Koper - Začel se je 26. Primorski poletni festival, ki bo trajal do 14. julija. »Rodili smo se z namero, da bi povezovali istrske občine in šli tudi čez mejo v Milje in Trst. V najtežjih časih vojn na Balkanu smo bili edina ustanova, ki je redno vabila gledališča iz Sarajeva, Beograda, Novega Sada, Črne gore, Hrvaške... Te poti nismo nikoli prekinili,« je ob odprtju fotografske razstave Tomaža Primožiča Dan v pristanišču in s tem festivala dejala
Neva Zajc.
»Povezujemo Balkan z našimi kraji in ustvarjamo kulturni prostor severnega Jadrana, kjer so tudi meje, a jih naši projekti presegajo. Pripadamo nekemu beneško-slovanskemu in delno avstroogrskemu srednjevropskemu kulturnemu krogu, od katerega smo vsi nekaj podedovali in to tradicijo želimo negovati tudi naprej. Zato ni naključje, da festival začenjamo v soboto s plesnimi iluzionisti iz Verone s plesno predstavo Indigo in zaključujemo s koncertom klasične glasbe (Suppé, Schumann, Strauss) v koprski stolnici v izvedbi komornega orkestra iz spodnjeavstrijskega Waidhofna, ki mu dirigira predsednik avstrijskega parlamenta
Wolfgang Sobotka,« je festival predstavila njegova soustanoviteljica in dolgoletna direktorica Neva Zajc.
Zdravko Primožič fotografira fotografa Tomaža Primožiča pred razstaviščem na Bastijonu. Foto Boris Šuligoj
Primorski poletni festival so začeli s fotografsko razstavo na koprskem Bastijonu (ob potniškem terminalu) in s tem tudi uradno odprli galerijo Luke Koper, edino (in na prostem), namenjeno izključno fotografskemu ustvarjanju v Kopru, ki sicer deluje že več let, saj je gostila že deset razstav.
Kar 13 predstav v šestih jezikih
Direktorica Gledališča Koper
Katja Pegan je povzela, da se bo do 14. julija zvrstilo 30 dogodkov in neznano število »lovljivih večmedijskih uprizoritvenih nizov«
Marka Breclja. Od tega je 13 gledaliških predstav v šestih jezikih, 12 koncertov (od jazza in muziciranja na trgu, do velikega koncerta komornega orkestra v koprski stolnici), dve vrhunski plesni predstavi, en pogovor, eno branje poezije (v solinah) in ena razstava fotografij. »Namesto običajne produkcije gledališke predstave smo skupaj z Radiom Koper ob njegovi 70-letnici pripravili prvo revijo primorske popularne glasbe, ker mislimo, da je pop glasba eden od gradnikov primorske identitete in prepoznavnosti,« je dejala Katja Pegan.
V Kopru se je začel Primorski poletni festival. Foto Boris Šuligoj
Odgovorni urednik Radia Koper
Andrej Šavko pa je pojasnil, da bodo v nedeljo, 7. julija v Pastoralnem kulturnem centru Georgios v Piranu skupaj s festivalom pripravili poklon primorski zabavnoglasbeni ustvarjalnosti s Prvo revijo primorske popularne glasbe, na kateri bodo pesmi
Tinkare Kovač,
Anike Horvat in bratov
Marka in
Mirka Vuksanoviča v novih aranžmajih prepevali mladi, še neuveljavljeni, a nadarjeni glasbeniki. Spremljal pa jih bo simfoničnbi orkester RTV Slovenija pod vodstvom
Patrika Grebla.
Druga festivalska poslastica pa bo 3. julija Noč poezije, s katero bodo v Sečoveljskih solinah (Lepi Vidi)
Saša Pavček,
Aleš Valič in
Nikla Petruška Panizon brali pesmi
Toneta Pavčka in
Alenke Rebula. V petek 7. junija bodo v Pretorski palači v Kopru izvedli javno radijsko oddajo v poklon
Borisu Cavazzi, to bo javni radijski pogovor, ki ga bo z velikim gledališkim ustvarjalcem vodila Neva Zajc. Kako, kdaj in kje bo izvajal svoje performanse Marko Brecelj, bo objavljeno na spletnih straneh PPF in na www.dodogovor.org.
Festival se povezuje tudi s prtnerskim festivalom v Miljah in letos prvič s tržaškim festivalom Poletje v Trstu, kjer bo PPF ponudil svoj delež obsežnega programa 140 poletnih dogodkov.
Dan odprtih vrat Luke
Razstavo Dan v pristanišču so odprli tudi ob sobotnem tradicionalnem Dnevu odprtih vrat Luke Koper, za katerega je vstopnice vnaprej rezerviralo kar 3000 radovednežev iz vse Slovenije. Zato je malo verjetnosti, da bi si Luko lahko ogledali tisti, ki nimajo rezervacije.
Komentarji