Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

S peticijo za vrnitev delavcev iz panoge na delo

Med epidemijo je bilo odpuščenih 12.300 delavk in delavcev iz panoge gostinstva in turizma, propadlo je več kot 3000 subjektov.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo
STA
20. 4. 2021 | 13:30
20. 4. 2021 | 14:14
4:34
Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije zbira podpise pod peticijo, s katero bi vlado pozvali k vrnitvi delavcev in delavk iz panoge nazaj na delo. »Ne bomo dovolili, da vlada z nenehno spreminjajočimi se ukrepi uniči še več delodajalcev in zaposlenih delavcev, ki so že več kot pol leta na čakanju na delo doma,« so zapisali.

Med epidemijo je bilo odpuščenih 12.300 delavk in delavcev iz panoge gostinstva in turizma, propadlo pa je več kot 3000 subjektov, so v peticiji zapisali v sindikatu. Za to je po njihovem kriva vlada, ki »ni oblikovala pravih ukrepov za ohranjanje delovnih mest v tej panogi« .

image_alt
»Gosta, ki je šel čez lokal, sem kar debelo pogledal«


Delavke in delavci že šest mesecev prejemajo le 80-odstotno nadomestilo plače, stiske so vsak dan večje, so nadaljevali. »Ljudje želijo in morajo delati, zato da bodo lahko preživeli. In če jim vlada prepoveduje delati, jim mora pokriti ves dosedanji izpad dohodka in zagotoviti stoodstotno nadomestilo plače,« so prepričani.

Dodali so še, da so gostilne zaprte brez dokazov o okužbah in širjenju virusa. »Vlada s svojimi odločitvami in sprejetimi nestrokovnimi in neutemeljenimi odloki namerno spodbuja delo na črno in podaljšuje krizo, da bogatijo izbranci, medtem ko delavke in delavci ne morejo niti preživeti,« so navedli. In če se gostilne in hoteli odpirajo za politiko, za poslovne sestanke in športne prireditve, zahtevajo, naj se odprejo za vse.


 

Letos v evidenci brezposelnih največ natakarjev


Na Zavodu RS za zaposlovanje so za STA danes pojasnili, da se je marca letos v evidenco brezposelnih prijavilo 370 oseb, ki so bile zaposlene na področju gostinstva in turizma. V prvih treh mesecih letos se je prijavilo skupaj 1867 oseb. Konec marca 2021 je bilo tako v evidenci brezposelnih oseb prijavljenih 9095 oseb, kar je 2337 oseb ali 34,6 odstotka več kot marca 2020. Februarja lani je bilo v evidenci brezposelnih prijavljenih 5716 oseb s področja gostinstva in turizma.

FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo


V obdobju od januarja do marca letos se je v evidenco brezposelnih iz panoge prijavilo daleč največ natakarjev, sledijo kuharji, kuhinjski pomočniki, čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki ter podobni kadri v uradih, hotelih in drugih ustanovah, hotelski receptorji, tajniki, drugi delavci za preprosta dela, menedžerji v restavracijah in podobnih gostinskih obratih, pripravljavci hitre hrane in drugi, so zapisali.

Vlada sicer delovna mesta v okviru protikoronske zakonodaje ohranja tudi z ukrepom subvencioniranja čakanja na delo. Številni delodajalci v gostinstvu in turizmu se trudijo svoje sodelavce zadržati, saj je že pred izbruhom epidemije covida-19 veljalo, da je kakovostne kadre v panogi težko pridobiti.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine