Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Zakaj Avstrijci ne morejo prodati Metalke

Avstrijska slaba banka že leto dni neuspešno prodaja nekdanjo veleblagovnico.
Nekdanja veleblagovnica Metalka  v središču Ljubljane bo očitno še nekaj časa stavba duhov. FOTO: Leon Vidic
Nekdanja veleblagovnica Metalka  v središču Ljubljane bo očitno še nekaj časa stavba duhov. FOTO: Leon Vidic
19. 10. 2018 | 10:50
19. 10. 2018 | 11:36
3:58
Heta Asset Resolution, slaba banka nekdanje avstrijske Hypo banke, od lanskega oktobra prodaja znamenito Metalkino stavbo v središču Ljubljane, njena cena pa se je znižala že za štiri milijone evrov. Prodaje in zapletov v Heti ne komentirajo, neuradno pa smo izvedeli, da je nekdanjemu lastniku veleblagovnice Francu Gajšku uspel pravni manever, povezan z lastništvom stavbe.

Cena za nekdanjo Metalkino veleblagovnico z okoli 9500 kvadratnimi metri površin in podzemnimi garažami na Dalmatinovi 2 v strogem središču prestolnice se je od začetka prodaje, torej od oktobra lani, vztrajno nižala in s takratnih 11,7 milijona evrov padla na 7,7 milijona evrov. Franc Gajšek, nekdanji lastnik Metalke Trgovine, je pred leti pri avstrijski Hypo banki najel za 25 milijonov evrov lizinga, ga zavaroval z nepremičninami v Metalki, obrokov pa ni zmogel odplačati. Zato je avstrijska slaba banka lani začela prodajo stavbe, prodajajo pa se tudi prostori v sosednji poslovni stavbi Metalke.

V enem izmed nadstropij je zdaj Center za socialno delo Ljubljana Center, za drugo nadstropje pa avstrijski bankirji najemnika še iščejo. V pritlični etaži nekdanje veleblagovnice najemniki za poslovne prostore najemnino plačujejo avstrijski Heti, vendar je tudi tu lastništvo zapleteno. Tako, denimo, eden izmed najemnikov za poslovne prostore najemnino plačuje Heti, najemnino za sanitarije pa drugemu lastniku.

Zanimalo nas je, ali je za Metalkino stavbo, ki je na odlični lokaciji v središču Ljubljane, sploh kakšno zanimanje in zakaj se prodaja zatika. Na številna vprašanja, ki smo jih naslovili na avstrijsko Heto, so nam odgovorili le, da »konkretnih informacij o prodajnih procesih, ki potekajo, in poslovnih odnosih s poslovnimi partnerji in dolžnikom (Francem Gajškom, op. a.) ne moremo komentirati«.
 

Zapleteno lastništvo, neurejena dokumentacija


Naši sogovorniki, ki nočejo biti imenovani, pa pojasnjujejo, da je bilo za nakup stavbe veliko zanimanja. Vendar se prodajni postopek v Heti sploh še ni začel, saj se je znova zapletlo pri lastništvu Metalke. Ker je bil konec maja razveljavljen stečajni postopek proti družbi NPPM, univerzalni pravni naslednici Metalke Trgovine, je stavba spet postala last te družbe, njen direktor pa je Franc Gajšek. Ker je družba NPPM na vseh nepremičninah na Dalmatinovi 2 vpisala plombo, se to zdaj pozna tudi pri ceni, ki jo ponujajo zainteresirani kupci.

»Morebitni kupci so pravzaprav lovci na investicije, vendar ne gre za tuje, ampak za domače investitorje,« pravi naš sogovornik. Ker so morali vlagatelji Heti pred nakupom dokazati tudi izvor premoženja, se je večina iz prodaje umaknila. In zakaj Heta stavbe preprosto ni prodajala v tujini? »Zato, ker je na nepremičninah vpisana plomba. Dokler se to pravno ne bo razjasnilo, Heta stavbe ne more aktivno tržiti,« pravi naš vir.

Če bo sodišče odločilo, da je družba NPPM insolventna, potem bo spor med Gajškom in Heto rešen, prodaja pa se bo lahko nadaljevala. V nasprotnem primeru bo Heta Gajška pozvala, naj ji nakaže 11,7 milijona evrov. Vendar se po mnenju naših sogovornikov to ne bo zgodilo, zato bodo bankirji znova sprožili postopek odvzema lastništva.

S to stavbo se več let nihče ni ukvarjal. Etažna lastnina ni razdeljena, saj so rekonstrukcijo poslovnih prostorov izdelali brez gradbenih dovoljenj. Pri lastništvu nekdanje veleblagovnice vlada popolna zmešnjava, še zatrjujejo naši sogovorniki.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine