Eden najbolj dejavnih slovenskih glasbenikov,
Zlatan Čordić - Zlatko, je nedavno od ministrstva za kulturo prejel odločbo, da so ga izbrisali iz razvida samozaposlenih v kulturi, čeprav ima odločbo o veljavnosti statusa od 1. 8. 2017 do 31. 7. 2022.
V odločbi so med drugim zapisali, da je v zadnjem letu s svojimi javnimi aktivnostmi in delovanjem bistveni del svojega ustvarjalnega časa namenjal dejavnostim, ki niso povezane z izkazovanjem usposobljenosti za opravljanje kulturne dejavnosti, zaradi katere je bil vpisan v razvid samozaposlenih v kulturi.
Čordić je le eden od tistih, o katerih je kulturni minister očitno presodil, da niso primerni, da bi imeli status samozaposlenega v kulturi z možnostjo, da bi jim država plačevala prispevke. Poleti je namreč strokovna komisija za obravnavo vlog samozaposlenih v kulturi in priznavanje pravic na podlagi zakona, ki ureja uresničevanje javnega interesa v kulturi, dobila v ponovno oceno nekatere vloge in jih enako pozitivno ocenila kot prvič ter predlagala, naj prosilcem podelijo status. Minister se je v nekaterih primerih očitno odločil drugače.
Odločba ministrstva za kulturo. FOTO: arhiv Zlatana Čordića - Zlatka
Vzorčno kaznovanje
Posebej za
Delo je Zlatko povedal, da je od vlade pričakoval marsikaj, tudi to. »Vendar sem po tihem upal, da stvari ne bodo šle tako daleč. Mislim, da si večina ljudi v Sloveniji ni nikoli predstavljala, da bomo prišli do točke, ko v 21. stoletju, na vrhuncu demokracije, vlada kaznuje politično aktivnost svojih državljanov.«
Ministrov argument v dopisu je, da naj bi preveč svojega časa in energije namenil svojemu neustvarjalnemu početju. O tem Zlatko pravi, da »so moja dela dokaz, da njihove trditve ne držijo. Kot povem v pesmi s svojega enajstega albuma, ki sem ga izdal na vrhuncu epidemije, ko se je vse ustavilo in sem jaz vseeno še naprej trdo delal: Prva in vsaka moja misel je delo, in delo je že ta misel sama (Julijan Mak).
Več kot očitno je, da je moj izbris samo ustrahovanje vseh državljanov, ki bi si upali na glas izraziti svoje mnenje. In ne samo to, temveč tudi distrakcija, ki zakriva njihovo neuspešno spopadanje z epidemijo in sploh s celotnim vodenjem Slovenije. Ne bi niti omenjal komunikacije z državljani, ki je skoraj bolj nesmiselna kot odločba, ki sem jo prejel od ministrstva.«
Na naše vprašanje, ali se bo pritožil, pravi, da se vsak dan svojih 37 let bojuje za pravico in da tudi zdaj ne bo obupal. »Saj mi nič drugega niti ne preostane, kot da grem potrpežljivo naprej.«
Odziv Asociacije
V društvu Asociacija so povedali, da je dejanje ministra, da samozaposlenega v kulturi izbriše iz razvida, zelo problematičen precedens, ki ga je nujno ustaviti. Iz doslej poznanih dejstev oseba namreč ni imela možnosti izreči se o očitanih ji dejanjih, navedena argumentacija je izjemno skopa, navsezadnje pa tudi navedene pravne podlage, vezane na izpostavljeno utemeljitev, ne pripeljejo do sklepa, ki ga vsebuje odločba.
»Poleg skoposti je domnevna argumentacija problematična tudi zato, ker meša zasebno in poklicno delo posameznika, kar prav tako ni sprejemljivo. S čim vse se ukvarja umetnik v svojem prostem času, ni stvar ministrstva za kulturo. S tem primerom se je dodatno potrdila kontinuiteta ministra za kulturo pri negativnem obravnavanju samozaposlenih v kulturi, kar se od poletja kaže tudi pri številnih drugih samozaposlenih v kulturi, ki jim ministrstvo prav tako protipravno ne izda odločbe o pravici do plačila prispevkov.
Vsa navedena ravnanja so natanko nasprotna temu, za kar naj bi si prizadeval minister za kulturo. Tega zato pozivamo, da vse sporne postopke čim prej razreši v korist samozaposlenih in seveda Zlatku vrne status,« pravijo v društvu Asociacija.
Zlatko je v 13 letih glasbene kariere izdal 11 albumov.
Večino tega časa ni imel statusa samozaposlenega v kulturi.
Jurij Hudolin je napisal biografski roman O smehu Zlatka Čordića.
Komentarji