Med 1. in 30. majem 2018 je potekal mednarodni natečaj na Instagramu v okviru projekta
V iskanju svobode: 1968-2018. Z namenom oblikovati arhiv podob boja za svobodo v današnjem času, so pozvali mlade po svetu, da prispevajo svoje videnje in razumevanje tega, kar razberejo na ulici ali ga doživljajo osebno.
Mednarodna žirija je izbrala tri zmagovalne fotografije, ki so predstavljene na istoimenski mednarodni potujoči razstavi: od 16. junija do 16. avgusta 2018 je razstava na ogled v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, septembra 2018 bo na ogled v Varšavi v Hiši srečevanj z zgodovino, konec letošnje jeseni pa bo potujoča razstava gostovala v Barceloni.
Na natečaj kot premisleku ob obletnici študentskih protestov leta 1968 je prispelo kar 230 fotografij iz 18 držav. Prejemnik prve nagrade natečaja je
Hayk Shalunts @haykshalunts: Mladi revolucionar (Young revolutionary), March For Our Lives, Los Angeles, ZDA.
1. mesto: @haykshalunts: Mladi revolucionar (Young revolutionary), March For Our Lives, Los Angeles, 2018, ZDA FOTO: Hayk Shalunts
Druga nagrado je šla v Slovenijo. Prejela jo je
Bernarda Avsenik @foto_bicki: Upanje za človekove pravice v Turčiji, ki jo je posnela v Istanbulu 2018.
2. mesto: @foto_bicki: Upanje za človekove pravice v Turčiji, Istanbul, 2018, Slovenija. FOTO:Bernarda Avsenik
Avtor tretje zmagovalne fotografije je
Joan Mateu Parra @jmparrra: Prostesti v Barceloni, 2018, Španija.
3. mesto: @jmparrra: Prostesti v Barceloni, 2018, Španija FOTOž: Joan Mateu Parra
Projekt V iskanju svobodepod okriljem programa Evropa za državljane – Evropski spomin združuje partnerje iz Slovenije, Španije in Poljske. S poudarkom na pomembni točki v naši skupni evropski zgodovini si prizadeva ponovno preučiti sporočilo študentskih protestov iz leta 1968 in spodbujati pomen civilne družbe pri oblikovanju demokracije.
Predvsem pa nakazuje, da iskanja svobode še vedno ni konec. V svetu naraščajočih socialnih krivic še vedno obstajajo borci za svobodo, ki nas navdihujejo, so v sporočilu za javnost zapisali MNZS.
Mednarodni natečaj na Instagramu je bil kot ena glavnih dejavnosti projekta odprt za vse, še posebej pa je bil namenjen študentom in mladim. Z uporabo ključnika #InSearchOfFreedom2018 so nabirali in delili fotografije, ki odražajo ustvarjalnost, interpretacije in vizije pozitivnih primerov iskanja svobode v današnjem času.
Odziv na natečaj je bil zelo velik, saj so zbrali več kot 200 fotografij iz celega sveta, ne le iz držav članic Evropske unije; od Armenije, Filipinov in Kolumbije do Združenih držav Amerike.
Komentarji