Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Javne investicije

Kakšna je energetska odvisnost Slovenije

V lanskem letu se je v primerjavi z letom 2019 znižala za sedem odstotnih točk.
Slovenski podnebni sklad vsebuje ukrepe za spodbujanje zelenega prehoda. FOTO: Jure Eržen/Delo
Slovenski podnebni sklad vsebuje ukrepe za spodbujanje zelenega prehoda. FOTO: Jure Eržen/Delo
3. 7. 2021 | 05:45
1:34
Leta 2020 se je energetska odvisnost Slovenije v primerjavi z letom 2019 znižala za sedem odstotnih točk, predvsem na račun zmanjšanega uvoza naftnih proizvodov in povečane domače proizvodnje energije. Po podatkih statističnega urada smo z domačimi viri energije lani izpolnili 55 odstotkov potreb po energiji, preostala količina pa je bila zagotovljena iz uvoza. Med drugim je bila oskrba z naftnimi derivati v celoti zagotovljena iz uvoza.

Skupna količina domačih virov energije v Sloveniji leta 2020 je bila 3,7 milijona ton naftnega ekvivalenta, kar je pet odstotkov več kot leto prej.

image_alt
Slovenski elektroenergetski sistem je zelo trajnostno naravnan


Za oskrbo Slovenije z energijo je bilo lani na voljo 6,4 milijona ton naftnega ekvivalenta, kar je za pet odstotkov manj kot v letu 2019. Pri tem se je najbolj, za 16 odstotkov, znižala oskrba z naftnimi proizvodi.

V strukturi preskrbe z energijo so prevladovali naftni proizvodi (29 odstotkov), delež jedrske energije je znašal 25 odstotkov, delež energije iz obnovljivih virov, vključno s hidroenergijo, je znašal 19 odstotkov, delež premoga 16 odstotkov, delež zemeljskega plina pa 11 odstotkov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine