Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Primorska in Notranjska

Glasba kot učbenik zgodovine

Pot miru: Še dovolj optimizma za vpis na Unescov seznam
Foto
Foto
Blaž Močnik
10. 9. 2020 | 09:00
3:05
Kobarid – Spominjanja nekdanjih vojnih časov se je možno lotiti tudi na sodoben način, so prepričani v kobariški Fundaciji Poti miru v Posočju in njihovi evropski partnerji, ki bodo v prihodnjih dveh letih s pomočjo mladih umetnikov na svojstven način povezali prvo svetovno vojno z današnjimi izzivi.

S partnerji iz Francije, Belgije in Makedonije bodo skozi projekt Con-Front ustvarili glasbeno-filmski izdelek. Ciljna skupina so predvsem mlajši Evropejci, ki jim želijo približati črno preteklost stare celine, da bi bolje razumeli njeno sedanjost. Osem mladih umetnikov bo obiskalo pet prizorišč zahodne, balkanske in soške fronte, njihova naloga pa bo to doživetje izraziti z glasbo in dokumentarnim filmom. »Kjer poti nista mogla več nadaljevati jezik in diplomacija, naj jo nadaljuje glasba. Mladi imajo težko delo, da skozi empatijsko doživljanje nekega časa ustvarijo svojstven zapis,« je prepričan priznani makedonski glasbenik Saša Pavlović, tokrat v vlogi umetniškega vodje.
Foto
Foto

Fundacija Poti miru je za projekt izbrala mlada ustvarjalca, glasbenika Sama Volka iz Senožeč in briško filmsko producentko Neli Maraž. Skupno delo bo mogoče najprej slišati in videti naslednjo jesen v Tolminu. »V Posočju jim bomo predstavili zgodbe beguncev iz prve svetovne vojne, pa tudi izkušnje bosanskih beguncev v 90. letih. Čeprav nameravamo obeleževati skupno dediščino prve svetovne vojne, pa želimo pokazati, kaj pomeni biti begunec, kaj sta vojna in kaj mir kot najbolj pomembna skupna vrednota,« je zatrdila Maša Klavora iz fundacije.

Unesco (še) zavrača

Čeprav je Pot miru od februarja 2016 na poskusnem seznamu Unescove svetovne dediščine, ni zagotovil, da bo nekoč tudi na seznamu univerzalnih vrednot za človeštvo. Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo namreč vztrajno odklanja vojno dediščino 20. stoletja, čeprav sta na seznamu že Hirošima in Auschwitz. Slovenska delovna skupina je v začetku leta začela pripravljati nominacijo, a je nekaj optimizma izpuhtelo, ko je julija v Bahrajnu na zasedanju Unesca niso uvrstili na seznam svetovne dediščine skupne nominacije Francije in Belgije na temo vojaških pokopališč prve svetovne vojne.

Vendar Unesco nominacije vendarle ni v celoti zavrnil, za nameček pa bo organizacija celo ustanovila mednarodno skupino, ki bi posebej obravnavala vojno dediščino 20. stoletja in morebiti omilila stališče. »Po 100 letih lahko na dediščino prve svetovne vojne gledamo z dovolj distance in zgodovinskega spomina. Še vedno smo prepričani, da Pot miru nosi univerzalne vrednote, zato si želimo, da bi bili v delovni skupini tudi slovenski predstavniki,« je pojasnila Klavorova.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine