Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

Sij v 1,5-milijardno naložbo v Savdski Arabiji

Gre za strateški industrijski segment v okviru njihove vizije o razvoju države do leta 2030 in nacionalne industrijske strategije.
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
17. 1. 2025 | 11:35
17. 1. 2025 | 15:50
3:15

Slovenska industrija jekla - Sij je v četrtek v Riadu z vlado Savdske Arabije podpisala pogodbo o izvedbi 1,5 milijarde evrov vredne naložbe.

Največ jo bo glede na strateški pomen za savdsko gospodarstvo financirala Savdska Arabija, Sij pa naj bi prispeval vse potrebne visokotehnološke rešitve in znanje. Podpis je potekal ob robu konference Future Minerals Forum, prisotna pa sta bila tudi minister za finance Klemen Boštjančič in koordinator projekta in misije GREMO Iztok Seljak.

image_alt
Matična družba Sij napovedala odpuščanja

Kot so sporočili z ministrstva za finance, projekt vključuje vzpostavitev proizvodnje elektrojekla in premijskih toplo valjanih trakov v Ras Al-Khairu, hitro rastočem industrijskem središču na jugovzhodu države. Naložba naj bi zaživela od leta 2029 naprej.

Gre za strateški industrijski segment v okviru njihove vizije o razvoju države do leta 2030 in nacionalne industrijske strategije. Na finančnem ministrstvu pojasnjujejo, da je Boštjančič ta projekt konkretno podprl in omogočil njegovo izvedbo že ob njegovem predhodnem obisku v Savdski Arabiji konec oktobra lani. Na ministrstvu navajajo, da je to največja enkratna slovenska investicija v tujini. Napovedali so, da naj bi Siju v nadaljevanju sledila tudi druga podjetja slovenskega avtomobilskega grozda oziroma Misije GREMO (angleško GREen MObility) in se s tem močneje globalizirala tudi zunaj okvirov Evropske unije.

Zanima jih trg

V Siju pojasnjujejo, da v skupini v zaostrenih pogojih za poslovanje na evropskem trgu že dlje iščejo priložnosti za krepitev prisotnosti na Srednjem vzhodu, kjer je trg pripravljen na dolgoročno rast, pogoji za poslovanje pa so ugodnejši.» Podpis memoranduma je prvi korak v srednjeročnem procesu do leta 2029, ko naj bi zaživela proizvodnja elektropločevin,« pojasnjujejo. Skupina Sij bo tako pri izgradnji prispevala predvsem znanje o najboljših razpoložljivih tehnologijah in procesih dela za proizvodnjo jekel z nizkim ogljičnim odtisom.

FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
FOTO: Jože Suhadolnik/Delo

»Skupina SIJ v regiji trenutno ustvari 5-7-odstotni delež v prihodkih od prodaje in si želi nadalje krepiti prisotnost v Savdski Arabiji in v sosednjih državah. S prihodnjo vzpostavitvijo proizvodnje najzahtevnejših elektropločevin za uporabo v električnih vozilih se kot dobavitelj slovenske avtomobilske dobaviteljske industrije pridružujemo njihovim prizadevanjem za geostrateško diverzifikacijo na Srednjem vzhodu, s katero želijo zmanjšati odvisnost od evropskih avtomobilskih proizvajalcev,« dodajajo v naši največji jeklarski skupini.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine