Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Litijski policist je lahko tudi ob svetniški mandat

V primeru volilne afere Žnideršič-Jančar bo zasedala občinska volilna komisija. Policisti obravnavajo sum ponarejanja listin.
Policist Miha Jančar je na lanskih lokalnih volitvah kandidiral na listi Desusa, njegov podpis h kandidaturi je bil ponarajen.
Policist Miha Jančar je na lanskih lokalnih volitvah kandidiral na listi Desusa, njegov podpis h kandidaturi je bil ponarajen.
14. 11. 2019 | 06:00
5:33
Litija – S ponarejenim podpisom Mihe Jančarja na pristopni izjavi za članstvo v stranki Desus in bržkone tudi s ponarejenim podpisom na izjavi o soglasju h kandidaturi na lanskih lokalnih volitvah v litijski občini se že ukvarjajo policisti in tudi občinska volilna komisija. Ta se bo v prihodnjih dneh sestala na izredni seji.

V volilno zgodbo sta vpeta upokojeni policist Polde Žnideršič, sicer podpredsednik litijskega Desusa, ki je za Delo minuli teden odkrito priznal, da je podpis za vstop v stranko Desus h kandidatu Mihi Jančarju, sicer policistu, pred lanskimi lokalnimi volitvami v časovni stiski kar ponaredil.



Jančar namreč brez članstva v tej stranki sploh ne bi mogel kandidirati. Članarino za lani in letos, skupaj gre za deset evrov, je poravnal. Na ministrstvu za javno upravo (MJU) pravijo, da ustava prepoveduje pripadnikom obrambnih sil in policije članstvo v političnih strankah. »Vendar se ta omejitev ne nanaša tudi na kandidiranje, čeprav na listi politične stranke. Pogosto se namreč dogaja, da zaradi pomanjkanja lastnih kadrov na listah političnih strank kandidirajo tudi nečlani,« pravijo na MJU.


Policist preslišal opozorilo generalnega


»Ker je padel sum, da je tudi podpis k soglasju h kandidaturi lahko ponarejen, se bomo v prihodnjih dneh sestali člani občinske volilne komisije. Če se bo sum potrdil, potem gre za unikaten primer na vseh doslej izvedenih volitvah v državi,« je povedal predsednik občinske volilne komisije, sicer okrožni državni tožilec svetnik Marko Godec. Hkrati je opozoril, da bodo morebitne nepravilnosti morali ugotoviti policisti s svojimi strokovnimi službami, saj volilna komisija ni usposobljena za preverjanje pristnosti podpisov. Pravi, da morebitnih posledic za tako izvoljenega kandidata noben člen s področja volilne zakonodaje ne določa. »Naša naloga je, da poskrbimo za zakonitost volitev, v kar sodi tudi ta volilni zaplet,« je povedal Godec.



Glede kandidatur policistov na lanskih lokalnih volitvah pa je Tomaž Pečjak, vodja službe generalnega direktorja policije na generalni policijski upravi, v sporočilu za javnost takrat jasno zapisal: »Ne glede na ustavno pravico se je policist dolžan izogibati vsem okoliščinam, ki že same ustvarjajo videz nasprotja interesov«. Nekateri tega dobronamernega opozorila očitno niso vzeli preveč resno in so se znašli v središču pozornosti javnosti.

Policijska postaja v Litiji. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Policijska postaja v Litiji. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Z ljubljanske policijske uprave so odgovorili, da zadevo preiskujejo policisti v Litiji, kjer je bil Žnideršič pred upokojitvijo pomočnik komandirja. Z obema vpletenima so že opravili pogovor. »Kaznivo dejanje je bilo prijavljeno in v predmetni zadevi obravnavamo sum storitve kaznivega dejanja ponarejanja listin,« je povedala Aleksandra Golec z ljubljanske policijske uprave. Za tovrstno kaznivo dejanje je v kazenskem zakoniku zapisan zapor do dveh let.


Vse bi pometli pod preprogo


Že pred desetimi dnevi smo na Karla Erjavca, predsednika Desusa, naslovili vrsto vprašanj o tem primeru, vendar odgovora nismo prejeli. Komisija za statutarna vprašanja in pritožbe, ki jo na vodi Črt Klančič, je v začetku oktobra ugotovila, da je Jančar plačal članarino, da so ga volivci izvolili kot člana stranke Desus, čemur on ni ugovarjal, zato se šteje kot veljavno izvoljeni občinski svetnik stranke Desus. Ista komisija je zdaj povsem obrnila ploščo in sklenila, da Jančar ni član njihove stranke, da stranka ni odgovorna za Žnideršičevo dejanje in da je »lahko prišlo do nesporazuma glede včlanitve Jančarja v stranko Desus«.

Karl Erjavec, predsednik stranke Desus, na novinarska vprašanja ne odgovarja. FOTO: Jure Eržen/Delo
Karl Erjavec, predsednik stranke Desus, na novinarska vprašanja ne odgovarja. FOTO: Jure Eržen/Delo


Vsem vpletenim so predlagali mirno rešitev nastale situacije in se zavzeli za to, da Jančar ohrani članstvo v njihovi svetniški skupini ter za nadaljnje sodelovanje z njim. Jančar je litijskega župana Francija Rokavca pisno obvestil, da bo odslej deloval kot neodvisni svetnik. Toda litijskega Desusa, ki mu je omogočil izvolitev, o svoji odločitvi ni seznanil. To je na ponedeljkovi seji občinskega sveta zelo razjezilo Rudija Kozlevčarja, vodjo svetniške skupine Desusa.

Občinski svetnik Rudi Kozlevčar ne želi več sedeti zraven svetnika Mihe Jančarja. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Občinski svetnik Rudi Kozlevčar ne želi več sedeti zraven svetnika Mihe Jančarja. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Od Rokavca je namreč zahteval, da do decembrske seje pripravi nov sedežni red, češ da z Jančarjem za isto mizo ne namerava več sedeti. »Naše volivke in volivci so bili zavedeni in izigrani, zato z njim nočem imeti nobenega opravka več,« je dejal Kozlevčar.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine