Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Glasba

Zala in Gašper v boj na evrovizijski oder

Zala Kralj in Gašper Šantl se pred nocojšnjim prvim predizborom počutita »čarobno«.
Slovenska predstavnika na oranžni preprogi na trgu Habima na uradnem odprtju<em> </em>Evrovizije<em>.</em> Voditelj Lion Rosenberger ju je &shy;vprašal, ali sta par, na kar mu je Zala v šali odgovorila, da &raquo;sta samo prijatelja&laquo;. FOTO: Andres Putting/ Evrovizija
Slovenska predstavnika na oranžni preprogi na trgu Habima na uradnem odprtju<em> </em>Evrovizije<em>.</em> Voditelj Lion Rosenberger ju je &shy;vprašal, ali sta par, na kar mu je Zala v šali odgovorila, da &raquo;sta samo prijatelja&laquo;. FOTO: Andres Putting/ Evrovizija
14. 5. 2019 | 06:00
14. 5. 2019 | 09:52
6:00
»Tukaj sva predvsem zato, da se najina pesem Sebi dotakne čim več src. Če nama to uspe, sva zmagala,« sta pred nocojšnjim nastopom v predizboru 64. tekmovanja za pesem Evrovizije za Delo izjavila slovenska predstavnika Zala Kralj in Gašper Šantl. Če se bosta med 17 nastopajočimi v centru Expo v Tel Avivu uvrstila v prvo deseterico,­ kar jima z 8. mestom napoveduje zbir stavnic, ju čaka sobotni finale 26 ­držav. Največja favoritka za končno zmago ostaja nizozemska skladba ­Arcade v izvedbi Duncana Laurencea.





Za mladima glasbenikoma, ki sta z ekipo RTV ­Slovenija in založbo ­Universal Music Slovenija pripotovala v Tel Aviv ­ že 3. maja, so prvi in drugi krog vaj ter včerajšnja generalka, ki so jo ocenjevale nacionalne žirije. Nocoj bosta nastopila peta. Za Delo sta povedala, da sta se že na prvi vaji »počutila res lepo in čarobno. Oder je zelo velik in oba prevzame prijeten in nepozaben občutek, ko sva tam. Če naju kaj zmoti ali nama je težko, imava drug drugega. Na trenutke naju utrudijo intervjuji, ampak jih razumeva kot del poti, zato nama tudi pri tem ni težko.« Bivanje v Tel Avivu opisujeta kot zanimivo. »Vsak dan spoznava kaj novega in se naučiva. Všeč nama je bilo, ker sva lahko kar nekaj časa preživela na plaži. Tako sva se lahko dodobra sprostila, kar nama pomaga pri vsakdanjih obveznostih. Sicer pa pojeva veliko humusa, falaflov pa tudi makronov iz lokalne gostilnice,« sta povedala.

Po stavnicah kaže najbolje Nizozemski, ki je doslej zmagala štirikrat, nazadnje v sedemdesetih letih. Letošnji predstavnik Duncan Laurence se bo kot 17. med 18 izvajalci predstavil pojutrišnjem v drugem predizboru s skladbo <em>Arcade</em>.<br />
FOTO: Thomas Hanses/ Evrovizija
Po stavnicah kaže najbolje Nizozemski, ki je doslej zmagala štirikrat, nazadnje v sedemdesetih letih. Letošnji predstavnik Duncan Laurence se bo kot 17. med 18 izvajalci predstavil pojutrišnjem v drugem predizboru s skladbo Arcade.
FOTO: Thomas Hanses/ Evrovizija

 

Od februarja navzgor


Stavnice na spletni strani eurovision­world.com jima napovedujejo končno 17. mesto. Čeprav sta v zadnjih desetih dneh zdrsnila s 14. mesta, so na portalu evrovizija.com opomnili, da sta bila na začetku bolj zadaj. Najbolje sta se odrezala med začetkom marca in začetkom aprila, ko sta bila dvanajsta. »Njuno mesto je konstanta, včasih se po prvih vajah na velikem odru karte premešajo, pri nas se niso, in to me navdaja z optimizmom, delno tudi skepso, ker pogrešam njuno energijo. Zanimanje medijev je solidno, intervjujev je veliko, mnogo tudi elektronskih. V 'beli posebnosti' sta drugačna od pompa in trušča. Kar ni nujno slabo. Pa naj si o tem vsakdo misli, kar si hoče,« je dogajanje povzel komentator RTV Slovenija Andrej Hofer.



