Po tistem, ko sta prva dva paketa ukrepov v okviru interventnega zakona izpustila najranljivejši del ustvarjalcev, so pred dnevi podpisnice in podpisniki v okviru skupine za pomoč samozaposlenim v kulturi v času covida-19
Miha Zadnikar, Urška Jurman, Andrej Srakar, Petja Grafenauer in
Beti Žerovc na ministra za kulturo
Vaska Simonitija naslovili javno pismo. Opozarjajo ga na nezavidljivo stanje samozaposlenih in predlagajo uvedbo novih ukrepov.
Danes so podpisniki ministru namenili še nov apel s konkretnimi vprašanji:
Spoštovani dr. Vasko Simoniti, minister za kulturo Republike Slovenije,
pozivamo Vas, da slovenski kulturni javnosti pojasnite ključne stvari, h katerim Vas obvezuje ministrska funkcija:
Navedite argumente oziroma razloge, zakaj na seji vlade 19. maja 2020 med sprejemanjem t. i. tretjega paketa za reševanje (post)koronske krize niste zaščitili sektorja, ki ste mu odgovorni in o katerega težavah smo Vas redno seznanjali in Vam pošiljali poglobljene apele.
Razgrnite svoj načrt, kako nameravate poskrbeti za sektor, ki prehaja v »mrtvo sezono« in bo tja do jeseni še veliko bolj podhranjen, kakor je bil v času epidemije, ko ste mu — sicer s statusnimi omejitvami — vendarle namenili vsaj nekaj sredstev.
Če se boste še naprej ovijali v molk, si bomo to razlagali, kakor da se z večinskim kulturnim sektorjem, zlasti pa z najšibkejšimi in najbolj ogroženimi, ne nameravate ukvarjati in boste kulturo pač zožili na sistem javnih zavodov in dediščine.
Še enkrat predlagamo, da MzK bolj upošteva delavke in delavce, za katere je pristojno, in v namen načrtovanja pomoči samozaposlenim po izteku epidemije oblikuje posebno delovno skupino, v kateri ti sodelujejo.
S spoštovanjem,
podpisniki in podpisnice v okviru skupine za Pomoč samozaposlenim v kulturi v času covida-19: Miha Zadnikar, Urška Jurman, Andrej Srakar, Petja Grafenauer, Beti Žerovc
V pismu ugotavljajo, da je vlada preklicala epidemijo in z ukrepi tretjega protikoronskega paketa namenja dodatno pomoč najbolj prizadetim sektorjem. Ministra pozivajo, da bi bila kultura tudi v nadaljnjih vladnih ukrepih pomoči prepoznana kot področje, ki je bilo med pandemijo koronavirusa med bolj prizadetimi. Kulturni in ustvarjalni sektor je bil med prvimi podvržen posledicam izbruha pandemije, saj so kulturna prizorišča najprej zaprla svoja vrata, mnogi so morali ustaviti tudi produkcijske procese, pri tem pa utrpeli ogromne izgube. Kulturni in ustvarjalni sektor je hkrati eden zadnjih, ki bo lahko v polnosti zaživel.
Omenjajo, da je evropska komisija države članice pozvala k fleksibilni prilagoditvi in preusmeritvi sredstev, do katerih so upravičene prek kohezijske politike, in posebej poudarjajo: »(...) v posebej Sloveniji namenjenem
pismu predlaga nove ter prilagojene finančne mehanizme za odpravo ter blaženje posledic pandemije s posebnim poudarkom na prekarnih delavcih in delavkah ter samostojnih podjetnikih in podjetnicah. Bolj jasnega poziva Evropske komisije Republiki Sloveniji k oblikovanju finančne pomoči, ki bi bila posebej prilagojena za samozaposlene in prekarne delavce in delavke v kulturi v povezavi z epidemijo koronavirusa, si ne bi mogli zamisliti!«
Ministru skupina predlaga nove ukrepe:
- ustanovitev Kriznega sklada po vzoru več evropskih držav (denimo Avstrija, Nemčija, Belgija, Hrvaška, Irska), s katerim bi zagotavljali kritje izpada prihodkov kulturnikov in kulturnic zaradi posledic epidemije koronavirusa ter neposredno podporo samozaposlenim iz javnih sredstev (denimo v obliki delovnih štipendij),
- ukrepe v podporo kulturni produkciji (dodatne spodbude za organizacijo dogodkov in umetniških predstavitev po koncu pandemije, ob ohranjanju dosedanjih projektov in programov),
- spodbude opravljanju poklica in hkrati nakupa kulturnih dobrin (denimo prek dodatnih davčnih olajšav; kuponi/vavčerji za porabnike kulturnih dobrin),
- mikrokredite samozaposlenim,
- ter posebne podpore tistim sektorjem in poklicem v kulturi, ki so imeli največje izpade dohodkov v času pandemije (živa kultura).
Dodali so še: »Za boljše sodelovanje med kulturnimi delavkami in delavci ter Ministrstvom za kulturo si želimo sprotnejše komunikacije Ministrstva za kulturo o obstoječih aktivnostih in nadaljnjih korakih reševanja nastale situacije. Transparentnost in obveščenost bosta najšibkejšim v kulturi – samozaposlenim prinesli vsaj malo manj negotovosti pri usmerjanju svojih aktivnosti.
Predlagamo, da se v namen načrtovanja in natančne določitve bodočih oblik pomoči samozaposlenim po izteku epidemije na Ministrstvu za kulturo oblikuje posebna delovna skupina, v kateri naj sodelujejo tudi predstavniki samozaposlenih in prekarnih delavcev in delavk v kulturi, če pa taka skupina že deluje, bomo veseli obvestila o tem in o zaključkih njihovega dela.«
Komentarji