Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Nelegalni objekti na črnuških vrtičkih ob Savi

Na kilometru in pol je na stotine parcel z lopami, za odstranitev nelegalnih gradenj pa je rok 1. november.
Glavna pot med parcelami, ki se slepo konča na dveh tretjinah območja, je dolga cel kilometer. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Glavna pot med parcelami, ki se slepo konča na dveh tretjinah območja, je dolga cel kilometer. FOTO: Aleš Stergar/Delo
10. 9. 2020 | 18:30
5:48
Na levem bregu Save v Spodnjih Črnučah je tako rekoč vse od starega črnuškega mostu čez reko do štiripasovnega viadukta na Štajerski cesti pravo vrtičkarsko velemesto. V resnici ne gre le za vrtičke, ampak za bolj ali manj urejene parcele za preživljanje prostega časa. Mestni inšpektorji so prvega septembra začeli izvajati nadzor in petim investitorjem izrekli opozorilo. Tako morajo do prvega novembra odstraniti nelegalni objekt.

Rečni bregovi so praviloma težko prehodni, na desnem savskem bregu je vsaj od Ježice do Šmartnega ob Savi že lepo urejena Pot ob Savi, na ureditev poti gorvodno proti Tacnu in dolvodno proti Snebrju pa meščani še čakamo. Levi savski breg bi bil v spodnjih Črnučah le pogojno prehoden, dostop do petnajstmetrskega pasu, ki je javno dobro, pa je mogoč le na redkih mestih, saj so na bregu ograjene parcele. Po navedbah občinskega oddelka za ravnanje z nepremičninami je območje v katastrski občini Črnuče in po namenski rabi sodi pretežno v gozdno in kmetijsko zemljišče, upravlja pa ga sklad kmetijskih zemljišč in gozdov, v manjšem delu je v območju zelenih površin. Eno zemljišče ob brežini je v lasti občine, nekaj zemljišč pa je v zasebni lasti. V gozdnem delu na vzhodnem delu območja je MOL uredila trim stezo z lepo ohranjenimi napravami in klopcami ob sprehajalni poti.
V gozdu na vzhodni strani območja je urejena trim steza. FOTO: Aleš Stergar/Delo
V gozdu na vzhodni strani območja je urejena trim steza. FOTO: Aleš Stergar/Delo

Urejene poti med parcelami


Na razdalji najmanj kilometra in pol so v spodnjih Črnučah parcele na obeh straneh glavne in dostopne makadamske in zelo očitno vzdrževane poti, tako da sega vrtičkarsko območje tudi več kot dvesto metrov stran od reke. Ob takšni parcelaciji so poleg glavne poti tudi stranske, večinoma do vseh parcel pa je mogoč dostop z avtomobili in kolesi. Parcele, ki jih ni samo na desetine, temveč na stotine, so različno urejene, sami vrtički pa so na prvi pogled lepo obdelani. Na parcelah so poleg vrtov in urejenih trat praviloma različne barake in senčnice, veliko je vrtnih žarov, tudi ročne črpalke podtalnice je mogoče opaziti. Seveda je vmes tudi nekaj parcel, ki so bolj podobne skladiščem različnega odsluženega materiala in zanesljivo motijo vse druge vrtičkarje, ki na svojih parcelah več kot očitno preživijo veliko časa.

Tudi v začetku tedna to zeleno velemesto ni bilo opustelo. Tako so mestni inšpektorji v začetku meseca, ko so začeli nadzor nad nelegalnimi vrtički, očitno naleteli na prvih pet nesrečnikov, jim izrekli opozorilo in določili 1. november kot rok za odstranitev vrtičkov. Mestni inšpektorat je na območju Črnuč, od Ulice Koroškega bataljona do Štajerske ceste, na podlagi odločbe državnega inšpektorata za okolje in prostor že leta 2008 odstranil nelegalno urejene vrtičke. »V zadnjih letih so žal to območje ponovno degradirali različni uporabniki,« navajajo na mestnem inšpektoratu in dodajajo, da bodo ob koncu letošnje vrtičkarske sezone inšpektorji izvedli nadzor, in če vrtički ne bodo odstranjeni, izdali odločbo za njihovo odstranitev. Če zavezanci tudi po tem roku ne bodo odstranili objekta, bodo uvedli izvršilni postopek, v katerem bo na stroške inšpekcijskega zavezanca objekt odstranil zunanji izvajalec MOL.

Parcele so praviloma ograjene, tiste ob reki so pravi mali vikendi, 15-metrski pas ob Savi pa je neograjen. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Parcele so praviloma ograjene, tiste ob reki so pravi mali vikendi, 15-metrski pas ob Savi pa je neograjen. FOTO: Aleš Stergar/Delo


Na mestnem inšpektoratu so pojasnili, da so v njihovi pristojnosti na primer odloženi komunalni odpadki (pločevinke, embalaža, papir) ali postavitve enostavnih objektov po določilih gradbenega zakona. Prav na tej podlagi očitno zahtevajo odstranitev nelegalnih objektov. Črnuško vrtičkarsko območje pa je menda tudi prizorišče zabav. Na mestnem redarstvu so pojasnili, da so v takšnih primerih pristojni zgolj za nadzor nad morebitnimi kršitvami javnega reda in miru na javnem kraju, kot najpogosteje pa so navedli nedostojno vedenje, vsiljivo beračenje, risanje grafitov in nedovoljeno kampiranje.

Brzice na Savi pri Ljubljani. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Brzice na Savi pri Ljubljani. FOTO: Aleš Stergar/Delo


Inšpektorji se ne bodo ustavili


Inšpektorji bodo nadaljevali nadzor »in vsem prisotnim investitorjem izrekli opozorilo za odstranitev nelegalnega objekta (vrtička). Če investitorja ne bo mogoče določiti, bodo lastniki zemljišč pisno obveščeni o uvedbi inšpekcijskega postopka.« Vse vrtičkarje na tem območju tudi pozivajo, naj prostovoljno odstranijo vrtičke in pripadajoče objekte ter se s tem izognejo dodatnim stroškom, ki bodo nastali z uvedbo inšpekcijskega postopka, hkrati pa obdržijo svojo lastnino (objekte in predmete), saj bo ta v nasprotnem primeru odpeljana na deponijo.

Med parcelami z vrtički že gradijo plinovod. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Med parcelami z vrtički že gradijo plinovod. FOTO: Aleš Stergar/Delo


Sicer pa na delu črnuškega vrtičkarsko-rekreacijskega območja že brnijo gradbeni stroji, saj družba Plinovodi po naših informacijah tam gradi plinovod.

Ljubljančani imajo v mestu res številne možnosti vrtičkanja na osmih urejenih območjih z okoli tisoč vrtički, toda ta niti približno ne zadostijo vsem potrebam. Da bi se vrtičkarji iz prijetnega okolja ob Savi selili na drug konec mesta, na Ljubljansko barje na vrtičke na Rakovi jelši, kjer so še nezasedene parcele, pa je malo verjetno.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine