Za približno 1100 od dobrih 25 tisoč učencev v ljubljanskih
javnih osnovnih šolah se bo novo šolsko leto začelo in nadaljevalo v podvojeno posebnih razmerah – poleg ukrepov zaradi koronavirusa bodo namreč zaradi obsežnejših obnovitvenih del na štirih šolah različno dolgo razseljeni. V torek in potem vse naslednje dni bodo sicer prišli v svojo matično šolo, potem jih bodo okrog tisoč z avtobusi prepeljali na začasne lokacije, 117 učencev šestih oddelkov tretjega in četrtega razreda OŠ Martina Krpana na Fužinah pa bodo predvidoma do aprila peš spremljali do bližnje stavbe četrtne skupnosti Moste.
Za vsa gostovanja bo vstopna in izstopna točka vedno matična šola, večino učencev bodo nato prepeljali z avtobusi, ves čas pa bo zagotovljeno dodatno spremstvo zaposlenih na šolah. Na vseh lokacijah je poskrbljeno tudi za šolsko prehrano, dogovorjeni prostori bodo v času, ko bodo tam šolarji, v izključni rabi gostujočih šol.
Vsega med počitnicami ni bilo moč postoriti
Po razdelitvi spričeval so se na štirih šolah začela večja obnovitvena dela,
Marija Fabčič, vodja mestnega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje, pa pojasnjuje, da bodo učenci obiskovali nadomestne lokacije, kljub prizadevanjem, da naložbe kar najmanj vplivajo na pouk (glavnina del med poletnimi počitnicami, kljub gradbišču varen dostop do šole). Občina bo z organiziranimi prevozi s spremstvom v obe smeri in prostorskimi prilagoditvami zagotavljala optimalne razmere za izvedbo pouka in spremljajočih dejavnosti.
Pred dvema letoma je bila v OŠ Nove Fužine mednarodna humanitarna akcija slikopleskarjev. FOTO: Roman Šipić/Delo
Najobsežnejša selitev med septembrom in novembrom čaka učence in pedagoge OŠ Nove Fužine. Prvošolci bodo locirani v nekdanji šoli v Šentjakobu, kjer ima sicer prostore četrtna skupnost, učenci od drugega do šestega razreda bodo gostovali v študentskem kampusu v Šiški, ki bo v času pouka v celoti namenjen osnovni šoli in temu primerno zavarovan z omejenim dostopom, učenci tretje triade pa bodo imeli pouk v prostorih srednješolskega centra na Aškerčevi.
Okrog tisoč učencev bodo iz matičnih šol vozili z avtobusi.
Najobsežnejša selitev čaka do novembra OŠ Nove Fužine.
Do aprila migracije učencev OŠ Riharda Jakopiča in Martina Krpana.
Četrtošolci šišenske osnovne šole Riharda Jakopiča, za štiri oddelke jih je, bodo do aprila obiskovali pouk na OŠ Dravlje, dva oddelka petošolcev pa v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu, s katerim občina tudi sicer odlično sodeluje. Zaradi rušitve telovadnice bo 24 oddelkov, ki ostanejo na matični šoli, športno vzgojo imelo v zmogljivostih javnega zavoda Šport Ljubljana v Tivoliju in na Staničevi.
V Zavodu sv. Stanislava bodo do sredine decembra obiskovali pouk tudi učenci osmih oddelkov prvega in drugega razreda OŠ Vrhovci, devet oddelkov od tretjega do petega razreda pa bo skupaj s svojimi učitelji v prostorih srednje trgovske šole.
Z Vrhovcev bodo šolarje vozili v srednjo trgovsko šolo in Zavod sv. Stanislava. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Združeni Kolezija in Bičevje
Spremenjeno bo tudi šolanje na formalnopravno potrjeno združenih osnovnih šolah Kolezija in Bičevje. Podžupan
Aleš Čerin je pojasnil, da je sodišče zavrnilo predlog ravnatelja OŠ Bičevje o začasnem zadržanju sklepa mestnega sveta o združitvi šol, pedagoški delavci združene šole pa se po besedah Marije Fabčič aktivno pripravljajo na začetek pouka v novih razmerah. Že pred združitvijo je bilo predvideno, da bodo v novem šolskem letu prvošolci obeh šol obiskovali pouk na Bičevju. Sicer pa potekajo tudi projekti za zagotovitev dodatnih zmogljivosti za OŠ Kolezija na območju prostorov Festivala Ljubljana, uredili naj bi jih v prihodnjem koledarskem letu.
Šola na Bičevju je pridružena Koleziji. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Komentarji