V kobariški družbi napovedujejo vlaganje v razvoj, še prej pa morajo sploh zadržati obstoječe kupce.
Galerija
Marjan Batagelj napoveduje združitev vseh družb, ki jih obvladuje Postojnska jama prek Certe holdinga pod eno streho. Foto Jure Eržen
Cerkljanska družba Certa je z odkupom 14,48-odstotnega deleža v kobariškem Tiku postala 100-odstotna lastnica družbe, ki proizvaja medicinske pripomočke za enkratno uporabo.
Certa je v sredo s podpisom kupo-prodajne pogodbe za 330.000 evrov izplačala 429 zaposlenih (s peščico se še pogajajo), nekdanjih zaposlenih in njihovih potomcev. Ti so leta 1997 rešili Tik pred propadom, ko so neizplačane plače in regrese spremenili v lastniški delež. V Tiku direktorica Petra Borovinšek napoveduje vlaganja v novo proizvodno linijo in dodaja, da ima družba dovolj naročil za normalno poslovanje. Prihodnost Tika sicer ni povsem varna, priznava Marjan Batagelj, direktor družbe Postojnska jama, ki prek Certe holdinga obvladuje tudi Certo, s katerim smo se na kratko pogovarjali o prihodnjih potezah znotraj skupine.
Kakšna je prihodnost Tika?
»Tikove panoge ne poznamo tako dobro v primerjavi s turizmom. Vedeli smo, da se bomo morali zelo potruditi, da bo preživel, ker je trg medicinskih pripomočkov neizprosen in deluje globalno. Rešitev je najprej urediti razmere v proizvodnji, zelo pospešiti raziskave in razvoj ter v istem trenutku nujno poiskati strateškega partnerja. To je edina rešitev. Škoda bi bilo izgubljati znanje, ki je še tukaj. Pogumno se moramo obrniti na velike igralce in se z njimi povezati. Malo bo treba še potrpeti. Ni me strah, do konca leta pa bo že marsikaj jasno.«
No, druga možnost vendarle obstaja – prodaja Tika. Ste tudi o tem razmišljali?
»Vprašanje je seveda zelo na mestu. Partnerji, ki še aprila nad nami niso bili navdušeni, glede na napovedane naložbe vidijo hiter razvoj Tika. Trenutno razmišljamo zgolj o tem, da se ohranijo vsa delovna mesta, da se izboljšajo plače in da bo prihodnost bolj stabilna. Torej ne gre za en ukrep, ampak za celoten proizvodni proces, ki bi ga z novo linijo tudi izpeljali. Vložek bo velik, ampak po drugi strani so omenjeni partnerji tudi naši kupci. Če enega ne zadržimo, bomo na zelo spolzkih tleh. Na koncu pa ne ene ne druge stvari ne izključujemo. Soodvisnost od multinacionalk je prevelika. Želim pa si, da bi Tik postal razvojni strateški partner.«
S konsolidacijo lastništva Postojnska jama popolnoma obvladuje Certo. Ali jo boste zdaj združili s Certo holdingom?
»V prihodnosti zagotovo, saj se zdaj nekatere stvari po nepotrebnem podvajajo. V holdingu bi lahko v enem letu končali proces do 100-odstotnega lastništva, ki ga že imamo v Certi, Hotelu Cerkno in zdaj v Tiku.
Potem bi lahko prešli na enotirno upravljanje z eno družbo na enem mestu. V preteklosti zaradi razpršenega lastništva odločitve niso bile ne dovolj hitre ne dovolj odločne.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji