Določenega vonja, ki nastaja pri segrevanju granulata v raztegljivo maso, v Kumplastu ne zanikajo, a direktor Jože Ule odločno zanika, da bi sežigali plastiko, in pravi, da reciklirajo le lastne odpadke. Foto Uroš Hočevar
Zagorje – Biofiltri, ki jih je Kumplast v obratu za predelavo plastike v coni Kisovec namestil na zahtevo krajanov, poskusno obratujejo že deset dni, dnevnih pritožb nad neprijetnim vonjem ni več, o pritožbi občine zoper okoljski dovoljenji (OVD) za Kumplast pa Arso še ni ponovno odločal. Če OVD padeta, v podjetju napovedujejo, da bodo razmislili o odhodu iz cone.
Polona Malovrh
»Situacija se je umirila, krajani, ki so se tri leta pritoževali nad vonjem po 'sežgani' plastiki, vidijo, da so v Kumplastu pritožbe vzeli resno in da jim ni vseeno, kako sobivajo s sosedi,« pravi predsednik krajevne skupnosti Kisovec Marjan Kovač, ki obžaluje, da se ob toliko obtožbah na rovaš Kumplasta niti en krajan ni odzval vabilu lastnika družbe Jožeta Uleta, da bi si ogledal »sporno« proizvodnjo.
Ljudje vonjajo »sežgano« plastiko, prepričat pa se ne pridejo.
Kumplast je dežurni krivec za vse neprijetne vonje v coni Kisovec.
Filtri poskusno delujejo že od 16. avgusta, pritožbe izparele.
Rezultati septembrskih meritev bodo javno objavljeni.
Če je negodovanj krajanov vse manj, pa podjetje z okrog 40 zaposlenimi obiskujejo okoljski inšpektorji. Letos sta prišla dva: odstopanj ali kršitev nista odkrila. Ule obtožbe o sežigu plastike še naprej odločno zavrača: »V podjetju v skladu z OVD zgolj recikliramo lastne odpadke, ki jih je v povprečju od pet do deset odstotkov.« Da »določen vonj« pri segrevanju granulata v raztegljivo maso nastaja, ne zanika.
Dva filtra namesto enega
Jože Ule odločno zanika, da bi sežigali biplastiko; reciklirajo lasnte odpadke. Foto Polona Malovrh
Kumplast bodo vlaganja v filtre stala 200.000 evrov. Zanje so se, zatrjuje Ule, odločili, čeprav dosedanje meritve niso pokazale preseganj dovoljenih izpustov: »Čeprav bi zadostoval en filter, smo namestili dva.« V tem času so zamenjali tudi tehnologijo, tako da večino plastike zmeljejo na kisovški lokaciji in le del na drugem koncu Zagorja, v Selu. Od tod tudi dve okoljski dovoljenji in dve pritožbi občinskega vodstva, ki se je tudi tokrat postavilo na stran ljudi. Pritožbi občine, ki je zahtevala razveljavitev obeh OVD, je okoljsko ministrstvo zavrnilo, po upravnem sporu, ki ga je sprožila občina, pa sta zadevi spet na začetku. Po podatkih Andreja Vuge z Arsa postopkov izdaje OVD še niso obnovili, saj o tem, ali ima Občina Zagorje pravni interes za vložitev pritožbe in tudi za udeležbo v upravnem postopku izdaje OVD, še niso ponovno odločali. Po zatrjevanju inšpektorata za okolje in prostor Kumplast ne potrebuje OVD za emisije snovi v zrak, vode in tudi ne za hrup. Meritve, ki jih je v 2016 naročila občina, so sicer pokazale povišane vrednosti benzena, toluena, etilbenzena in ksilenov.
Na »tujem« manj težav?
Kisovčani so zadržani do Kumplasta. Foto Polona Malovrh
Ule pravi, da je utrujen od »bitk« z večno nezadovoljnim okoljem in da bo v primeru razveljavitve OVD razmislil o selitvi proizvodnje. »Dve rezervni lokaciji, v Srbiji in Šoštanju, sta bili v igri že, ko smo se odločali za cono Kisovec. Najbrž bi imeli na obeh manj težav, kot jih imamo v domačem okolju,« ugiba Ule, ki bo moral v kratkem dodatnih 300.000 evrov vložiti še v povečanje priključne moči za obrat v Kisovcu, saj lahko Elektro Trbovlje za zdaj transformatorsko postajo umesti le v srednjeročni načrt. Zaradi polmilijonskih vlaganj v ekologijo in infrastrukturo v Kumplastu že dve leti ni nobenih posodabljanj proizvodnje.
200.000
evrov je Kumplast vložil v biofiltre, ki bodo eliminirali 95 odstotkov izpustov
Rezultate bodo javno objavili
Meritve izpustov bodo v Kumplastu opravljali še ves september, nato načrtujejo krajane in občino z njimi tudi uradno seznaniti. »Nič ne skrivamo. Pripravljeni smo organizirati tudi sestanek krajanov z izvajalcem,« pravi Ule. Filtri bodo vonjave odstranili predvidoma 95-odstotno.
Komentarji