Po njegovih besedah stavnice sooblikujejo trend Pesmi Evrovizije, ji dajejo draž in čar. V 80 odstotkih jim gre verjeti, vsako leto pa vsaj ena ali dve državi presenetita s kvalifikacijami. Dodal je, da kljub temu, da je »vzdušje pred panevropskim glasbenim dogodkom na vrhuncu, v 1,5-milijonskem mestu tega ni čutiti, je pa na plaži urejen Euro Village [evrovizijska vas], kjer se vsak večer kaj dogaja.« Tudi politične razmere – konec prejšnjega tedna je Hamas izstrelil 650 raket na ozemlje Izraela – na prireditev v primerjavi s prejšnjimi leti niso kaj dosti vplivale.

Po vajah za prvi in drugi predizbor se v zadnjih dneh vsaj na prvem mestu ni nič spremenilo. Še vedno je prva Nizozemska, sledita ji Rusija in Italija. Italijanski predstavnik, pevec Mahmood, s pesmijo Soldi je tudi favorit slovenskega dvojca. »Ta pesem nama je res pri srcu in jo kar naprej poslušava,« sta poudarila. Tako kot Mahmood, ki bo pel v italijanščini, sta se tudi Zala in Gašper odločila za izvedbo njune pesmi Sebi v izvirniku. »Slovenski jezik se nama zdi resnično krasen in ga bova kmalu tudi pogrešala, saj bo naslednjih nekaj pesmi v angleščini,« sta zapisala v spletnem klepetu na portalu MMC pred tremi dnevi. Njun videospot Sebi je pred tednom dni presegel milijon ogledov, več kot milijon ogledov je nanizal tudi njun nastop na Emi.

Letos izstopa Islandija s tehno-punk-rock zasedbo Hatari, ki je politični projekt. Evrovizijo opisujejo kot njihov prvi mejnik na poti proti koncu kapitalizma. FOTO:Thomas Hanses/ Evrovizija
Letos izstopa Islandija s tehno-punk-rock zasedbo Hatari, ki je politični projekt. Evrovizijo opisujejo kot njihov prvi mejnik na poti proti koncu kapitalizma. FOTO:Thomas Hanses/ Evrovizija

 

Veliko namigov


Eden od najslavnejših ljubiteljev Evrovizije, ameriški novinar William Lee Adams, soustanovitelj in urednik spletne strani wiwibloggs.com, ki ga ne prezre noben dokumentarni film o Evroviziji, je že po prvem krogu vaj slovenski nastop komentiral takole: »V začetnih trenutkih ju je oder požiral, skorajda sta izginila, toda že v naslednjem hipu, ko se je pokazala galaksija, je vse skupaj postalo zelo močno. Zdi se, da oder izgine, da lebdita v vesolju, še vedno imata drug drugega, sta kot zatočišče za druge, a ne le na Zemlji, temveč tudi zunaj nje.« Tudi na uradni spletni strani Evrovizije so zapisali: »Oder v temi postane barvita galaksija, ki se vrti okoli izvajalcev, ki si delita intimne trenutke.«



Med letošnjimi 41 državami tekmovalkami izstopa Islandija, ki jo zastopa tehno-punk-rock zasedba Hatari in bo s pesmijo Hatrið mun sigra (Sovraštvo bo zmagalo) prav tako nastopila nocoj. Njihov frontman Matthías Tryggvi Haraldsson je novinar in publicist, zasedba, ki poje o upanju, brezupu, moči, represiji in sistemu, opeva antikapitalistična sporočila ter jih nadgrajuje z drznim plesom in sado-mazo dodatki, ni samo multimedijski, temveč predvsem politični projekt. »Evrovizija je naš prvi mejnik na poti proti koncu kapitalizma,« so opisali svojo misijo, ki bo zelo odmevala predvsem, če bodo zmagali. Vsaj enega od treh šovov si namreč ogleda okoli 200 milijonov ljudi. Ni čudno, da svojo Evrovizijo napovedujejo tako Azijci kot Američani. Že kmalu.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine