Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Gradbinci na robu Habjanovega bajerja

Kljub nasprotovanju meščank in meščanov se v Rožni dolini nadaljuje pozidava s tako imenovanimi vila bloki
Tam, kjer je stala Habjanova vila, bodo zgradili prestižna stanovanja. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Tam, kjer je stala Habjanova vila, bodo zgradili prestižna stanovanja. FOTO: Aleš Stergar/Delo
1. 2. 2020 | 07:00
5:39
Na vogalu Večne poti in rožnodolske ulice XV. so v četrtek začeli rušiti Habjanovo vilo. Na tem mestu bo investitor VPL81, del družbe Vzajemci skupina v lasti štirih zasebnikov, zgradil dva večstanovanjska objekta, poimenovana Vila Destino s skupaj 17 stanovanji. Kljub nasprotovanju meščanov se tako pozidava Rožne doline z vila bloki nadaljuje.

Rušenje Habjanove vile se je začelo prav na dan, ko so Rožnodolci z že pred tem sklicanega zbora meščank in meščanov poslali protestno pismo proti betonski pozidavi tega dela Ljubljane. Civilna iniciativa Rožna dolina in Olepševalno društvo Rožna dolina (ODRD) se proti temu borita že več kot tri leta. S pomočjo odvetnikov so dosegli razveljavitev gradbenega dovoljenja za projekt družbe Mijaks v centru Rožne doline in gradbenega dovoljenja za projekt podjetja GH Holding na Habjanovem bajerju.

Ruševine Habjanove vile. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Ruševine Habjanove vile. FOTO: Aleš Stergar/Delo


V vabilu za zbor, ki se ga je udeležilo okrog petdeset ljudi, so v civilni iniciativi zapisali, da bi brez njihovih aktivnosti tam že stali bloki s podzemnimi garažami na globini pet do šest metrov, kjer pa so že podzemne vode, tako da bi s pozidavo ogrožali ne le podobo Rožne doline, ampak tudi nepredstavljivo povečali poplavno tveganje. Tako pa jim pomagajo odvetniki tam, »kjer bi nam morala občina: zaščititi naš življenjski prostor pred nedopustnimi gradnjami blokov, ki lahko za vedno uničijo našo sosesko in tudi širše okolje.«


Podzemna voda


Živa Vidmar iz ODRD pojasnjuje, da je v centru Rožne doline že 1,7 metra pod površjem 30-centimetrski sloj viseče vode, na globini med 5,5 in 7,1 metra je lokalni vodonosnik, še globlje, 18 metrov pod površino, pa je ista voda kot v Klečah. Dokaz o bližini vode je viden ob večjem deževju, saj je voda iz kanalizacije, kjer fekalna in meteorna voda nista ločeni, leta 2018 kar trikrat zalila kleti, pa tudi vrtec na Skapinovi ulici. V Rožni dolini mestnim oblastem očitajo, da ne uredijo kanalizacije in ne zaščitijo kulturne dediščine. In to kljub več kot 1400 podpisom Rožnodolcev proti gradnjam (vila) blokov v soseski.

Rožna dolina ostaja predel z vilami, le da so ob klasičnih vilah zrasli vila bloki. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Rožna dolina ostaja predel z vilami, le da so ob klasičnih vilah zrasli vila bloki. FOTO: Aleš Stergar/Delo


V Vili Destino so predvidena štiri dvosobna stanovanja, pet trisobnih, dve triinpolsobni in šest štirisobnih stanovanj z razkošnimi dimenzijami. Dvosobna stanovanja bodo velika od 76 kvadratnih metrov do 184 kvadratnih metrov. Poleg kleti s predvidoma 32 parkirnimi mesti in terasne etaže bosta v vili še pritličje in dve nadstropji. Ob ulici XV. je poleg Vile Destino že zgrajen podobno visok objekt, za obema pa je Habjanov bajer, kjer hčerinska družba GH Holdinga Blaža Miklavčiča predvideva gradnjo sedmih 14-metrskih blokov.


Mali bloki namesto pravil vil


Poleg omenjenih gradenj Rožnodolce skrbi tudi gradnja na območju nekdanjega Ars inženiringa za vrtnarstvom Herzmansky ob končni postaji nekdanje pionirske železnice, kjer je zdaj speljana kolesarska steza med Kosezami in Rožno dolino. Tam je načrtovana gradnja treh stolpičev s 130 stanovanji ustavljena – zaradi poplavnosti in do izgradnje zadrževalnika na Glinščici na Brdnikovi ulici (ki je že zgrajen).

Na mestu sedanjega Mercatorja v centru Rožne doline bodo zrasli večja trgovina in dva bloka, ki bosta tako visoka, kot je sosednji. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Na mestu sedanjega Mercatorja v centru Rožne doline bodo zrasli večja trgovina in dva bloka, ki bosta tako visoka, kot je sosednji. FOTO: Aleš Stergar/Delo


Miha Jarc, direktor in lastnik družbe Mijaks, poudarja, da je bil občinski podrobni prostorski načrt za območje v centru Rožne doline, kjer bodo zgradili trgovino in dva podkletena 17-metrska bloka, sprejet že pred sedmimi leti. Za vsakega od okoli 2800 kvadratnih metrov velikih zemljišč je Mijaks odštel 650 evrov. Pri prvotnem gradbenem dovoljenju je bilo treba popraviti le malenkosti, izdajo novega pričakuje Jarc v kratkem. Vendar opozarja na škodo, ki nastaja zaradi dveletnega zastoja gradnje. Ne gre namreč za zapuščeno in prazno parcelo. Projekt predvideva nadomestitev sedanje okoli 300 kvadratnih metrov velike Mercatorjeve samopostrežne trgovine z večjo, tisoč površinskih metrov veliko, v kateri bo tudi promet večji. Mijaks je sicer znan kot graditelj varovanih stanovanj, ne samo v Sloveniji, vendar OPPN v Rožni dolini predvideva gradnjo običajnih stanovanj. Mijaksova bloka bosta enako visoka kot blok, ki že stoji ob sedanji trgovini.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine