Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pariz 2024

Šampionka z »razlikami v spolnem razvoju« želi biti predsednica

Dvakratna olimpijska prvakinja v atletiki Caster Semenya je potrdila, da se pripravlja za kandidaturo za »prvo žensko« Mednarodne atletske zveze.
»Zveza bi morala športnike postaviti na prvo mesto. Ter jih zaščititi. In zagotoviti, da se vse obravnava enako,« je vodilo Caster Semenya. FOTO: Alet Pretorius/Reuters
»Zveza bi morala športnike postaviti na prvo mesto. Ter jih zaščititi. In zagotoviti, da se vse obravnava enako,« je vodilo Caster Semenya. FOTO: Alet Pretorius/Reuters
Š. R., STA
8. 8. 2024 | 11:10
8. 8. 2024 | 11:15
2:51

Dvakratna olimpijska prvakinja v atletiki Caster Semenya želi postati predsednica Mednarodne atletske zveze IAAF. »Delam na svoji kandidaturi za predsednico Svetovne atletike, rada izzivam ljudi, ki jim ni mar za pravice športnikov,« je 33-letnica povedala za nemško televizijo ARD.

Nekdaj najboljša tekačica na 800 metrov na svetu se že leta bori proti pravilom mednarodne svetovne zveze o testosteronu. Južnoafričanka bi si morala z zdravili znižati visoko naravno raven testosterona pod določeno mejo, da bi lahko tekmovala. Pravni spor glede tega je povzročil veliko razburjenje.

Semenya je dejala, da s kandidaturo ne misli nase. »Razumem pomen športa. Razumem, da moram športnike postaviti na prvo mesto. Zveza bi morala športnike postaviti na prvo mesto. Ter jih zaščititi. In zagotoviti, da se vse obravnava enako,« je ob tem poudarila Semenya.

Evropsko sodišče za človekove pravice (EČSP) je 11. julija lani razsodilo, da so švicarska sodišča kršila njene človekove pravice ter jo diskriminirala.

Južnoafričanka se je pritožila na EČSP s sedežem v Strasbourgu, potem ko je švicarsko vrhovno sodišče zavrnilo njeno pritožbo zoper pravila Svetovne atletike, da mora jemati zdravila za znižanje ravni testosterona, če želi še naprej tekmovati.

Semenya, za katero velja, da je oseba z »razlikami v spolnem razvoju«, vendar je bila vedno zakonsko opredeljena kot ženska, je zavračala jemanje zdravil, odkar je krovna mednarodna atletska zveza leta 2018 uvedla pravila.

Posledično ni smela tekmovati na njeni najljubši razdalji 800 metrov, pravila pa je zveza marca lani podaljšala, kar pomeni, da se ni mogla udeležiti tekmovanj, če ni prej izpolnila pogoja ter jemala zdravil za zniževanje testosterona.

Ob kandidaturi je nekdanja tekačica še dejala, da je prepričana o zadostni podpori, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Zdajšnjemu predsedniku, Britancu Sebastianu Coeju se tretji in obenem zadnji mandat predsednika Svetovne atletike izteče leta 2027.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine