Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Zadrževalnik gradijo, sledi ureditev potoka

Zadrževalnik Veliki potok bo zgrajen leta 2022. Vlada projekt Bičje uvrstila med prednostne.
Na betonsko konstrukcijo bodo namestili zapornice, ki bodo preprečevale poplave. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Na betonsko konstrukcijo bodo namestili zapornice, ki bodo preprečevale poplave. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
20. 10. 2020 | 18:51
5:05
Grosuplje – Zmanjšanje poplavne ogroženosti Grosuplja je zasnovano na gradnji zadrževalnikov visokih voda in kasneje tudi na ureditvi Grosupeljščice. Zadrževalnik Bičje so pred leti že zgradili, trenutno pa poteka gradnja zadrževalnika Veliki potok. S tem se bo bistveno izboljšala poplavna varnost poseljenega dela mesta ob hudourniškem potoku, ki je v zadnjem desetletju občinsko središče že trikrat poplavil.

Z zadrževanjem visokih voda zunaj Grosuplja se bodo pretočne vode precej zmanjšale, prav zato se je država po poldrugem desetletju zapletov in priprav vendarle lotila tega velikega projekta. Grosuplje namreč leži na kraškem območju in vse hudourniške vode, ki se zlivajo v potoka Bičje in Grosupeljščico, se nabirajo v nekaj kilometrov oddaljenem Radenskem polju, kjer poniknejo. Ob obilnih padavinah in močno naraslih potokih retja na Radenskem polju ne morejo požirati velikih količin vode, zato so pred leti zgradili zadrževalnik na potoku Bičje in zdaj ga gradijo na Velikem potoku.


Potok morajo poglobiti


Rok za izvedbo gradbenih del je 19 mesecev, torej bo zadrževalnik opravljal svojo nalogo v začetku leta 2022. Henrik Premru z grosupeljske občine pravi, da bo v primeru stoletnih voda zmanjšal pretok vode s 35 na vsega 5 kubičnih metrov na sekundo. Izdelana je tudi porušitvena analiza pregrade zadrževalnika Veliki potok, kar pomeni, da bo imel upravljavec izdelan načrt delovanja in ukrepe tudi ob najhujšem scenariju. Za evakuacijske objekte (temeljni izpust, zapornični objekt, preliv za visoke vode) bodo vgradili skoraj 3000 kubičnih metrov betona in v pregrado navozili dobrih 106.000 kubičnih metrov zemljine in peska. Ob spuščeni zapornici, ki bo ob morebiti grozečih poplavah preprečevala odliv velikih količin vode, se bo za nasipom lahko nateklo do 573.000 kubičnih metrov vode. Naložba bo stala dobrih šest milijonov evrov.

Za postavitev pregrade v dolžini 200 metrov nameravajo navoziti dobrih 106.000 kubičnih metrov zemljine in peska. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Za postavitev pregrade v dolžini 200 metrov nameravajo navoziti dobrih 106.000 kubičnih metrov zemljine in peska. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


»Gradnja zadrževalnika Veliki potok je prva faza zaščitnih ukrepov pred poplavami. Naslednja je vodna ureditev Grosupeljščice skozi mesto. Ta projekt je trenutno v projektiranju. Gradbeno dovoljenje pričakujemo leta 2021,« je povedal Premru. Po sprejetih občinskih podrobnih prostorskih načrtih se bodo poglobitve struge Grosupeljščice, nasipov in gradnje mostov predvidoma lotili leta 2022, vendar je začetek izvedbe projekta odvisen od finančnih sredstev države oziroma vodnega sklada, pravi Dušan Hočevar, direktor občinske uprave. Vrednost naložbe ni znana.


Nasip tudi ob Bičju


Za večjo poplavno varnost je vlada sredi leta v načrt razvojnih programov do leta 2023 uvrstila šest novih projektov v skupni vrednosti 30 milijonov evrov. Mednje sodi ureditev reke Vipave na izvirih in iste reke gorvodno od glavne ceste, gradnjo dveh visokovodnih nasipov v Gabrju v Lendavi in Gornji Radgoni, ureditev območja Sečoveljskih solin gorvodno in ureditev območja Bičje v občini Grosuplje. Po prepričanju direkcije za vode sedanje stanje vodotoka Bičje ne zagotavlja poplavne varnosti. Poplavne karte hidrološko hidravlične študije namreč izkazujejo ogroženost objektov jugozahodno od grosupeljskega naselja Sončni dvori.

Zadrževalnik na potoku Bičje je doslej že uspešno preprečil poplave v dobršnem delu Grosuplja. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Zadrževalnik na potoku Bičje je doslej že uspešno preprečil poplave v dobršnem delu Grosuplja. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Za zagotovitev poplavne varnosti in izračunane potrebne pretočnosti vodotoka pod sedanjim zadrževalnikom bo treba izvesti ukrepe, ki so bili predvideni že ob njegovem načrtovanju in gradnji. V okviru investicije so predvideni povečanje odprtine mostu v naselju Brezje, razširitev struge potoka Bičje 150 metrov gorvodno in v enaki dolžini dolvodno od načrtovanega novega mostu, gradnja protipoplavnega nasipa na območju objektov v Brezju, ki jih bo varoval pred stoletnimi poplavami, ter podaljšanje nasipa med strugo Bičja in predvideno novo obvozno cesto, nasutje terena na območju gospodarske cone jug ter protipoplavna zaščita območja med gospodarsko cono in povezovalno cesto z industrijsko cono. Skupna ocenjena vrednost projekta je 2,47 milijona evrov, od tega bo občina prispevala poldrugi milijon, preostalo bo primaknil vodni sklad. Hočevar je povedal, da se za začetek izvedbe tega protipoplavnega projekta zdaj dogovarjajo z direkcijo za vode.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine