Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Štajerska

Izvedenca bosta ocenjevala pašnike okoli dvorca

Pravda med Golf klubom Jelšingrad in občino Šmarje pri Jelšah, od katere klub zahteva 1,65 milijona evrov, bo še trajala.
Pravda zaradi zemljišč okoli dvorca Jelšingrad, kjer so nekoč igrali golf, bo očitno še trajala. FOTO Špela Kuralt/Delo
Pravda zaradi zemljišč okoli dvorca Jelšingrad, kjer so nekoč igrali golf, bo očitno še trajala. FOTO Špela Kuralt/Delo
10. 2. 2019 | 22:19
10. 2. 2019 | 22:30
3:50
Celje – Golf klub Jelšingrad, ki ga vodi predsednik Damjan Gobec, zahteva 1,65 milijona evrov, kolikor naj bi klub vložil v pašnike okoli dvorca Jelšingrad in vzpostavil golf igrišče. Pogodbo s klubom je sicer sklenil sklad kmetijskih zemljišč, vendar je okoli 22 hektarov veliko zemljišče kasneje prešlo v last občine. Ta je najemno pogodbo za zemljišča klubu odpovedala jeseni 2013, saj ta ni plačeval najemnine in ni območja vzdrževal. V golf klubu so prepričani, da bi morali dobiti odškodnino, saj da so v zemljišče vložili ogromno denarja in da je zemljišče zdaj tudi več vredno.
 
Na zadnji obravnavi so vsi pričakovali, da bo sodnica Maja Turnšek Mesarič odločila, ali za pravdo sploh obstaja temelj, saj je občina klubu pogodbo odpovedala iz krivdnih razlogov. Sodnica je vendarle ugodila predlogu golf kluba, da bosta zemljišče pregledala izvedenca gradbene in strojne stroke. Pregledala bosta, kaj je bilo na zemljišču narejenega in katere stroje so morali za vse to kupiti. Pooblaščenec šmarske občine odvetnik Marjan Feguš, ki je že na lanski prvi obravnavi dejal, da je golf klub s kršitvijo pogodbe sam sebe onemogočil, je bil tudi tokrat vidno razburjen: »Potem pa dajmo imenovati še izvedenca zobozdravniške stroke! To ni prav. Ustvarjate zgolj stroške in zmedo za brez veze. V tem primeru je problem krivda in ta je bila predstavljena.«

Izvedenci za vsak primer

 
Pooblaščenec golf kluba odvetnik Drago Đuragić je bil z imenovanjem izvedencev zadovoljen: »Prav je, da se izvede vse dokaze in potem tudi v eventualnem pritožbenem postopku ne bo treba vsega delati za nazaj. Po moji oceni pa ta odločitev za izvedence kaže, da se sodnica nagiba, da temelj za pravdo obstaja.« Sodnica je sicer jasno povedala, da s tem ničesar ne prejudicira, da pa bi rada vedela, ali je bila v tem primeru res storjena kakšna škoda za golf klub.
 
Đuragić je v to prepričan: »V vsakem primeru je bila narejena škoda za vlaganja, torej nakup strojev, izgradnja golf igrišča, postavitev zelenic. Občina je sama ocenila zemljišče brez vlaganj in je prišla do številke 700.000 evrov, ko je to ocenila kot golf igrišče, je bila cena 3,2 milijona evrov. Naš zahtevek je torej celo po njihovih cenitvah prenizek.«
 
Feguš je opozoril, da gre v tem primeru zgolj in samo za reševanje nasedle investicije golf kluba: »To je tako, kot če bi nekdo na najeti zemlji zgradil sto metrov visoko stolpnico, potem bi pa zahteval povrnitev vlaganj na tem najetem zemljišču, ko stolpnice ne bi mogel prodati.« Dodal je, da se občina z golf klubom ni pripravljena pogajati.

Zemljišč okoli dvorca Jelšingrad ne morejo prodati tudi zato, ker se dvorec prodaja posebej, prodaja pa ni uspešna. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Zemljišč okoli dvorca Jelšingrad ne morejo prodati tudi zato, ker se dvorec prodaja posebej, prodaja pa ni uspešna. FOTO: Špela Kuralt/Delo

 

Neuspešna prodaja

 
Golf klub je tožbo vložil pred dvema letoma, naroki na sodišču tečejo že leto dni. Prav pred enim letom je zemljišče občina prodajala na javni dražbi za 1,6 milijona evrov, vendar kupcev ni bilo. Najverjetneje ga bodo težko prodali, saj se dvorec Jelšingrad prodaja posebej. Lastnikov je več, manjši delež ima tudi Gobčeva mama, in se že med seboj težko in neuspešno dogovarjajo za prodajo.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine