Neomejen dostop | že od 9,99€
Gospodarska zbornica Slovenije podpira nekatere predloge Elesa glede sprememb omrežninskega sistema. Pri tem generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal meni, da je treba začasno vzpostaviti star sistem obračunavanja omrežnin in v tem času pripraviti nov akt s spremenjeno metodologijo. Ne nasprotujemo dvigu omrežnine, a mora biti dvig postopen in podjetja imeti čas za prilagoditev, je dodala.
»Ves čas smo opozarjali, da je akt po omrežninah neskladen z evropsko in nacionalno zakonodajo, priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) in nacionalnimi energetskimi strategijami,« je dejala Vesna Nahtigal. »GZS je naročila pravno mnenje, ki poudarja vprašanje skladnosti akta z ustavo v več delih, saj novi sistem omrežnin nesorazmerno in protipravno posega v pravice podjetij,« je dodala in omenila možnost, da bodo podjetja pravico iskala na sodišču.
V GZS menijo, da dela ali celotna oprostitev plačila stroška za moč za najdražji, prvi časovni blok za odjemalce v visoki sezoni ne bo razbremenila dela gospodarstva z najvišjimi podražitvami, saj so pri teh podjetjih najvišja povečanja stroškov ne za moč, ampak postavke za energijo.
GZS poziva državo, da začasno vzpostavi stari sistem. »Od elektrooperaterjev imamo verodostojne neuradne informacije, da je prehod na stari sistem na njihovi strani mogoč v nekaj dnevih,« je dejala generalna direktorica. V tem času naj se pripravi nov akt s spremenjeno metodologijo, za katerega bi se morala izvesti analiza učinkov ter se zagotovi večletno prehodno obdobje. »Pri novem sistemu naj se upoštevajo tudi specifike in potrebe gospodarstva ter se breme aktivnega odjema bolj sorazmerno porazdeli med odjemalce in elektrooperaterje,« še pravi Nahtigalova. »Kakor se je država odločila za spodbujanje obnovljivih virov energije in blažitev posledic za lastnike sončnih elektrarn, tako se bo morala odločiti tudi, ali si želi imeti industrijo materialov, ki je ključna za delovanje tudi preostalega dela gospodarstva.«
Na podatke, da so omrežnine za slovensko gospodarstvo med ugodnejšimi v Evropi, je odgovorila, da so težave zakonodajna neskladnost novega akta ter enormno povečanje cen brez predhodnega obdobja in možnosti prilagoditve: »Omrežnina je en del računa za elektriko, kjer so se tudi preostali stroški drastično povečali.«
GZS je med podjetji izvedla anketo, odzvalo se jih je 58, po kateri se je omrežnina na letni ravni za porabnike na visoki napetosti v povprečju povečala za 163 odstotkov, na srednji napetosti za 63 odstotkov in na nizki napetosti za štiri odstotke. Nekatera podjetja se soočajo s trikratnimi, petkratnimi, celo devetkratnimi povišanji stroškov.
»Pomembno je, da se pri povišanju stroškov upoštevajo pravila in vsi kriteriji, predvsem da se tarifne postavke zvišujejo postopno in da imajo odjemalci možnost prilagoditve,« je še dejala vodja področja za problematiko omrežnin na GZS Andreja Čerče.
V Sekciji za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, pozitivno ocenjujejo smer rešitev, ki so jo predstavili v Elesu. »Kot smo v preteklosti v strokovnih krogih opozarjali dobavitelji, se je novi model obračuna omrežnine po prejemu dejanskih računov na strani odjemalcev izkazal za nepreglednega in nerazumljivega. Novi način ne izhaja iz možnosti prilagajanja odjema odjemalcev, temveč zgolj iz potencialne razbremenitve omrežja,« so pojasnili. V sekciji menijo, da bi smer predlaganih sprememb vnesla večjo preglednost in omogočila bolj razumljiv model obračuna omrežnine do uporabnikov omrežja. Poleg razumljivejše metodologije bodo za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine.
Podjetja za distribucijo električne energije so uspešno implementirala novi obračun omrežnine. Informacijska podpora, ki so jo izvedli, je predstavljala enega večjih informacijskih projektov do sedaj. Novi način obračunavanja omrežnine je zasnovan tako, da vzpodbuja uporabnika k racionalnejši rabi omrežja ter daje večji poudarek moči kot preneseni energiji, zaradi česar menijo, da je pravičnejši od predhodnega.
Kljub temu menijo, da bi bilo smiselno nov način obračunavanja omrežnine delno korigirati. Metodologija je za odjemalce težko razumljiva, zato dolgoročno predlagajo obračunavanje po izmerjeni moči ter nagrajevanje odjemalcev ob povečevanju energetske učinkovitosti. Prav tako je potrebna korekcija cen v nekaterih časovnih blokih, saj so razlike v ceni med bloki težko utemeljive. Podpirajo tudi predloge sprememb, ki jih je predlagala družba Eles.
Ocenjujejo, da z novim načinom obračunavanja ne bo pobrane več omrežnine, kar ob močno povečanih potrebah po investiranju v omrežje predstavlja resen izziv za doseganje ciljev zelenega prehoda. B. T.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji