Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Posameznik je sam odgovoren zase – in za okolje

Trije dnevi iskanja odgovorov o pravni, politični, okoljski in družbeni odgovornosti.
Za diskurzivni program skrbi Barbara Rajgelj (levo), za glasbeni program pa Nina Hudej (desno). FOTO: Uroš Hočevar
Za diskurzivni program skrbi Barbara Rajgelj (levo), za glasbeni program pa Nina Hudej (desno). FOTO: Uroš Hočevar
11. 8. 2022 | 06:00
3:24

Odgovornost je osrednja tema šestega festivala Grounded – prejšnje edicije so se zvrstile v letih 2015 (Avtonomija migracij), 2018 (Intima v času umetne inteligence), 2019 (Avtomatizacija in oblast), 2020 (Resnica), 2021 (Država) –, ki bo do sobote znova združil elektronsko glasbo, kritično misel in aktivizem. S tem, kot so poudarili organizatorji, povezuje na videz nezdružljivo.

»Odgovornost je v družbi tveganja individualizirana – posameznik je odgovoren, da sam poskrbi zase, svoje zdravje, ekonomski položaj in v zadnjih letih tudi za zmanjšanje nevarnosti okoljske katastrofe,« so zapisali na spletni strani festivala. »Življenje na lastno odgovornost se je preselilo tudi v digitalne prostore, kjer prevladuje 'call out' kultura, ki vsakega kliče na odgovornost, ne odpušča in deluje po načelu 'česar ne spreminjaš, to izbiraš'.

Individualno je vsakdo poklican na odgovornost tako v analognem kot v digitalnem svetu, kolektivna odgovornost, odgovornost institucij ter odgovornost nosilcev moči in oblasti, pa je skoraj v celoti izključena iz politične razprave,« so pojasnili in dodali, da bo zato festival, nihajoč med determinizmom in avtonomijo, »obravnaval vprašanja pravne, politične, okoljske in družbene odgovornosti ter s sogovorniki in sogovornicami preizprašal meje med odgovornostjo posameznika in (političnih) institucij«.

image_alt
Ime, ki bo ostalo večno

Program – diskurzivni (pogovori, delavnice, predavanja) je v rokah b, glasbeni, ki bo mednarodno obarvan, pa v rokah Nine Hudej – se bo odvijal med Pritličjem, Cukrarno in AKC Metelkova. Nocoj ga bo v baru Cukrarna odprl dogodek Odgovornost za vojno in mir v Ukrajini, ki se bo posvetil tudi vlogi Slovenije in migrantski politiki. Vodila ga bo novinarka Nataša Briški, med sodelujočimi bo po videopovezavi tudi zunanja ministrica Tanja ­Fajon.

Nataša Koražija in Nejc Geržinič bosta razpravljala o vprašanju trajnostne mobilnosti in kako bo ta zaznamovala jesenske lokalne volitve. S prihodom nove vlade je v kulturni sferi vzniknilo upanje, da se bodo razmere spremenile na bolje. Že tako nezavidljiv položaj delavcev v kulturi se je med pandemijo še poslabšal, zato bo govor o odgovornosti za njihovo dostojno življenje. O pravni (ne)odgovornosti odločevalcev v zadnjih tridesetih letih bosta spregovorili Barbara Rajgelj in Anuška Podvršič.

Zainteresiranim bo na voljo udeležba na delavnicah Digitalna klinika, Prehranska zaščita: podnebju prijazen meni, Energetska samooskrba: kako preživeti vročino in mraz?, Obljuba dela dolg (o političnih obljubah), Vključujoče skupnosti: osnove znakovnega jezika ter Od posameznice in skupnosti: kako misliti varnejše klubske prostore?, novinarka Maja Weiss pa bo izvedla predavanje o okoljskih bojih v Sloveniji (Ne)odgovornost medijev in korporacij.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine