Med tem ko tečejo zaslišanja kandidatov za ministre, teče ocenjevanje koalicijske pogodbe 5+1. Po klubu slovenskih podjetnikov so se s svojo oceno oglasili na GZS, OZS in združenju delodajalcev. Najbolj ostri so v OZS, kjer ocenjujejo, da je rožljanje politike z nacionalizacijo neokusno, težko pa poslušajo, da so kramariji. Želijo, si bi koalicijska pogodba bila napisana v podporo obrtništvu.
Boštjan Gorjup, predsednik GZS: »V zadnjih štirih letih smo napravili domačo nalogo. Zaposlovali smo, izkoristili smo rast v tujini, podjetja so v dobri kondiciji. Nas pa skrbi, da se dobre razmere ne bodo nadaljevale v nedogled. Spremljamo nastajanje nove vlade, ni pa nam jasno, kje so finančni viri za uresničitev. Z delom pogodbe se strinjamo, recimo uveljavitvijo fiskalnega pravila, z drugim delom pa ne. Ne želimo povečevanja izdatkov, preden se ne pregleda njihova finančna vzdržnost in kako vse to vpliva na finančno vzdržnost.«
Obrtniki se bodo borili, da se zaščitijo
Branko Meh,
predsednik OZS: »Koalicijska pogodba je za podjetnike in obrtnike slaba, smo proti višanju prispevkov. Obrtniki ne govorimo o minimalnih plačah, govorimo o normalnih plačah, dostojnih pokojninah. Ne moremo se strinjati, da nek politik (Luka Mesec o.p.) Igorja Akrapoviča označi za davčnega utajevalca, njegov kolega pa na glas govori o nacionalizaciji. Mi bomo naredili vse, da se podjetniki zaščitijo.«
Delodajalci se bojijo gonje proti njim
Marjan Trobiš,
združenje delodajalcev: »Pred volitvami smo bili optimisti, zdaj po volitvah pa nismo več. Gospodarstvo je temelj za blaginjo. Vlada naj se izjasni, ali bodo požrli predvolilne napovedi. Ne želimo, da se gonja proti Igorju Akrapoviču prenese na druga podjetja.«
Situacija v trgovini se slabša
Mariča Lah,
trgovinska zbornica: »Če smo imeli občutek, da nam gre dobro, smo komaj prišli na 85 odstotkov kupne moči Evropske unije. Poslovni rezultati se slabšajo, trgovska podjetja, ki imajo lastnike v tujini, bodo našli poslovne modele, da zaščitijo svoje interese.«
Komentarji