Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Osnovna šola Jurija Vege poka po vseh šivih

Zaradi prostorske stiske bo moravška občina začela graditi šolski prizidek. Kdaj bo javni razpis, ni znano.
Za zidovi velike šole primankuje veliko šolskega prostora.<br />
FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Za zidovi velike šole primankuje veliko šolskega prostora.<br /> FOTO: Bojan Rajšek/Delo
18. 9. 2020 | 07:00
5:09
Moravče – Po sušnih letih s področja naložb v družbene dejavnosti namerava moravška občina v prihodnjem letu vendarle začeti prepotrebno širitev tamkajšnje Osnovne šole Jurija Vege. Gradbeno dovoljenje so pridobili, pred kratkim pa so občinski svetniki sprejeli tudi dokument identifikacije investicijskega projekta (DIIP).

Zaradi višje natalitete in priseljevanja mladih družin so zdajšnji šolski prostori na robu zmogljivosti. Tamkajšnji ravnatelj osnovne šole Matej Žist pravi, da prostorske izzive kreativno rešujejo. Pred leti so zmanjšali jedilnico in del prostora namenili novi učilnici. Nato so učilnico pred telovadnico spremenili v garderobo. Zdaj razmišljajo, kako bi po končanem pouku v času kosil uresničili strokovna priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) zaradi epidemije novega koronavirusa. Dva manjša prostora arhiva knjižnice sta redna kabineta za izvajanje dodatne strokovne pomoči. Podobno vlogo je dobil vmesni prostor za pripomočke pred likovno učilnico.

 

»Potrebujemo veliko mladih ministrov in nasploh politikov z otroki, ki jim bo področje vzgoje in izobraževanja prednostna naloga.« Matej Žist, ravnatelj OŠ Jurija Vege, Moravče FOTO: Bojan Rajšek/Delo
»Potrebujemo veliko mladih ministrov in nasploh politikov z otroki, ki jim bo področje vzgoje in izobraževanja prednostna naloga.« Matej Žist, ravnatelj OŠ Jurija Vege, Moravče FOTO: Bojan Rajšek/Delo


»Še vedno pa primanjkuje prostorov, kamor bi se lahko umaknili zaposleni za delo med prostimi učnimi urami, in prostorov za vzgojne pogovore z učenci ter s starši na dopoldanskih govorilnih urah. Primanjkuje nam prostorov za varstvo vozačev, ki so najštevilnejši na šoli. Premajhne so zlasti kuhinja, jedilnica in telovadnica. Organizacijsko dobesedno kvačkamo,« se je slikovito izrazil Žist. Pravi, da dodatnih prostorov ne iščejo po občinskih stavbah in župniščih, ampak poskušajo pouk organizirati v tistih prostorih v šoli, ki so trenutno na voljo. Letos matično osnovno šolo obiskuje 539 učenk in učencev, kar je 47 otrok več kakor v šolskem letu 2016/17.

Za zidovi velike šole primankuje veliko šolskega prostora. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Za zidovi velike šole primankuje veliko šolskega prostora. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


»Na prostorske želje in potrebe so opozarjali že moji predhodniki. Vodstvo šole se je menjalo, prav tako se je menjala občinska oblast. Stalnica pa je potreba po finančnih sredstvih za projekte širitve in posodobitve. Začetek gradnje se napoveduje za prihodnje leto. Obstaja pa seveda še kakšen – če,« je opozoril Žist.


»Primanjkuje politikov z otroki«


Tamkajšnji župan Milan Balažic je trdno odločen, da bodo naložbo začeli uresničevati v prihodnjem letu in jo predvidoma dokončali leto zatem ali v najslabšem primeru v letu 2023. V občinskem proračunu je letos na voljo 10.000 evrov. Porušiti nameravajo obstoječi prizidek in telovadnico na severni strani šole in zgraditi prizidek, v katerem bodo večja športna dvorana, šest učilnic, centralna kuhinja, jedilnica, zbornica in prostori za vodstvo šole. Celoten objekt nameravajo tudi temeljito obnoviti.



Ivan Kenda, direktor občinske uprave in odgovoren za pripravo in nadzor investicijske projektno-tehnične dokumentacije, je pojasnil, da bo naložba stala 4,8 milijona evrov, pri čemer računajo tudi na pomoč države (javni razpis za naložbe v vrtce in OŠ, op. p.) in fundacije za šport, medtem ko jim je Eko sklad že odobril 1,2 milijona evrov nepovratnega denarja.
S šolskega ministrstva so nam sporočili, da v vladnem predlogu rebalansa državnega proračuna ni predvidenih finančnih sredstev za objavo javnega razpisa s področja družbenih dejavnosti.

Pod nadstreškom učenke in učenci čakajo na šolski avtobus. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Pod nadstreškom učenke in učenci čakajo na šolski avtobus. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Zdaj je pozornost županov in ravnateljev uprta v poslance državnega zbora, ki bodo o rebalansu odločali v prihodnjih dneh. »Epidemija koronavirusa je razlog več, da mora država finančno prisluhniti občinam in jim pomagati, saj bodo otroci le v primernih prostorih lahko ohranjali varno medsebojno razdaljo,« je prepričan župan Balažic. Na naše vprašanje, kako komentira dejstvo, da šolsko ministrstvo vse od leta 2011 ni objavilo javnega razpisa, je ravnatelj Žist odgovoril, da »potrebujemo veliko mladih ministrov in nasploh politikov z otroki, ki jim bo področje vzgoje in izobraževanja prednostna naloga«.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine