Ameriško pravosodno ministrstvo začenja obširen antitrustovski pregled tamkajšnjih tehnoloških korporacij, očitno se bo lotilo predvsem Facebooka, Googla, Amazona.
Galerija
Velika tehnološka podjetja so se znašla v preiskavi ameriškega pravosodja. FOTO: Reuters
Ameriška zvezna trgovinska komisija (Federal Trade Commission – FTC) je danes naložila Facebooku globo v višini pet milijard dolarjev tudi zaradi ravnanja z osebnimi podatki uporabnikov v škandalu, povezanem z družbo Cambridge Analytica. To je največja kazen v zgodovini FTC, po višini približno enaka mesečnemu prihodku Facebooka.
FTC omejuje Zuckerbergov nadzor nad zasebnostjo ljudi
»Facebook je kljub ponavljajočim se obljubam milijardam uporabnikov po svetu, da lahko nadzirajo, kako se delijo njihove osebne informacije, škodoval izbiri svojih potrošnikov,« je pribil predsednik FTC Joe Simons, sicer republikanec, ki ga je na ta položaj postavil ameriški predsednik Donald Trump.
Facebookovo ravnanje s podatki je bilo zavajajoče za več deset milijonov ljudi, ki so uporabljali njegovo orodje za prepoznavo obrazov, družba pa je prav tako kršila lastna pravila glede zavajajočih praks, ko ni zagotovila varnosti uporabnikov pri oglaševanju, še poudarjajo v FTC in dodajajo, da sporazum s tehnološkim velikanom določa tudi, da bo »Facebookov upravni odbor oblikoval neodvisni odbor za zaščito zasebnosti, ki bo odpravil neomejen nadzor Facebookovega glavnega izvršnega direktorja Marka Zuckerberga nad odločitvami, ki vplivajo na zasebnost uporabnikov.«
Pravosodno ministrstvo začenja obsežno preiskavo
Ameriško pravosodno ministrstvo s tem začenja obširen protimonopolni pregled tamkajšnjih največjih tehnoloških družb: čeprav ni navedlo konkretnih imen, je jasno, da se bo lotilo predvsem Facebooka, Googla, Amazona in Appla, pri čemer bo preiskovalo predvsem obtožbe o njihovem nezakonitem oviranju konkurence.
»Ministrstvo bo proučilo številne pritožbe potrošnikov, podjetij in podjetnikov glede spletnih iskalnikov, družbenih medijev in spletne prodaje,« so sporočili s pravosodnega ministrstva (Justice Department), ki ga od sredine letošnjega februarja vodi William Barr.
Člani ameriškega kongresa so že prejšnji teden zasliševali predstavnike Facebooka, Googla in Amazona zaradi njihovega prevladujočega tržnega položaja na področju spletnega oglaševanja, e-trgovine in računalništva v oblaku, zanimali pa so jih tudi načrti Facebooka za uvedbo lastne globalne kriptovalute libre.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji