Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Koroška Slovenca v Benetkah

Palača Bembo: Evropski kulturni center v organizaciji GAA fundacije že četrtič gosti spremljevalno razstavo ob bienalu v Benetkah.
Idejna zasnova urbanega razpotja ob vstopu v ljubljanski mestni promet, kot si ga je zamislil arhitekt Alessio Coloni. FOTO: ©COLONIarchitects
Idejna zasnova urbanega razpotja ob vstopu v ljubljanski mestni promet, kot si ga je zamislil arhitekt Alessio Coloni. FOTO: ©COLONIarchitects
Petra Vadas
28. 5. 2018 | 20:00
3:32
Poleg posameznih umetnikov in arhitektov se bodo na mednarodni razstavi z naslovom »TIME – SPACE – EXISTENCE« v palači Bembo predstavili tudi člani dunajskega umetniškega društva Künstlerhaus.

Med sedmimi arhitekti, ki delujejo pod okriljem dunajske hiše umetnikov, bosta na letošnjem bienalu nastopila dva koroška Slovenca. Tanja Prušnik, rojena v Celovcu, bo predstavila svojo participativno instalacijo Café diamant, s katero konkretizira socialno-transformacijski prelom v današnji družbi. Oblikovala je večstransko funkcionalne kose pohištva v obliki diamantov ter jih povezala s tradicionalno kulturo dunajskih kavarn.


Združevanje arhitekture in umetnosti


Ko govorimo o kavarniški kulturni dediščini, ki se je razvila na prelomu 19. stoletja, govorimo tudi o različnih obredih in socialnih navadah. Umetnica s svojo performativno instalacijo opozarja na spremembe v današnji družbi ter na medsebojno delitev kot način skupnega bivanja. Pri izdelavi posameznih kosov umetniških del je namreč sodelovala z dunajsko podružnico Karitasa ter s prosilci za azil.

»Za beneško razstavo smo pripravili prostorsko postavitev, ki združuje tako arhitekturo kot tudi umetnost,« je pojasnila umetnica Tanja Prušnik, ki prav tako nastopa v vlogi kuratorke na omenjeni razstavi, ter dodala: »Umetnost je sama sebi namen, arhitektura pa potrebuje tudi svojo funkcionalnost. Želimo prikazati prepletenost obeh sfer ustvarjanja ter jo umestiti v nov kontekst.«


 

S podporo dunajskega Künstlerhausa


Philip HUGO Urabl, prav tako koroški arhitekt, bo na beneškem bienalu nastopil z idejnim konceptom prenove obstoječe neorenesančne palače Rudolfinium v Ljubljani. Gre za stavbo Narodnega muzeja Slovenije, ki je bila v letu 1885 zgrajena po načrtih slovenskega arhitekta Viljema Trea. Urabl prikazuje nove možnosti povezave palače z urbanim okoljem, tako z mestnim jedrom kot predmestno okolico.

Poleg dveh koroških umetnikov bo pod okriljem dunajskega umetniškega združenja nastopil tudi v Trstu rojen zamejski Slovenec Alessio Coloni. Na beneškem bienalu bo nastopil z idejnim konceptom arhitekture kot spremenljivke časa, prostora in bivanja. Arhitekt, ki skupaj s svojim bratom Markom Colonijem deluje v arhitekturnem biroju ColoniArhitects, je sicer znan kot zmagovalec urbanističnega razpisa, v okviru katerega naj bi zgradil Severna mestna vrata na obeh straneh Slovenske ceste pri Bavarskem dvoru.

Poleg že omenjenih umetnikov se bodo s podporo dunajskega Künstlerhausa predstavili še Mladen Jadrić, Hans Peter Petri, Norbert Steriner ter Isabel Belherdis. Razstavljeni eksponati o na ogled vse do 25. novembra v Palači Bembo v Benetkah.

Pogled v razstavo v Avstrijskem parlamentu, kjer je Tanja Prušnik že lani predstavila svoj projekt Café diamant.
Pogled v razstavo v Avstrijskem parlamentu, kjer je Tanja Prušnik že lani predstavila svoj projekt Café diamant.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine