ima okoli milijon evrov.

Zaposleni so se lahko upravičeno bali za plačila, zavod varčuje tudi pri plačilu zdravnikov v dežurstvih, kar je mogoče s posebnim obračunavanjem, a tega ne uporabljajo vsi zdravstveni zavodi. Mozirski župan Ivan Suhoveršnik je seznanjen s preobremenjenostjo in plačili zdravnikov, a dodaja: »Zdravniki pričakujejo boljše odnose. Bomo pa morali biti prej ali slej kritični tudi do njih. Občine pričakujemo in zahtevamo neko pripadnost. Tu bodo zdaj naenkrat manjkali trije! Nemogoče, da bi hitro dobili tri nove.«

Na Ljubnem zdravnica ostaja, zaradi odpovedi treh zdravnikov pa ne bo dežurnega zdravnika, pojasnjuje ljubenski župan Franjo Naraločnik: »Bojim se, da bodo vsi pacienti, ki bodo ostali brez zdravnika, še bolj obremenili našo zdravnico, za katero bomo naredili vse, da jo bomo obdržali. Od ministrstva pa pričakujemo, da se bodo za primarno zdravstvo na podeželju našle druge uteži, da bomo lahko sem privabili zdravnike.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine