Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Prekmurje

Pomurske lekarne: Župan vodstvu lekarn postavil ultimat

Na plečih Pomurskih lekarn se rešuje sistemski problem javnega (ne )naročanja zdravil.
FOTO: Jože Pojbič
FOTO: Jože Pojbič
Anja Vučkič, Sobotainfo
26. 4. 2019 | 16:39
26. 4. 2019 | 16:47
4:07
Murska Sobota – Murskosoboška občina Pomurskim lekarnam očita, da ne spoštujejo predpisov o javnem naročanju in so v obdobju od leta 2003 do 2019 desetim največjim dobaviteljem blaga in izvajalcem storitev plačale dobrih 365 milijonov evrov, a javna naročila za blago in storitve izvedli le v višini nekaj več kot milijon evrov.

Na domnevno nezakonito poslovanje Pomurskih lekarn soboška občina opozarja že več kot tri leta, in kot kaže, bodo zdaj od besed prešli k dejanjem. Župan Mestne občine Murska Sobota Aleksander Jevšek je vodstvu Pomurskih lekarn, na čelu katerih je že več kot dvajset let Ivan Zajc, zdaj postavil ultimat. Če se v dveh mesecih ne bo zamenjalo vodstvo Pomurskih lekarn in ne bodo začeli delati zakonito, bodo na občini začeli postopke o ustanovitvi novih Pomurskih lekarn kot javnega zavoda. »Dobili boste konkurenco v mestu, občanke in občani še večjo ponudbo zdravil pa potem, da vidimo, kje smo,« je jasen Jevšek.
 
Na občini so prepričani, da je kršenje predpisov o javnem naročanju velik sistemski problem, za katerega bi morale poskrbeti pristojne institucije. Srečko Đurov direktor mestne uprave je na izredni seji mestnega sveta povedal, da je dolžnost javnega zavoda, da zdravila nabavlja po pravilih javnega naročanja, ki so predpisana zato, da se v transparentnem in konkurenčnem postopku izberejo najugodnejši ponudniki, s tem pa doseže najnižja cena za vse uporabnike.  
 
Da gre za sistemski problem, se strinjajo tudi v Pomurskih lekarnah, kjer so pa prepričani, da so s strani murskosoboške občine deležni mačehovskega odnosa. Zajc je prepričan, da se je pred tremi leti zameril vodstvu občine, ko je opozoril na posledice pri nesmiselni razdelitvi presežkov Pomurskih lekarn med občine ustanoviteljice.

Pomurske lekarne so že v letu 2015 pooblastile Lekarniško zbornico za izvedbo skupnega javnega naročila za zdravila, in sicer tako, da bo v skaldu z vsemi pravili, in da ne bo prišlo do motenj v preskrbi z zdravili, pojasnjuje Zajc. 
Predsednik Lekarniške zbornice Miran Golub pravi, da so že pred tremi leti začeli prve postopke za javno naročilo in da bodo na začetku julija objavili prvi del javnega naročila za zdravila za vseh 24 javnih lekarniških zavodov v Sloveniji. »Mi bomo naredili javno naročilo, vendar ne bo v skladu z ZJN 3 – zakonom o javnem naročanju, saj če ta zakon upoštevamo, potem bolniki v Sloveniji ostanejo brez zdravil,« razlaga Golub.
 
Sodna izvedenka za javna naročila Darja Čerič pa pravi, da skupno izvajanje javnih naročil zdravil, ki jih bo izvedla Lekarniška zbornica »ne opravičuje slovenskih lekarn, saj so odgovorne za izpolnitev svojih obveznosti v skladu z zakonom o javnem naročanju.«
Čeričeva je tako pritrdila občini, da se javna naročila za zdravila dajo izvesti, vendar kot pravi, je za to potrebna volja. »Z nabavo zdravil brez javnih razpisov lekarne grobo kršijo evropske direktive, posegajo v načelo transparentnosti in konkurence,« je jasna Čeričeva.
 
Iz Sindikata farmacevtov Slovenije (Sifarm) so medtem sporočili, da v vseh štiriindvajsetih slovenskih javnih lekarniških zavodih še nobena škatlica zdravila ni bila uspešno nabavljena preko javnega naročila in da ima naša država strogo reguliran sistem cen zdravil, ki se financirajo iz javnih sredstev. Predsednik Sifarm Damir Domjan je prepričan, da je potrebna sprememba zakonodaje, ki bi javnim lekarniškim zavodom omogočila zakonito poslovanje, v primeru Pomurskih lekarn in murskosoboške občine pa, da gre za nesmiselno samooklicano lekarniško vojno.
 
 
 
 
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine