Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Nadaljevanka Tobačna: Prodaja začasno ustavljena

Do končnega sklepa ustavnega sodišča je prodaja 49 nepremičnin na območju nekdanje tovarne Tobačna zadržana
Gradbena jama na območju Tobačne bo zevala še najmanj pol leta. Usoda prodaje nepremičnin propadlega Imosa-G je zdaj v rokah ustavnih sodnikov. Foto Voranc Vogel
Gradbena jama na območju Tobačne bo zevala še najmanj pol leta. Usoda prodaje nepremičnin propadlega Imosa-G je zdaj v rokah ustavnih sodnikov. Foto Voranc Vogel
4. 1. 2019 | 07:00
4. 1. 2019 | 08:30
4:09
Senat ustavnega sodišča pod vodstvom sodnika Marijana Pavčnika se je tik pred božičnimi prazniki soglasno odločil, da se prodaja Tobačne mesta začasno zadrži. Ustavno pritožbo in predlog za začasno zadržanje prodaje premoženja Tobačne je v imenu predkupnega upravičenca Igorja Pezdirca vložila odvetniška pisarna Zaman in partnerji. »Sklepa ustavnega sodišča ne poznam, zato ga težko komentiram,« je na kratko odgovoril stečajni upravitelj Imosa G Grega Erman.

Spomnimo, da je višje sodišče v Ljubljani 14. novembra lani pritrdilo ljubljanskemu okrožnemu sodišču, da se prodaja Tobačne predkupnemu upravičencu Igorju Pezdircu zavrne, češ da pri nakupu kompleksa nima prednosti. Pezdirc, sicer lastnik dveh od 49 parcel v Tobačni, je konec julija sprejel ponudbo črnogorskega poslovneža Alena Sijarića, ki se je prav tako potegoval za nakup Tobačne in je stečajnemu upravitelju Imosa G Gregi Ermanu za kompleks nepremičnin ponudil 23,6 milijona evrov. Oba, Igorja Pezdirca in Alena Sijarića, pri postopku prodaje Tobačne zastopa odvetniška pisarna Zaman in partnerji.



Odvetnik Marko Zaman je sredi novembra lani za Delo izjavil, da je odločitev višjega sodišča arbitrarna oziroma samovoljna. »Višje sodišče je namreč tehtalo med pravicami izbranega ponudnika s pravicami predkupnega upravičenca, pri tem pa pozabilo, da izbrani ponudnik nima prav nikakršnih pravic,« je takrat dejal Zaman. Takrat smo v Delu tudi napovedali, da naj bi odvetniška družba Zaman na ustavno sodišče vložila predlog za začasno zadržanje in ustavno pritožbo. Ta napoved se je izkazala za točno. Na podlagi predlogov odvetniške družbe Zaman so namreč ustavni sodniki 20. decembra lani odločili, da začasno ustavijo prodajo Tobačne mesta. Predkupni upravičenec Igor Pezdirc je podal tudi zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno tožilstvo, vendar odgovora še ni, smo izvedeli.


Končna odločitev najpozneje v pol leta


Stečajni upravitelj Imosa G Grega Erman, ki kompleks nepremičnin na območju Tobačne prodaja že od leta 2015, je na vprašanje, kako komentira odločitev ustavnih sodnikov odgovoril: »Mislim, da komentar ni potreben. V postopku prodaje nepremičnin bo treba počakati na odločitev ustavnega sodišča.« Odvetnik Marko Zaman iz odvetniške pisarne Zaman pa je dejal, da gre za prvi korak k temu, da v imenu predkupnega upravičenca dokažejo, da imajo prav.



»To je bila namreč še edina možnost, da ustavno sodišče spremeni odločitev višjega sodišča. Glede na to, da je ustavno sodišče zadevo sprejelo v obravnavo in tudi sprejelo začasno zadržanje, ocenjujem, da so s tem naše možnosti boljše. Pred tem je bila namreč zadeva za nas končana.« Po Zamanovem mnenju je pomenljivo tudi to, da bodo ustavni sodniki ustavno pritožbo obravnavali absolutno prednostno. Na vprašanje, kdaj naj bi bila znana odločitev ustavnega sodišča, pa je Zaman odgovoril: »Običajno ustavno sodišče v zapletenejših primerih odloči v nekaj mesecih. Po mojem mnenju bo odločitev znana v manj kot pol leta.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine