Z včerajšnjim Pionirskim festivalom so v Pionirskem domu – Centru za kulturo mladih proslavili 55 let delovanja, začeli novo šolsko leto, v garažni hiši pod Kongresnim trgom pa so Ljubljani poklonili 25 otroških del, ki so nastala na do zdaj treh likovnih festivalih Likfest in sestavljajo stalno razstavo.
Ostaja pa velika želja, da bi se Ljubljana nekoč vsaj za en teden z velikimi in svetlečimi plakati po vsem mestu spremenila v velik razstavni prostor otroških del, je povedala direktorica Vika Potočnik. V 55 letih je Pionirski dom, ki je prešel različne faze delovanja, obiskovalo skupaj 100.000 otrok. Včasih, ko je bil skoraj edini ponudnik učenja tujih jezikov in kulturno-umetniških vsebin, je bilo v šolskem letu vpisanih tudi po 3000 otrok. Lani je celoletne dejavnosti obiskovalo 1200 tečajnikov, toliko jih pričakujejo tudi letos.
V garažni hiši pod Kongresnim trgom so Ljubljani poklonili 25 otroških del, ki so nastala na do zdaj treh likovnih festivalih Likfest in sestavljajo stalno razstavo. Foto arhiv Pionirskega doma
Ponujajo več kot 25 kulturno-umetniških vsebin in 13 tujih jezikov, ki jih dopolnjujejo z osmimi festivali, večinoma že mednarodnimi. Poleg 14 zaposlenih pedagogov veliko dela opravijo tudi mladi sodelavci, ki so znanje pridobili doma in v tujini, pa so težko zaposljivi, zato jim je v veliko veselje, ko lahko koga na novo zaposlijo za nedoločen čas, čeprav gre zelo počasi, je dejala direktorica.
»Menimo, da so kulturno-umetniške dejavnosti za otroka velikokrat dobra popotnica, saj vplivajo na zmanjšanje napetosti ter agresivnih in drugih deviacij in zagotavljajo vključenost otrok.«
Otroci bi tudi kuhali in se učili eksotičnih jezikov
V anketi ob koncu lanskega šolskega leta je 98 odstotkov otrok in staršev izrazilo veliko zadovoljstvo z delom Pionirskega doma. Kot je poudarila Potočnikova, je bil še posebno zanimiv odgovor na vprašanje, ali menijo, da je otrok zaradi udejstvovanja v Pionirskem domu uspešnejši v šoli – o tem je prepričanih kar 62 odstotkov staršev in še več, kar 71 odstotkov otrok. Na vprašanje, kaj bi si še želeli v Pionirskem domu, pa so otroci odgovorili, da je ta zanje kot drugi dom, v njem bi radi tudi kuhali, se učili več eksotičnih jezikov, želijo si tudi športa.
Želijo, da bi se Ljubljana nekoč vsaj za en teden z velikimi in svetlečimi plakati po vsem mestu spremenila v velik razstavni prostor otroških del. Foto arhiv Pionirskega doma
Pred letom dni so začeli evropski projekt Mlado gledališče (Young theatre), ki ga sofinancira EU v okviru programa Kreativna Evropa. V projektu, katerega cilj je uporaba improtehnik za večje vključevanje mladih v gledališko umetnost, so se povezali z institucijami iz Poljske, Srbije in Romunije: »Ker je izjemno uspešen, nam je dal navdih, da kandidiramo še na naslednjem razpisu, ki ga bo evropska komisija razpisala najverjetneje pozno jeseni ali pozimi,« je napovedala Potočnikova.
V garažni hiši pod Kongresnim trgom je razstavljenih 25 otroških del s treh Likfestov.
Tudi letos pričakujejo, da bo celoletne dejavnosti obiskovalo 1200 otrok.
Želijo utrditi zavedanje o pomembnosti kulturno-umetniške vzgoje: »Menimo, da so te dejavnosti za otroka velikokrat dobra popotnica, saj vplivajo na zmanjšanje napetosti ter agresivnih in drugih deviacij in zagotavljajo vključenost otrok,« je prepričana Potočnikova. Ob vseh festivalih v Pionirskem domu izvajajo tudi izobraževanje učiteljev mentorjev, in sicer na literarnem, likovnem, gledališkem in znanstveno-raziskovalnem področju. Zaradi zelo dobrih odzivov razmišljajo, da bi te dejavnosti še okrepili in se razvili v enega od prepoznavnih centrov za izobraževanje pedagogov na področju kulturno-umetniških dejavnosti. Pri tem pa si želijo pridobiti večjo podporo ministrstev za kulturo in za izobraževanje, znanost in šport ter zavoda za šolstvo.
V 55 letih je Pionirski dom, ki je prešel različne faze delovanja, obiskovalo skupaj 100.000 otrok. Foto Miran Juršič
Prenova območja za Bežigradom in Baragovega semenišča
V lepi prenovljeni vili na Komenskega 9, ki je v celotnem upravljanju Pionirskega doma, že od januarja potekajo številne dejavnosti s poudarkom na likovni umetnosti, v njej pa ima prostore tudi Hiša otrok in umetnosti. Letos vpeljujejo tudi filmske in radijske delavnice. Potočnikova je še povedala, da so po končanem denacionalizacijskem postopku za poslopje Baragovega semenišča letos že začeli izdelovati projektno dokumentacijo za vgradnjo dvigala. Na MOL pri načrtih za prihodnjih pet let že nastaja dokumentacija za celotno območje za Bežigradom, v katero je vključena tudi stavba na Vilharjevi 11, ki se po načrtih Jožeta Plečnika dokončuje. Pionirski dom pa v sodelovanju s Slovenskim mladinskim gledališčem že pripravlja programe in projekte, ki bodo po prenovi napolnili stavbo.
Komentarji