Igor Levit, nemški pianist, rojen v Rusiji, je pri 32 letih izdal vseh 32 Beethovnovih klavirskih sonat. Zvezdnik je objavil cikel pred skladateljevo 250. obletnico rojstva prihodnje leto; na devetih zgoščenkah so izšle pri založbi Sony Classical.
Cikle Beethovnovih sonat je posnelo že več pianistov, med njimi Daniel Barenboim, Alfred Brendel, Friedrich Gulda in András Schiff, a so za nove generacije še vedno izziv. Levit jim je po poročanju
dpa dal svoj podpis. »To je glasba, ob kateri se najbolje počutim. Beethoven je presegel konvencije svojega časa. Njegovo delo je vedno bilo glasba prihodnosti,« je zapisal v predstavitvi zgoščenk. Na Beethovna gleda kot na sodobnika. »Vse to so res zahtevne skladbe, vendar je to moje področje, glasba, ki se mi zdi razumljiva.«
Umetnik nove generacije
Igor Levit je v otroštvu veljal za čudežnega dečka. FOTO: Wikipedija
Rodil se je leta 1987 v Nižnem Novgorodu. Klavir je začel igrati pri treh letih, pri osmih se je družina prav zaradi njegove nadarjenosti preselila v Hannover. V Beethovnovo glasbo se je poglabljal že kot najstnik. Njegov učitelj Karl-Heinz Kämmerling ga, kot je povedal, na srečo ni pustil pri miru, in tako se je pri vsaki uri ukvarjal z njegovo zgodnejšo Sonato št. 2 v A-duru. »Ne poznam trinajstletnika, ki bi leta rad igral eno in isto sonato. A starejši ko si, globlje postane,« je dejal.
K njegovemu preboju je pripomogel članek iz leta 2010 v časniku
Frankfurter Allgemeine Zeitung, v katerem so ga označili za enega od večjih pianistov tega stoletja. Revija
The New Yorker je objavila, da pri igranju na klavir združuje »zvočni šarm, intelektualni naboj in tehnični sijaj«, radio
BBC 3 ga je razglasil za umetnika nove generacije.
Dobil je veliko nagrad, leta 2013 objavil debitantski album s poznimi Beethovnovimi sonatami od številke 28 do 32, v tem semestru je postal profesor na Visoki šoli za glasbo, dramo in medije v Hannovru.
Komentarji